Зараз в ефірі:

Юрій Бірюков: я болісно намагався вгризти морожену перлову кашу, яка задубіла. З цього почалася історія нового сухпайка

11.10.2017
Юрій Бірюков: я болісно намагався вгризти морожену перлову кашу, яка задубіла. З цього почалася історія нового сухпайка

В ефірі шостого випуску програми "Поліграф" - радник Міністра оборони України Юрій Бірюков. Говоримо про реформу харчування ЗСУ. 

Новий сухпай, розкажіть трішки про нього. Які зміни відбулися?

У нас є реальна історія. Це все почалося в середині листопада 2014 року. Я потрапив в новий термінал ДАПу, як волонтер і притягнув хлопцям смаколики і на ніч залишився з ними. З їжі був тільки сухпай. Уже починалися заморозки і я болісно намагався вгризти морожену перлову кашу, яка задубіла. По поверненню, я поставив питання про те, щоб придумати новий сухпай. Ми почали вивчати це питання. Звичайно, згадалися американські сухпайки, які з'явилися на початку АТО. Вони специфічні, але вони зроблені під американську культуру харчування.

Стали займатися першими стравами, і зараз український сухпай єдиний з вивчених нами раніше, в якому є перша страва. Потім почалася велика бюрократична історія, тому що армія сама по собі не може купити сухий пайок без дозволу. Для отримання такого дозволу, вона повинна пройти 7 кіл пекла, затвердити 2 постанови Кабміну. Ми пройшли всі вимоги, включаючи санстанцію, інститут харчування. Ми довго проходили санітарно-медичні моменти, тому що у продуктів є своя специфіка зберігання, виготовлення. Ми це зробили і в цьому році перші 118 тисяч комплектів таких раціонов ми вже купили. При цьому ми не змогли заборонити військовим частинам безпосередньо купувати ці сухі пайки по 10 нормі (ці 4 консервні банки), тому що зараз у армії немає фінансування, щоб купити сухпайок в необхідній кількості.

Кому відгружали перші сухпайки?

У зоні проведення АТО сухпай видається на 1-2 лініях по заявкам начпрода. Немає ніякого передрозподілу. Маються на увазі тільки ЗСУ.

Коли ми відмовимося від старих сухпайків?

Повністю відмовимся у 2019 році. У 2019 році буде різко зростати закуповування сухпайків нового зразка. У наступному році з’являється новий сухпайок не для зони АТО. Він буде коштувати менше. На  2019 році ми вже прораховуємо, що у бюджеті МОУ фінансування буде прописане виключно по новому сухпайку. Тоді ми зможемо виключити із постанови Кабміну 10-ту норму. Або ж прописати, що ця норма стосується виключно військових підрозділів ЗСУ. 

Хлопці в АТО розповідали, що найбільше їх здивував хімічний підігрів.

От військовим це подобається, а деяким активістам, народним депутатам і ще якимся дивним особам це категорично не подобається. Вони вважають, що ми робимо стратегічну помилку, відмовляючись від жестяних банок. Один народний депутат подав у МОУ запит з тим, щоб йому пояснили, чому ми відмовляємось від всіх концервних банок, адже всі прогресивні армії світу, а особливо країни-члени НАТО, виористовують такі банки. Ми подзвонили цьому депутату і дали звіт по 15 арміям НАТО, які не використовують жестяні банки. Реторд упаковки легко витримують лежання на розкаленому двигуні, буржуйці. Вони не витримують відкритий вогонь. З початку ми обирали таку реторд упаковку, щоб її можна було нагрівати у максимально широкому спектрі, а не тільки у хімічному розігрівачі.

А чому вирішили додати різні сухофрукти, жуйки?

Ми вивчали те, що використовується у прогресивних арміях, дивилися по бюджету. Ми додавали те, що дозволить якось урізноманітнити раціон. Ми поставили питання вітамінізації, бо у старому сухпайку про це ніхто не думав. Ми ввели вітамінний джем. 

А ви всі раціони куштували?

Так. У мене часто питають, чому ми зайнялися цим сухпайком. Я відповідаю, що мій кабінет у МОУ знаходиться далеко від їдальні. Тому я взяв собі сухпайки нового зразка і коли мені ліньки йти через всю будівлю, я їм його. 

Яку з реформ ви вважаєте своєю найулюбленішою?

Харчування. Я вважаю, що хороші БТРи не всім потрібні, а їсти треба щодня. У зоні АТО тричі на день. Не на кожному опорному пункті є обстріли і потрібні тепловізори. А їжа потрібна щодня. Реформа системи харчування для нас найзнаковіша, бо вона щоденна для всіх. 

І традиційна бліц-анкета у програмі «Поліграф»

Скільки вам років?

43

Остання книга, яку прочитали?

Статут Збройних сил України. 

Ваше хобі?

Спати.

Найбільша радість?

Війна змінила все. Для мене радість, коли дзвониш людині, вона не бере слухавки, а потім передзвонює і каже, що вони трішки воювали. Трагедія, коли не передзвонюють і в моїх контактах є група з номерами, з яким більш ніхто не подзвонить. 

Який ваш улюблений афоризм або вислів?

Неформальний девіз десантних військ, але я не можу його озвучити. Девіз придуманий Максимом Миргородським, на той момент командира 1 батальйону 79-ї бригади. Це коли їх кидали по всьому фронту, бо ніким було затикати діри. І 7 лютого «Майк» отримує команду йти в Дебальцево і тоді був озвучений цей девіз. 

Хто для вас український воїн?

Це завжди загадка, раптовість, звивування від сюрпризу: найгероїчнішими героями виявилися, ті, хто в житті не схожий на нього. У мене багато таких знайомих. Хто знав Межевікіна до війни? Миргородського? Хто Павла Чайку знав? І цей список можна продовжувати. 

Як оцінюєте ворога?

Часто кажуть, що ворога треба поважати, але я цього не можу зробити ніяк. Ворог має заслужити повагу. Ворог, який не робить нічого чоловічого нічого, окрім помсти не заслуговує. 

Україна переможе?

Це взагалі без варіантів. Ми вже перемогли. Ми з початку 2014 року не програли, а зараз перемогли. Нам залишилось це довести до логічного завершення і поставити крапку на всій цій історії. 

 

 

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток