Зараз в ефірі:

Громадянська війна в Ємені та її наслідки для регіону

11.03.2021
Громадянська війна в Ємені та її наслідки для регіону

У програмі Міжнародний огляд говоримо про громадянську війну в Ємені та її наслідки на Аравійському півострові. Наш гість координатор напряму міжнародної політики в Центрі політичних студій Доктрина Денис Москалик.

 

 

 

 

 

Андрій Давидов: Коли почалась громадянська війна в Ємені?

Денис Моксалик: Громадянська війна в Ємені є афтершоком Арабської весни. У 2012 році в результаті Революції в Ємені скинуто місцевого лідера Алі Абдаллу Салеха. Після цього країна опинилась у серйозній політичній кризі. І вже 2015 року через нестабільну соціально-політичну ситуацію та кризу енергоносіїв відбулась повторна революція. Президент Абд Раббо Мансур Гаді втік на південь Ємену. На той момент Салех став союзником хуситів і повернув собі столицю Сану. У відповідь партнери Гаді -  Саудівська Аравія, ОАЕ — здійснили інтервенцію в Ємен. І з того часу тривають бойові дії за повернення влади Гаді.

Андрій Давидов: Подібний конфлікт в Ємені вже не вперше відбувається?

Денис Моксалик: Ця війна по суті є продовженням тієї ситуації, яка була в 1980-х. Ємен тоді був розділений на дві держави. Північний Ємен підтримували представники Західного табору, а південний — Радянський Союз.

Андрій Давидов: Хто за ким зараз стоїть?

Денис Моксалик: Гаді підтримують Сили арабської коаліції. Хусити є проксі Ірану. Вся технологічна зброя хуситів постачається з території Ірану. Самі ракети Ірану від Росії, а дрони — технології від Китаю.

Андрій Давидов: Що може протиставити цим ударам Саудівська Аравія?

Денис Моксалик: Варто розуміти, що дуже обмежені можливості, щоб протистояти. Саудівська Аравія — це величезна територія. Більша частина — пустеля. Цю території неможливо перекрити від ударів дронів і ракет. Ударів передусім завдають по Ер-Ріяду (аеропорт) і портах.

Андрій Давидов: А чому саме ці цілі?

Денис Моксалик: Це певний інструмент тиску на Саудівську Аравію, щоб вона відчула наслідки війни. І вдарити, в першу чергу, по саудівській еліті. Щоб ті теж відчули, що вони страждатимуть від продовження війни. А остаточна ціль — примусити Саудівську Аравію піти з Ємену.

Андрій Давидов: І хто перемагає в цій війні?

Денис Моксалик: Останні кілька років зберігається рівновага. Попри цілу низку операцій, зберігаються позиції і Арабської коаліції, і хуситів.

Андрій Давидов: Ми можемо порівняти події в Ємені з війною в Сирії чи Лівії?

Денис Моксалик: Здебільшого з Лівією. Оскільки ми бачимо, що диктатура в країні повалена. І там нема такої переваги, як в Сирії, з коаліцією Росія, Асад, Іран. Хоча в Ємені ті ж самі учасники, лише в іншій комбінації.

Андрій Давидов: Зараз Туреччина підтримала саудитів. Що це їй дає?

Денис Моксалик: Це їй дає можливість зосередитись на протистоянні із силами пов'язаними з Іраном. Зараз між Іраном і Туреччиною є напруження у відносинах. Ці проблеми виникли ще з часів Карабахської кампанії 2020 року. Оскільки іранці передавали розвіддані вірменам про азербайджанські підрозділи. Турки дуже критично це сприйняли. Окрім того, турки зараз налаштовані налагодити відносини з новою Адміністрацією (США). Туреччина розраховує бути лідером в Ісламському світі та агентом США.

Андрій Давидов: США сприймає ідеї Туреччини?

Денис Моксалик: Поки це перші кроки Туреччини. І ще не пішли далі переговори. Якщо все буде добре, то це сприятиме турецькій політиці. Тут ще проблема в тому, що є дві сили, які претендують на лідерство в регіоні: Саудівська Аравія і Туреччина. Обидві, так чи інакше, орієнтуються на США. Проте останнім часом адміністрація Байдена не задоволена позицією Саудівської Аравії в Ємені.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток