Історія гри в шахи

14.03.2020
Історія гри в шахи

Схема програми проста. Спершу я розповідаю історичні факти про цю цікавезну гру, далі оголошую правила, зокрема як саме починати партію та її вести, а також аналізую партії за участі професіоналів, які зазнали неймовірної слави й змусили битися серця мільйонів. Наприкінці програми я ставлю вам шахове завдання, яке також знайдете на наших сторінках у соціальних мережах і зможете в коментарях дати варіант його вирішення. У наступному випуску я оголошу правильне рішення та озвучу правильні й найцікавіші коментарі.

Шахи — дуже цікава й корисна спортивна гра, але опанувати її — не так вже й просто. Як і математика, вони потребують тривалого і копіткого вивчення. Рекомендовано спочатку тренуватися щоденно по 45 хвилин, а далі 1 —1,5 години. У вільний час грайте з товаришами або з рідними. Розв’язуйте вправи за діаграмами — це допоможе розвинути зорову пам’ять. Навчіться зосереджуватись на перебігу боротьби й чітко уявляти фігури на шахівниці, передбачаючи найближчі ходи. Шахова наука і шаховий спорт розвивають пам’ять, виховують наполегливість, стійкість, винахідливість, рішучість, а також скромність. Недарма ж кажуть, що шахи — це гімнастика розуму.

Отже, історія гри. Шахи, як й інші спортивні ігри, люди винайшли ще в стародавні часи. Гра виникла, коли ще не було писемності, тож неможливо встановити точну дату. Письмові документи та археологічні матеріали свідчать, що грати в шахи почали в стародавній Індії. У 5 столітті нової ери з Індії шахи перейшли до Ірану, потім до арабів.

Нещодавно археологи довели, що народам Південного Узбекистану і Таджикистану шахи були відомі ще раніше. У 1972 році під час розкопок стародавніх поселень біля міста Термеза вчені Узбекистану знайшли шахові фігурки зі слонової кості, датовані 2 століттям нової ери. В ті часи в басейні річок Амудар’я і Геріруд існувала велика держава, що звалась Кушанським царством. Вона мала торгові й культурні зв’язки з Індією. Очевидно, й шахи було запозичені звідти.

У шаховій грі характерні різні обмеження для фігур, особливо пішака. Мабуть, вони показували нерівноправність людей у тогочасному суспільстві.

Спершу шахи були грою військових, та згодом стали розвагою царів і надвірних багатіїв. 

І лише в 12—13 столітті ця розвага стала доступною купцям, ремісникам та іншому люду. У Стародавню Русь гру привезли арабські та іранські купці. Історики вважають, що першими познайомилися з шахами дружинники київського князя Святослава, який в середині 10 століття здійснював військові походи аж до Північного Кавказу. Нині шахова наука і шаховий спорт посідають чільне місце у світі.

Хід білих, мат в один хід

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

На сьогодні це все. Для першого разу досить. Вже наступного тижня дізнаєтесь, як розкреслена шахівниця. Там буде і завдання. Ставте Шах і мат разом з Армія FM.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 067 430 84 59
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток