Зараз в ефірі:

Як швидко адаптуватися до життя людям, які втратили зір на війні

09.07.2024
Як швидко адаптуватися до життя людям, які втратили зір на війні

Людина без зору може майже все - переконаний незрячий журналіст і ведучий проєкту «Наосліп. Життя з чистого аркуша» Володимир Пиріг. Володимир не бачить з дитинства. Своїми порадами, як бути ефективним в професії та незалежним у побуті, він поділився на Армія FМ.

Все, що ви робили до втрати зору руками й ногами, зможете робити й надалі, оскільки м’язову пам’ять ніхто не скасовував, каже Володимир Пиріг.

– Без зору людина може майже все: доглядати за собою, готувати, прибирати, мити посуд, ходити в супермаркет, заробляти й кохати. А ще танцювати, займатися спортом, плавати, ходити в гори й бавити дітей.

Незрячі люди мусять опиратися головним чином на слух і пам'ять, а також на м'язову пам’ять, тактильні відчуття і нюх. Тож якщо у вас є проблеми зі слухом — подумайте над придбанням хорошого та зручного слухового апарата, радить Володимир.

Поки людина бачить, вона не задумується, яким насправді важливим є слух. Уважно вслухайтеся в те, що вас оточує. Не думайте, що ехолокація — це лише для кажанів чи дельфінів. Люди теж це можуть! Коли ви підійдете близько до стіни, шафи чи іншої великої перешкоди, то відчуєте, як попереду чи збоку затримується звук. Це і є ехолокація. Вона вбереже вас від зіткнень з дверима, холодильником чи іншою великою перешкодою.

За словами Володимира, варто облаштувати зручний побут: запам'ятати розташування меблів і предметів у помешканні, щоб легко знаходити їх на дотик.

– Якщо обстежуєте щось руками, не робіть різких рухів, щоб нічого не розбити. Наприклад, плавно та спокійно обстежуйте кухонну шафу, щоб знайти склянку або стіл, щоб віднайти тарілку. Просіть, аби ті, з ким ви живете, клали все на свої місця. Через якийсь час ви призвичаїтесь і нормально будете реагувати, коли щось не на своєму місці, але на це може знадобитися час.

Не варто дозволяти своїм рідним чи друзям надмірно опікувати вас, наголошує Володимир Пиріг.

– Просіть і навіть вимагайте від них більше самостійності. Бо ви хоч і втратили зір, але продовжуєте залишатися людиною, яка може дуже багато і має свої потреби й бажання.

Як резюмує Володимир Пиріг: вмикайте м'язову пам'ять, активуйте слух і робіть все, що можете робити, самостійно. Можливо, не все вдасться з першого разу, але вдасться точно!

«Наосліп. Життя з чистого аркуша» – проєкт незрячого журналіста Володимира Пирога. Як жити без зору, практичні поради та історії тих, хто втратив зір і почав життя з чистого аркуша.
Слухайте щовівторка та щоп'ятниці о 14:30 на Армія FM.
Також на подкаст-платформах і YouTube.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток