Зараз в ефірі:

Книга "Контент негативу" як пошук шляхів до інформаційного суверенітету та безпеки

10.09.2021
Книга "Контент негативу" як пошук шляхів до інформаційного суверенітету та безпеки

Відповіді на те, як захистити себе та країну в умовах інформаційного протистояння, шукали науковці Військового інституту ім. Т. Шевченка та Центру комунікаційно-контентної безпеки Валерій Король та Григорій Любовець у книзі «Контент негативу». До яких висновків дійшли, розповіли в ефірі передачі «Інформаційний фронт» на Армія FM.

 

 

 

 

Костянтин Богатирьов: Як зародилася ідея написати книгу «Контент негативу»?

Валерій Король: Ідея ця зріла давно. А реалізувалась вона завдяки тому, що ми протягом 2018-2019 року на замовлення Міністерства оборони виконували науково-дослідну роботу щодо негативного контенту і шляхів його нейтралізації. У книзі ми ці аспекти поглибили. Зокрема виклали своє бачення роботи з інформаційним простором, термінологією і так далі. На рівні алгоритмів і відповідних схем викладені шляхи нейтралізації негативних впливів. Це наші напрацювання протягом останніх 15 років, які ми постійно застосовуємо і вдосконалюємо. З 2014 року, тобто з початком російської агресії проти України і фактично проти світу, ми інформаційний негатив відслідковуємо і за можливості реалізовуємо в певні проєкти. Серед іншого, народилася ця монографія. Ми пропонуємо практичні кейси, готові до застосування, тим структурам, які займаються інформаційною протидією ворогу.

Костянтин Богатирьов: Наскільки мені відомо, це не перша робота саме у напрямі інформаційної протидії, тож цим вирізняється остання книга?

Григорій Любовець: Справді, понад 15 років ми працюємо із інформаційними потоками. І в першу чергу вже структурно представляємо якраз інформаційний простір. Раніше вийшла друком книга "Комунікаційно-контентна безпека. Проблеми, рішення та етапи становлення", потім були тренінгові підручники і зараз з'явилася ця монографія. В ній доступно викладені технологічні рішення, які знадобляться кожному з нас зокрема і Збройним Силам України загалом. Чому акцент саме на негативі? Тому що це одна із парадигм російської агресії проти України і світу. Публічний негатив у сучасному стані розвитку інформаційного простору якісно змінився. Нині це вже наддинаміка криптокультурних процесів та алгоритмів на рівні штучного інтелекту. І ми маємо, особливо армійці, ці парадигми - статика, динаміка і наддинаміка - розуміти.

Костянтин Богатирьов: На яку читацьку аудиторію орієнтована ця наукова праця?

Валерій Король: Ми орієнтуємось найперше на фахівців, які вже працюють з проблематикою негативу інформаційного простору, і тих, хто готується до цієї місії. Бо, при всій повазі до колег, у нас залишається за межами розуміння багато аспектів. Найперше не визначений термінологічний ряд, і це спричиняє проблеми. На жаль, у нас навіть у стратегічних документах інколи трапляються терміни, які не мають законодавчого визначення. А коли, скажімо, структури чи окремі фахівці в цій галузі послуговуються різним тлумаченням, виникають непорозуміння. Ми вважаємо, що подібне термінологічне визначення необхідно ініціювати на засіданні РНБО. Має бути системний документ із чітко прописаними поняттями.

Григорій Любовець: Я б додав, що сама проблема аудиторій якісно змінилась. Якщо раніше всі були дуже жорстко корпоративно розділені, то нині багато сфер увійшло в наше життя, інформаційна - одна із них. І тому наша книга адресована всім, зокрема молоді. Бо якщо не ти скажеш, зроблять це за тебе, та ще й обернуть проти тебе. Тому питання аудиторії, питання підходів дуже важливе. Щодо теми дезінформації, фейків: Британія практично адміністративно заборонила казати «фейк», але всі забули, що "фейк" з'явився у світовій спільноті не сам, там з'явився ще термін "постправда". Так от, постправда і дезінформація не тотожні. Часто дезінформацію пов'язують із пропагандою. Це дуже вигідно Москві, тому що це звужує те, що вони роблять. Що вори роблять, написано у книзі.

Костянтин Богатирьов: Як я зрозумів, головною метою цієї публікації було дати відповідь на запитання: "Як захистити себе та країну в умовах тотального інформаційного протистояння?". На вашу думку, все вдалося?

Валерій Король: Пропозиції ми намагаємось донести до певних посадових осіб, громадських діячів і так далі. Має бути система, адже якщо її немає, то можемо говорити про окремі, точкові досягнення певних людей і структур, організацій. А з несистемним результатом важко протидіяти ворогу. Ворог працює системно, комплексно, цілеспрямовано, версійно. Гадаю, нам варто було б вивчати і роботу неприятеля теж системно. Це має бути науково-практична якась структура, яка би чітко відслідковувала всі нюанси. Тому що інформація нині - це навіть не текст чи відео. Інформація - це, перш за все, стилістика, дух і так далі.

Григорій Любовець: Загалом ця книга, як і попередні, - це анонси, пропозиції. Ми найперше намагаємося змінити ставлення до інформаційної сфери, бо вона набагато важливіша, ніж завжди вважалася. Подивіться на Талібан. Він переміг коаліцію цивілізаційних країн у першу чергу духом. Давайте з'ясовувати, що таке комунікаційно-контентна безпека, тобто динамічні комунікації з контентно-форматним викладенням інформації? Звучить складно, але це технологічні речі, які якраз і дають можливість сконцентровано працювати. Дуже часто говорять про те, що бракує грошей, але найперше немає розуміння важливості цього напрямку. Якщо тільки це розуміння з'явиться, знайдуться і фінанси. Щоб перемагати, ми маємо вже оперувати і квантовістю, і питаннями, які пов'язані із блокчейн-технологіями. Маємо перетворювати наші джерела інформації в так звані комунікаційно-контентні платформи, хаби і сервіси.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток