Зараз в ефірі:

Коли жінки в армії нестимуть адмінвідповідальність, а чоловіки йтимуть у додаткову відпустку при народженні дитини?

06.10.2021
Коли жінки в армії нестимуть адмінвідповідальність, а чоловіки йтимуть у додаткову відпустку при народженні дитини?

В ефірі Армія FM координаторка аналітико-адвокаційного напряму ГО «Юридична сотня» Вікторія Івасик розповіла про законопроєкти 5713 та 5714, які спрямовані на забезпечення рівних прав чоловіків та жінок під час проходження служби.

 

 

 

 

 

Наталія Шмарко: Пані Вікторіє, тож яким чином ці законопроєкти – 5713 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо проходження військової служби у ЗСУ та інших військових формуваннях» та 5714 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо кримінальної та адміністративної відповідальності під час проходження військової служби у ЗСУ та інших військових формуваннях» - покращать умови проходження служби для армійців?

Вікторія Івасик: Обидва законопроєкти врегульовують деякі питання проходження військової служби, зокрема щодо додаткових гарантій для армійців, чоловіків та жінок. Законопроєкт 5714 передбачає внесення змін до адміністративного та кримінального кодексу в контексті урівняння відповідальності. Зараз чоловіки і жінки, хоч і служать на однакових умовах, але щодо жінок є певні обмеження. Зокрема, вони не притягуються до адміністративної відповідальності. Мова йде про такі адміністративні порушення, як, наприклад, розпивання алкогольних напоїв, невиконання наказу командира, самовільне залишення частини. І коли в компанії чоловік і жінка вживають спиртне, то його притягують до адміністративної відповідальності, за це передбачений штраф, а жінку ні. А це негативно впливає на ситуацію в частині, знижує мотивацію до служби. Тож мають бути однакові підходи до відповідальності.

Законопроєкт 5713 передбачає деякі гарантії для військовослужбовців-чоловіків, зокрема впроваджує додаткову відпустку на 14 днів при народженні дитини. Зараз військовослужбовці-чоловіки не можуть піти у відпустку, коли народилася дитина. Буває, що командири не відпускають навіть на пологи. І це також негативно відбивається на проходженні служби.

Наталія Шмарко: Які ще особливості законопроєкту 5713?

Вікторія Івасик: Також він урівняє підходи до призначення добових нарядів. Зараз жінок в армії не призначають на службу в добові наряди, лише ставлять на певні посади, які переважно пов’язані із готуванням їжі. Якщо людина вже підписала контракт, то не має бути жодних обмежень по статі.

Наталія Шмарко: «Юридична сотня» проводила соціальне опитування щодо актуальності цих законопроєктів, якими виявились результати?

Вікторія Івасик: Так, моніторинг здійснювали ресурсами «Юридичної сотні». Ми дізнались думку 100 армійців: 50% жінок і 50% чоловіків. Запитували у них, зокрема, чи потрібно передбачати адміністративну та кримінальну відповідальність для жінок і чи потребують чоловіки та жінки в армії додаткової відпустки по догляду за дитиною. Дізнавались думку саме людей, які в окопах захищають нашу державу. І результати свідчать, що потрібно зрівнювати підходи до відповідальності. Тому проєкт 5713 так само пропонує дозволити брати чоловікам декретну відпустку до 3 років. Зараз така відпустка передбачена законодавством, зокрема для чоловіків, однак її призупинили на час особливого періоду. Але в нас особливий період триває вже восьмий рік, і є запит від військовослужбовців-чоловіків йти у відпустку по догляду за дитиною. Також 76,2 % опитуваних за те, щоб урівнювати підходи до відповідальності, тоді як 19,5% зійшлись на тому, що потрібно залишити менший рівень відповідальності для жінок, а 4,3 % не змогли дати конкретну відповідь. А ще ми запитували про рівний доступ чоловіків та жінок до офіцерських посад. Це теж одна із пропозицій законопроєкту 5713 - дозволити жінкам займати офіцерські посади. У нас до 2016 року жінки не могли обіймати широкий спектр бойових посад. На практиці жінка була оформлена, наприклад, кухарем в частині, але виконувала бойові завдання, наприклад працювала з кулеметом, але водночас отримуючи менше грошове забезпечення.

Старшинські та сержантські посади зараз відкриті для жінок, на відміну від офіцерських. І ці заборони нічим не обґрунтовані.

Наталія Шмарко: Коли очікувати, що ці два законопроєкти стануть законами?

Вікторія Івасик: Обидва законопроєкти були зареєстровані цьогоріч на початку літа. Згідно з регламентом Верховної Ради є кілька стадій проходження законопроєктів. Спочатку має бути висновок профільного комітету, в нашому випадку – це комітет національної безпеки, оборони та розвідки, а також комітет по нацбезпеці та обороні. Зараз ці законопроєкти готуються до розгляду в комітетах, а потім будуть виноситись на перше читання. Також в липні з’явилися висновки профільних міністерств до цих законопроєктів. Держприкордонслужба підтримує ухвалення цих проєктів законів, МОЗ теж не має зауважень, зараз ми очікуємо на висновок від Міністерства оборони. Ці проєкти так само попередньо опрацьовувалися із представниками Генштабу та Міноборони. Ми сподіваємось, що вони будуть ухвалені десь наприкінці року, але ж ще буде перше, а потім друге читання.

Наталія Шмарко: Хто є ініціатором цих проєктів законів?

Вікторія Івасик: Ініціатором є «Юридична сотня». Співпавторами є керівництво фракції «Слуга народу». А загалом там досить великий авторський склад, понад 50 народних депутатів з різних фракцій стали підписантами цих документів.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток