Зараз в ефірі:

Історія національного прапора України

22.08.2019
Історія національного прапора України

23 серпня відзначаємо День Державного Прапора України. Тож на Ранковій каві у нас був спецефір. Представник Українського інституту національної пам'яті Любов Крупник розказала про походження, історію та значення національного символу для українців.
 

 

 

Андрій Давидов: Звідки пішли синьо-жовті барви та хто їх вперше використав?

Любов Крупник: Відомо, що корогва Галицької землі, з якою виступало військо в Грюнвальдській битві 1410 року мало ці кольори. Це було полотнище, де на блакитному тлі знаходився золотий лев. А вперше стяг вивісили над Львівською ратушею 25 червня 1848 року під час революції Весни народів. Після цього над Львівською ратушею стяг вивісили 1 листопада 1918 року. Власне, ці події пов'язані із Західно-Українською Народною Республікою. У Наддніпрянщині почали використовувати ці стяги після революційних подій 1905 року. Зокрема під час Перших визвольних змагань. І ЦР, і Гетьманат, і Директорія також використовували поєднання цих барв.

Андрій Давидов: У Київській Русі, які кольори використовували на прапорах?

Любов Крупник: Є відомості, що Тризуб Володимира знаходився на блакитному тлі. Але були й інші стяги, особливо в період роздробленості. Кожна земля використовувала свою символіку.

Андрій Давидов: А що означає синій та жовтий колір?

Любов Крупник: Зараз вкладаємо певний зміст — це небо й золоте колосся. А первинно, Лев — символ міста Львова, столиці Галицько-Волинського князівства. Блакитне тло — це княжа символіка.

Андрій Давидов: У Великому князівстві литовському, які прапори Руські князівства використовували?

Любов Крупник: Там теж не домінував один прапор. Адже у складі ВКЛ теж були окремі Руські князівства. Але за Галицьким князівством зберігалась ця барва. Ще хочу пригадати козацькі часи. Ми з пісень знаємо про малиновий стяг, але також відомо, що використовувалися блакитні стяги. І на них зображувався хрест, зоря, святий покровитель.

Андрій Давидов: Зараз є певна інформація, що під час Перших визвольних змагань використовували й жовто-блакитні прапори. Чи справді таке було?

Любов Крупник: Є така інформація, що начебто гетьман Скоропадський збирався перевернути прапор. Та підтвердження цього факту нема. Зараз багато фейкової інформації. Зокрема є теорії пов'язані з фен-шуєм. Потрібно перевернути прапор і тоді все в державі буде добре. Та щодо жовто-синього поєднання, я зустрічала такий факт, що дивізія Галичина використовували таке поєднання. І мельниківське відгалуження ОУН.

Андрій Давидов: Кілька років тому прочитав таку інформацію, що Махно 1919 року міг використовувати синьо-жовтий прапор перебуваючи під Уманню. Тоді він та нетривалий період став союзником Петлюри. Є якісь відомості, що подібне відбулося?

Любов Крупник: Цілком ймовірно. Ці прапори використовували під час Визвольних змагань. В оточенні Махна перебувало достатньо осіб, що брали участь у цих змаганнях. Сказати однозначно, не можу. Я таких фактів не зустрічала.

Андрій Давидов: А який прапор українські комуністи у 1919-1920 роках використовували?

Любов Крупник: Більшовики негативно ставилися до національного прапора. За радянських часів за українські прапори люди отримували серйозні покарання. От, коли Україна після Другої світової війни стала однієї із засновниць ООН, для вирізнення республіки треба було мати прапор. До того використовувався червоний прапор. І вирішили використати синю барву в поєднанні з червоною. Але назвали синю барву лазуровою.

Андрій Давидов: Мене також цікавить походження червоно-чорного прапора. Багато хто вважає, що це саме прапор УПА. Що про це ви можете сказати?

Любов Крупник: Є факти, що червоно-чорний прапор використовувався пластунськими організаціями у міжвоєнний період. Також спортивне товариство Україна виступало в червоно-чорній формі. З цієї спортивної організації багато учасників влилось до ОУН і УПА. Є ще такий факт, що коли стався розкол в ОУН 1940 року, бандерівське крило ОУН планувало використовувати ці барви. Але затвердити такий прапор у них не вийшло. Цей прапор використовувався разом із синьо-жовтим.

Андрій Давидов: Де вперше в кінці 1980-х років почали використовувати національний прапор?

Любов Крупник: Я дуже добре пам'ятаю ці події. В часи перебудови прапори з'явилися намальованими на автобусних зупинках. На Західній Україні була пам'ять про ці прапори. У той час, якось з'являється інтерес до цього. Потім прапор з'являється під час мітингів. Разом з тим, використовується і червоно-чорний прапор. Ще хочу нагадати, коли 1991 року в Москві був ПУТЧ, то там українці вийшли з національними прапорами. Навіть є фотографії.                                                                                                 

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток