Зараз в ефірі:

Гайдамаки - улюбленці Європи

24.05.2021
Гайдамаки - улюбленці Європи

Гурт, який вже 20 років на сцені, і досі дивує своїх прихильників. Колектив, який багато гастролює Європою та брав участь у закордонних фестивалях. Ці хлопці - власники «золотого диску» за продажі за кордоном. Тож відкриємо таємницю - це гурт Гайдамаки.

 

 

 

 

Гурт заснувала на початку 90-х років група київських студентів КПІ. Назвою нового гурту стало друге ім'я співака і поета, який створив гурт, Вадима Пруднікова - «Кактус» без першої літери. Вже через півтора місяці відбувся концерт-презентація «Актуса» в залі КПІ. А слідом - концерти в клубі «Інтонація», на Андріївському узвозі в День Києва, та в підземеллі Маріїнського палацу. Перші пісні тоді створювали клавішник та музикант Владислав Гримальський,  ударник Руслан Оврас,  гітарист та музикант Дмитро Шалімов, трубач Андрій Різоль, флейтист Максим Степанов, гітарист Юрій Кондратьєв і басист Костянтин Сандалов. 

Рішучі дії та натхненна творчість до кінця 1991-го змінюються важкою депресією музикантів: загинув Вадим Прудніков, потрапив до в’язниці Степанов, залишили гурт Кондратьєв та Сандалов. Тоді Андрій Різоль, залишивши трубу, взявся за організаційну роботу та оздоровлення психологічного клімату в гурті. «Актус» став відроджуватися.

1993 рік ознаменований переходом до музики незалежного напрямку. В лютому 1993 року «Актус» знову змінює стиль, причиною тому новий вокаліст Олександр Ярмола - він пише музику і тексти, і досить швидко стає лідером гурту. З появою в колективі нового вокаліста музиканти полишили юнацькі блюз-рокові експерименти, натомість захопившись альтернативою з помітним впливом українського мелосу. Відпали обмеження в мові: в програмі з'явилися пісні українською, німецькою, англійською, французькою мовами і навіть на ідиш. 

В 1996 році побачив світ збірний альбом гурту «Гітари, серця, гранати» Тоді ж до них долучається акордеоніст з консерваторською освітою Іван Леньо і звучання гурту в черговий раз змінюється. В 1998-му «Актус» записав у Варшаві альбом «No One Comprehends» - касету випустив місцевий лейбл «КОКА». Навесні 2001-го музиканти змінили назву гурту з «Актус» на «Гайдамаки» і взялись за запис альбому з робочою назвою «Karpaten-Ska». За роки існування гурту стиль та звучання багато разів трансформувався від ритм-н-блюзу, індепендент і пост-панку до реґі, фанку та ска. Внаслідок постійних пошуків сформувався новий оригінальний стиль — козак-рок, що являє собою гармонійне поєднання української автентики та різноманітних roots-впливів. За роки мандрівок гастрольними трасами Європи, Гайдамаки своїми яскравими, експресивними виступами здобули популярність серед прогресивної молоді. 

Пішла робота над другим альбомом. У записі пісні «Легенда» брав участь бандурист Роман Гриньків. «Богуслав» вийшов у квітні 2004 року. За кілька місяців режисер Олесь Санін створив відео на пісню, що дала назву альбому. Після цього хлопці багато гастролювали країнами Європи, де роздумували над майбутнім релізом. І в розпал Помаранчевої революції пісня «Листопад» започаткувала третій альбом гурту — «Перверзія», що побачив світ рівно через рік. Альбом було названо за однойменним романом Юрія Андруховича й присвячено письменнику. Цей реліз став знаковим для гурту. Популярність «Гайдамаків» у Європі почала зростати. один за одним ішли перші тривалі тури, презентації та інтерв'ю на серйозних європейських телеканалах. 

Вперше за історію гурту «Гайдамаки» перетнули океан. Подорож у Канаду дуже вплинула на музикантів, вразила, шокувала та розширила світогляд. Успішно пройшли концерти у найбільших містах Північної Америки. Там, на відстані 8 000 км від України, пісні «Гайдамаків» знали на пам'ять. Варто було взяти дві ноти, і зал шаленів, закінчити пісню — і підіймався шквал аплодисментів. По поверненню відбулися концерти у Польщі, Чехії, Німеччині, виступи українськими містами у програмі фестивалю «Рок Січ». Початок 2012 року виявився для «Гайдамаків» насиченим на знакові події. 29 січня разом із польським гуртом «Voo Voo» було відіграно спільну «золоту» музичну програму під час церемонії відкриття головної арени Польщі до Євро-2012 — Національного стадіону Варшави. «Гайдамаки» були єдиним зарубіжним колективом, запрошеним на свято відкриття. Невдовзі хлопці презентували перший синґл, «Дівчина з Дніпра» з майбутнього нового альбому. 10 березня польські «Pudelsi» та українські «Гайдамаки» закінчили у Кракові запис спільної пісні до Євро-2012. Пісня під назвою «Hello Euro» посіла четверту сходинку у фіналі національного пісенного конкурсу Польщі «Моя пісня для Євро».

З початком революційних виступів на Майдані в листопаді 2013 року гурт опинився в самому вирі подій. Перший виступ гурту на Майдані відбувся в день першого великого зібрання на Європейській площі, згодом хлопці грали в ніч 30 листопада, за кілька годин до сумнозвісного побиття студентів, яке згодом сколихнуло всю Україну. Потім музиканти регулярно зʼявлялися на головній сцені Майдану. Вони згадуватимуть, що Майдан став для них, крім всього іншого, найбільшою аудиторією, перед якою доводилося грати – 8 грудня на Марші Мільйонів на центральній площі країни зібралося більше мільйона осіб.

Крім Києва, були також концерти на майданах в Харкові та Донецьку, під дощем, з ризиком нападу тітушок, але з тією неповторною енергетикою, якої немає на звичайних концертах.

Загалом Революція Гідності стала величезним поштовхом до творчості для «Гайдамаків». Безпосередні учасники подій, не тільки як музиканти, але і як звичайні активісти, «Гайдамаки» прожили цю революцію до глибини душі. Мегапопулярний твір «Деревʼяні Щити», оригінальна суміш рут-реггі та хард-кору, був написаний під впливом розстрілу Небесної Сотні, аранжований за 2 години на репетиції і в той самий день зіграний на Майдані. Кліп на цю пісню швидко набирає величезну кількість переглядів в Youtube і стає однією з візитних карток гурту в революційний час. 

З поступовим закінченням революції на Майдані та початком війни з Росією на сході країни, починається нова хвиля творчості та суспільної діяльності Гайдамаків. Спільно з польським DJ створюється твір «Аркана!», своєрідне звернення до сепаратистів, записане на основі мелодії традиційного українського танцю Аркан. Навесні 2014 р. гурт вирушив у європейський Freedom-tour містами Австрії та Німеччини, з розповідями про Майдан, боротьбу українців та збором допомоги бійцям на фронті. Концерт у Відні публіка розпочала першою, самостійно виконавши відому вже на той час пісню «Ла-ла-ла-ла…». Влітку 2014 р. Гайдамаки, разом з іншими артистами, а саме гуртом Друга Рука, Тарута, та співачкою Ейрою, вперше вирушили в зону АТО з серією концертів для підтримки українських бійців не передовій. В той самий час записується пісня «Нашим пацанам», трохи стилістично нехарактерна для творчості «Гайдамаків». Пісня швидко стала популярною серед бійців та загалом в патріотичних колах. Враження від першої поїздки на фронт були надзвичайними, і після того гурт ще неодноразово з’являвся в зоні АТО, і навіть на самій передовій. Ось такі вони, музиканти гурту Гайдамаки.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток