Зараз в ефірі:

Координата:К - Кропивницький

24.01.2022
Координата:К - Кропивницький

Сьогодні наша геолокація у Кропивницькому. В програмі - цікавинки про театр Кропивницького, про арт-алею парасольок та про казковий куточок у серці України.

 

 

 

 

 

 

Кропивницький — обласне місто, про яке майже ніхто нічого не знає. Це така провінція, — кажуть зазвичай, — що там може бути примітного? Моря немає, гір теж, літаки туди не літають, та й потягів небагато, про туристичні маршрути й не чути, на що там взагалі дивитися?

Проте я можу довести, що Кропивницький — один із найбільш несподіваних обласних центрів України. Тут можна насолодитися архітектурою з будинками в стилі європейських "палаццо", особливого шарму місту надають пам'ятки високої класики та модерну, мавританські, барокові палаци, будинки, на фасадах яких поєднуються готичні мотиви, рококо та ренесанс.

Почну з того, що Кропивницький – це батьківщина українського професійного театру. 27 жовтня 1882 року в театрі Єлисаветграда відбувся перший спектакль під керівництвом Марка Кропивницького — саме на честь цього всесвітньо відомого театрального діяча місто й дістало нову назву. Це була п'єса "Наталка Полтавка" Івана Котляревського. У ролі Наталки виступила Марія Заньковецька. Ця дата офіційно вважається днем ​​народження першого українського професійного театру.

Тому саме про театр Кропивницького далі піде мова. Будівля театру від початку відкриття декілька разів було зруйнована, ремонтована і знову зруйнована. Але до 130-річчя створення театру нарешті був зроблений апгрейд, завдяки якому повністю відтворена його колишня велич.

Тепер архітектурним шедевром городяни пишаються по праву і радіють тому, що їхнє місто є колискою українського національного академічного драмтеатру.

***

Давайте пригадаємо чудову історію про няню Мері Поппінс. Одразу виникає образ милої дамочки з парасолькою. Саме такою можна відчути себе на відомій вулиці Дворцова в Кропивницькому. Це головна пішохідна вулиця міста, велелюдна, але водночас дуже спокійна. Тут майже кожен будинок — справжній витвір архітектури. Безліч затишних кафе, великі вітрини. Тут виникає враження, що ви перебуваєте у європейському містечку. А головною візитівкою вулиці є єдина в Україні арт-алея парасольок із сучасними світловими ефектами. Це одна з найулюбленіших фотозон для кропивничан та гостей міста.

Реконструкція парасолькової алеї у Кропивницькому стала можливою завдяки проєкту «Громадський бюджет», що другий рік поспіль дозволяє мешканцям міста самостійно визначати об’єкти, куди варто вкладати кошти з міського бюджету.

***

Казковим куточком у серці України називають Кропивницький Дендропарк. Щороку сюди приїздять тисячі туристів з усієї країни та закордону, аби помилуватися «українською Голландією». Адже з початку квітня алеї парку вкриваються килимом із тюльпанів, гіацинтів, нарцисів та мускарів, цибулини яких привезені з Голландії.

Різноманітність видів та сортів, висаджених в унікальні ландшафтні композиції, не залишать байдужими навіть витончених поціновувачів прекрасного. А для шанувальників активного відпочинку в парку є величезна кількість атракціонів, які запрошують гостей у яскраву подорож до світу розваг.

Свій початок Дендропарк бере у 1958 році, коли у передмісті тоді ще Кіровограда був створений живописний острів, який став легенями міста, окрасою та популярним місцем відпочинку кіровоградців. Проте місцева влада дуже занедбала парк, і у 2000-му році керівництво Корпорація «ХХІ століття» вирішило взяти його під свою опіку.

Нині Кропивницький Дендропарк – це паркова зона, що розкинулась на 45 гектарах, 33 з яких займають зелені насадження і ландшафтні куточки, а на 12-ти – облаштовані розважальні заклади та понад 40 атракціонів на будь-який смак: дитячі, сімейні, екстремальні. Всі атракціони відповідають світовим стандартам індустрії і розваг і проходять державну сертифікацію.

Високі стандарти обслуговування, розмаїття у виборі атракціонів, зручне розташування у найкращій зеленій зоні міста приваблює не тільки містян, а й гостей з інших міст та іноземців. Дендропарк вже кілька років поспіль визнає асоціація парків України найкращим парком атракціонів. А у 2011 році він став лауреатом конкурсу 100 кращих товарів України.

Також у парку можна відвідати зоомістечко, замовити екскурсійні програми, дитячі майстер-класи, а протягом сезону ще й всеукраїнські фестивалі та виставки.

До вашої уваги цікаві факти про Кропивницький:

Місто будувався як фортеця для колонізації північного Причорномор’я і для боротьби з гайдамаками, саме звідси виступило царське військо, яке зруйнувало Запорізьку Січ. Це зробила 100-тисячна армія, що поверталася після війни з Туреччиною з Молдови. Земляні вали форту частково збереглися досі.

Знамениті танцювальні колективи створили місту репутацію одного з центрів української народної хореографії – заслужений ансамбль народного танцю України «Ятрань», театр народної музики, пісні і танцю «Юність» та ін.

Молодший брат відомого російського письменника Федора Михайловича Достоєвського Андрій Михайлович відомий не лише як автор мемуарів про свого видатного брата, ай як архітектор, зокрема головний архітектор Єлисаветграда впродовж 9 років.

У період визвольних змагань українців 1917—1919 і в перші роки радянської влади Єлисаветград карбував власні паперові гроші.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток