Зараз в ефірі:

Командування медичних сил третє за чисельністю в ЗСУ

05.03.2020
Командування медичних сил третє за чисельністю в ЗСУ

У Збройних силах України створили Командування медичних сил. Про його створення повідомили в лютому 2020 року. Формування нової структури передбачає об’єднання медичної служби у єдине керівництво командувача медичних сил. Про нову структуру, її переваги та завдання розповів командувач медичних сил генерал-майор медичної служби Ігор Хоменко.

 

 

 

Ірина Зінчук: Розкажіть про новостворене командування. Чим зумовлена потреба створити таку структуру?

Ігор Хоменко: Подія, що відбулася 5 лютого 2020 року має величезне значення для всієї медичної служби Збройних сил України. Ми про таку структуру мріяли вже давно й ось нарешті створили Командування медичних сил на рік раніше, ніж планували. Раніше медична служба була поділена на 2 частини: медична служба Міністерства оборони та медична служба Збройних сил України. Починаючи з 2017 року ми проводили реформування медичних служб Міноборони та Збройних сил, щоб надалі їх об’єднати. Сьогодні в медичній службі нараховується близько 22 тисяч осіб і за чисельністю вона третя після Сухопутних військ і Повітряних сил. Тобто особового складу медичних сил більше ніж, скажімо, військо-морської компоненти, чи десантно-штурмових військ. Тож очевидно, що всі ці люди повинні бути під єдиним командуванням. Раніше я обіймав посаду начальника Головного військово-медичного управління і тринадцять з половиною тисяч осіб з військових госпіталів, санаторіїв, складів підпорядковувалися мені як командувачу. А медична служба військових частин підпорядковувалася командирам військових частин. Але якщо моряком командує моряк, льотчиком льотчик, то медиком повинен керувати медик. У нас розроблена програма розвитку медичної служби до 2025, 2030 і 2035 року. Там розписані всі кроки які необхідно здійснити медичній службі, щоб відповідати стандартам НАТО

Ірина Зінчук: Чи вимагає створення командування медичних сил збільшення кількості особового складу?

Ігор Хоменко: У країнах НАТО медична служба складає 8-10% від загальної чисельності ЗС. Українська армія сьогодні налічує 250 тисяч осіб, медична служба складає близько 22 тисяч особового складу. Це і є приблизно 8%. Тому я вважаю, що цієї кількості буде достатньо, а якщо будемо і збільшувати то не на багато.

Ірина Зінчук: Яка структура новоствореного командування?

Ігор Хоменко: Так, вже можна говорити про структуру, вона створена і затверджена. Вона не відрізняється від структури інших командувань. Є посади командувача і начальника штабу. Штаб створений згідно J-структури НАТО. На сьогодні командувач медичних сил має право призначати й звільняти, надавати військові звання до підполковника включно. Тож наше командування не відрізняється від інших командувань Збройних сил України.

Ірина Зінчук: Чи вимагає від офіцерів нових знань новостворене командування?

Ігор Хоменко: Нових знань не вимагає, але командування виконуватиме функції, які раніше не виконувало. На сьогодні укомплектованість наших госпіталів складає 95-98%, а укомплектованість медичної служби ЗС – 40-60%. На мою думку, кадровою політикою повинні займатися медики. Фаховою підготовкою теж повинні займатися медики. Тому ми створюємо в кожному госпіталі оперативні медичні управління які будуть відповідати за всю медицину в зоні їхньої відповідальності. Раніше такої структури не було. Тепер оперативні медичні управління підпорядковуються військово-медичним клінічним центрам, а вони в сою чергу – Командуванню медичних сил. Так ми вибудовуємо структуру.

Ірина Зінчук: Якщо говорити про цивільних лікарів, то там завжди існує кадрова проблема. Як щодо лікарів в погонах?

Ігор Хоменко: У нас існує така проблема в бойових частинах. Деякі частини не повністю укомплектовані. Але відтепер командування зможе відібрати з усієї України тих медиків, які готові на цей час виконувати завдання, і доукомплектувати цю частину бойовими медиками. Це практика країн НАТО. До 2025 року ми хочем створити медичні роти як окремі частини, які будуть підпорядковані командувачу медичних сил. Тоді ми зможемо доукомплектовувати бойові частини не окремими людьми, а цілим ротами. Ми це впровадили для наших мобільних госпіталів.

Ірина Зінчук: Чи нині відпрацьовані механізми за якими можна агітувати людей йти на службу військовими медиками?

Ігор Хоменко: Думаю, більше будемо проводити роботу з військовими кафедрами при медичних університетах. При Національному медичному університеті імені Богомольця створений так званий військовий факультет, але після цього факультету до нас приходить лише 5-6 осіб. Ми повинні ввести нові принципи підготовки та укладання контракту. Наприклад, в Німеччині юнак, який вступає на військовий медфакультет, підписує контракт на 16 років. Також коли візьмемо під контроль підготовку наших фахівців і кадрову політику, у нас буде менше звільнятися молоді, яка зараз не бачить перспективи служби. Тому кадровий менеджмент вважаю одним з основних. Щоб молодь, яка прийшла у війська після закінчення Української військово-медичної академії, прослуживши 2-3 роки, мала перспективу здобути фах за різними напрямками, а не тільки лікарем загальної практики. Крім того, цьогоріч збільшили набір майже вдвічі лікарів загальної практики. Держзамовлення з 40 зросло до 80.

Ірина Зінчук: Але ж випускники Української військово-медичної академії воліють залишитись у великих містах?

Ігор Хоменко: Правда, будь-яка людина хоче залишитись, де краще. Але ми ввели таке правило: всі випускники академії, всі хірурги спочатку йдуть у мобільні шпиталі. Ми давали тільки вибір людям, які закінчили академію з золотою медаллю. Прослуживши 2 роки у військах, армійці мали змогу отримати вузьку спеціалізацію і прийти на посади. Зараз у нас те ж саме з лікарями загальної практики. Всі спочатку йдуть у війська, а прослуживши 1-1,5 можуть пройти спеціалізацію за вузьким фахом. Ми тільки на початку запровадження такого кадрового менеджменту. Всі хірурги, які випустилися в 15-му році, вже працюють в госпіталях за своїм фахом

Ірина Зінчук: У чому вбачаєте найбільшу проблему під час реалізації медичної реформи в Збройних Силах України?

Ігор Хоменко: Реформа вже реалізована, але для розширення повноважень, щоб взяти на себе всі функції, треба набрати фахівців, які на цьому розуміються. Це не тільки медики, адже в командуванні багато посад, які займають офіцери загальних спеціальностей. У нас створено штаб, в ньому — Управління оборонного планування, якого раніше не було. Тому головне завдання — набрати фахівців за кожним напрямом. Якщо вдасться набрати людей в медичні підрозділи, довести укомплектованість до 90%, то з реформою ми точно впораємось. Ми вивчили досвід інших країн. У нас працюють американський, канадський та німецький радники. Ми не хочемо наступати на ті граблі, на які наступав бундесвер під час реформи.

Ірина Зінчук: За оптимістичним прогнозом, скільки часу потрібно, щоб втілити реформу в життя?

Ігор Хоменко: Думаю, до 25-го року повинна повністю запрацювати система, а далі будемо її поглиблювати.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток