Зараз в ефірі:

Китайський Новий Рік

25.01.2020
Китайський Новий Рік

Сьогодні Китайський Новий рік, історія святкування якого налічує понад чотири тисячоліття. Цікаво, що точна дата відзначення розраховується згідно з національним календарем Китаю. Відповідно, у 2020 році Китайський Новий рік припадає на 25 січня. За східним календарем, о 5 годині 3 хвилини ранку настане 4718 рік. Урочистості триватимуть до 10 лютого.

Зустріч Нового року — одна з найважливіших подій для китайської культури. Традиційно новорічні урочистості починаються в перший день першого місяця за місячним календарем і тривають 15 днів. Зазначимо, що раніше китайці святкували Новий рік цілий місяць. З нагоди Нового року в Китаї сім днів офіційних вихідних. Свято включає ряд барвистих заходів, традицій, паради й салюти. Історія свята базується на стародавній легенді про люте чудовисько, що приходило у Новий рік

За легендою, Нянь - страшне чудовисько з рогами на голові жило у древньому Китаї. Цілий рік воно ховалося у морських глибинах, і тільки напередодні нового року виповзало з води, вривалося в поселення, поїдало там худобу і занапащало людей. Тому селяни дуже боялися його і щорічно перед настанням Нового року цілими сім’ями полишали села та утікали в гори, щоб сховатися від страшного звіра Няня. Але з’ясувалося, що Нянь боїться червоного кольору, яскравого полум’я і шуму. Саме тому щорічно напередодні Нового року люди наклеюють на двері червоні парні написи, запускають хлопавки, в домах горять вогні, ніхто не вкладається спати всю ніч, що називається шоу суй — оберігати рік. 

Китайський Новий рік  — Чунь цзе, що значить Свято весни.

На початку XX століття зустріч Нового року в китайській культурі стала символізувати не стільки боротьбу зі злом, скільки початок весни: приплив нової енергії, пробудження від зимового сну. Китайський Новий рік став Святом Весни — Чунь цзе. Народні прикмети говорять, що чим раніше настає Чунь цзе, тим теплішим буде майбутній рік.
У побуті Чунь цзе називається „Нянь” (нянь — значить рік).

Готуватися до Нового року, або до Чунь цзе, китайці починають заздалегідь. На 23-й день останнього місяця за місячним календарем люди роблять генеральне прибирання. При цьому, очистити необхідно не лише дім, але й думки: важливо позбутися всіх тягот і поганих спогадів, що накопичилися за рік. Важливо задобрити божество сімейного вогнища — Цзяован. Вважається, що напередодні Нового року Цзяован відлітає на небо і доповідає Небесному Імператору про погані та хороші справи членів сім'ї. 

Ніч на Новий рік китайці називають Ніччю зустрічі після розставання. Для них це найважливіша мить року. Вся родина збирається за святковим столом, який вирізняється багатством і різноманіттям страв. Це обов’язково вихідні дні. Новорічна вечеря не обходиться без страв з курячого м’яса, риби й доуфу — соєвого сиру, який ми називаємо «тофу», тому що в китайській мові назви цих продуктів співзвучні зі словами, що означають щастя і достаток. 
На півночі Китаю на Новий рік заведено їсти пельмені (цзяоцзы), а на півдні — няньгао (шматочки, виготовлені з клейкого рису). Цікаво, що китайцям пельмені за своєю формою нагадують злитки золота чи срібла і символізують побажання багатства. З тієї ж причини мешканці півдня їдять няньгао, що символізують поліпшення життя з кожним роком. 

Перші п’ять днів нового року призначені для зустрічей. Рідні, друзі, однокласники, співробітники навідують один одного і вітають з Новим роком.   Коли гості заходять у будинок, приносять із собою 2 мандарини, це символ щастя і добробуту. Таку ж кількість фруктів і повертають цій сім'ї, якщо вона йде додому;  у всі дні святкування на вулиці запускають феєрверки, вони дозволяють відлякати злих духів; на вікнах з'являються стрічки або червоний папір, як додатковий захист.

Дорогих подарунків китайці один одному не дарують. На Чунь цзе традиційним подарунком є Я-суй цянь — кишенькові гроші у спеціальних червоних конвертах, які заведено дарувати дітям. Дотримуючись давніх звичаїв, гроші дарують кожній дитині, що прийшла до будинку в перші 15 днів нового року. Оскільки 8 — щасливе число, саме стільки має бути купюр. Не рекомендується використовувати непарну кількість грошей. Також подарунком є солодощі й класичні сувеніри.

На Свято весни кілька днів поспіль тривають гучні народні забави і ярмарки, під час яких виконують танки лева і драконів, танці суходільних човнів, номери на ходилицях. Новорічні святкування закінчуються після Свята ліхтарів, на 15 день першого місяця нового року за місячним календарем.

До речі, за китайським календарем, у 2020 році настане рік Білого металевого Щура. 2020 рік буде сприяти тим, хто, як і його тотем-покровитель, — щур — є амбітним та розумним. Щур — надзвичайно цілеспрямована тварина. Вона не шукає легких шляхів для досягнення власних цілей. Ще одна властива ознака цих тварин — впертість. Саме тому багато людей цього року не будуть відступати від поставленої мети. Найбільше пощастить у 2020 році — Кроликам, Бикам і Драконам, вірним друзям Щура. Також успіх чекає тих, хто народився у рік Мавпи, Змії, Собаки та Свині.

Сподіваюсь, що новий рік Білого металевого Щура буде для нас щасливим і принесе мир, злагоду, щастя та добробут у кожну українську родину.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток