Зараз в ефірі:

Координата:К — Бахмут

31.10.2021
Координата:К — Бахмут

Сьогодні наша геолокація у Бахмуті. В програмі — цікавинки про краєзнавчий музей та його унікальні експонати, про «алею троянд» та шахту, де добувають усім відому сіль.

 

 

 

 

 

 

Журналісти, історики, місцеві митці називають Бахмут одним із найстаріших та найбільш мальовничих міст на північному сході Донеччини. Тут збереглись десятки будівель кінця 19 сторіччя, є знаменитий завод шампанських вин і троянди — не мільйон, але 40 тисяч кущів голландських сортів набереться.

До 2016 року Бахмут називався Артемівськом. Під час декомунізації місту повернули історичну назву, пов'язану з річкою Бахмуткою, на березі якої воно розташовується.

Небайдужим до історії цікавими будуть експозиції Бахмутського краєзнавчого музею. Заснований він як музей народної освіти повітовим земством. З 1924 року Музей став окружним історико-краєзнавчим. На жаль, його колекції загинули в роки Другої світової війни. А в 1962 році на громадських засадах відкрився міський історико-краєзнавчий музей і через 5 років йому присвоєно статус народного, а потім і державного. 


Згодом одна з найкрасивіших будівель міста, історична пам’ятка, зразок архітектури 19 сторіччя стала домом для 40 тисяч унікальних експонатів з давньої, середньовічної та сучасної історії. Колекція Бахмутського краєзнавчого музею — це раритетні матеріали з природи, етнографії, побуту і ремесел місцевого населення, багато фото — та архівних документів. До складу основної експозиції входять 12 розділів, серед яких «Природа Бахмутського краю», «Наш край в давнину і в середні віки», «Життя і побут селян», «Бахмутський край в період Другої Світової війни», літературно-меморіальний музей М.Ф. Чернявського, музей історії Бахмутського козацтва, виставкові зали та музей просто неба. 

На тих, хто бажає поглибити свої знання з історії та культури Бахмута, чекають лекційний зал та наукова бібліотека.

***
Перлиною Бахмута є «Алея троянд». 
Вона простягнулась на пів кілометра від вулиці Леваневського аж до Північного ставка. Білі лебеді є окрасою цього дивовижного місця. Та найголовніша принада Алеї троянд  —  неймовірні квіткові клумби, на яких висаджено понад 7 тисяч кущів троянд. За колірною гамою і сортами троянди висаджені у формі геометричного візерунка. 


Також на Алеї розташований постамент "Козака з сіллю", який привертає увагу відвідувачів та туристів. За легендою, хто доторкнеться до знаменного мішка з сіллю та потре його, матиме фінансовий успіх. Адже з ранніх часів сіль була на вагу золота. І перші козаки — солевари Бахмута, які видобували кристали, мали неабиякий успіх. Говорилось, що в їхніх мішках завжди буде жовтий метал. Звідси й легенда. Образ справжнього козака-солевара підкреслює етнічне походження  Бахмута, висловлює його історію та символізує сильний дух та міць міста. Алея троянд стала визначною пам'яткою міста та популярним місцем відпочинку для його жителів та гостей. 

***
Територія Бахмутського міського народного дому теж гідна уваги відпочивальників. Тут і сторожові вежі, козацькі башти, дерев'яний млин, дерев'яний віз та фотозона «Я люблю Бахмут».


Зразком духовної спадщини українського народу, а також цікавинкою є величезна колекція писанок з різних регіонів України, яка розташована в кімнаті-музеї писанкарства та розвитку народних ремесел. Кімната-музей є унікальним базисом знань про типи народного мистецтва.

***
За радянських часів, та й багато пізніше кожна господиня обов’язково мала вдома паперову пачку кам’яної солі з синьою квіткою. На відміну від морської, цю сіль видобувають у шахті. І в цю шахту можна потрапити.

Всередині копальні — чудеса. Під землею діє музей, спалеосанаторій, бар, є футбольне поле, показують кіно, дають симфонічні концерти та навіть запускають повітряну кулю. І місцеві майстри прикрашають шахту соляними скульптурами та композиціями. Втілені у солі, наприклад, легендарні у регіоні пальма Мерцалова та підземний дух Добрий Шубін.

«Артемсіль» є найбільшим виробником високоякісної соляної продукції. Його історія починається з 1881 року, коли була введена в експлуатацію перша соляна шахта — «Брянцівська копь». Нині це одне з найпотужніших підприємств Східної Європи, яке працює за прогресивними технологіями і реалізує свою продукцію в Україні та за її межами.


Своєю екологічно чистою продукцією «Артемсіль» забезпечує низку галузей. Таких як харчова, хімічна, нафтова, металургійна, енергетична, машинобудівна, сільськогосподарська, фармацевтична та інші.

Тож відвідини шахти нікого не залишать байдужим. Також там можна придбати сувеніри: світильники зі справжньої солі, фігурки, магніти та просто красиві кристали на пам’ять.

До вашої уваги цікаві факти про Бахмут:

• На благоустрій та озеленення набережної Бахмутки з місцевого бюджету, за офіційними даними, витратили майже 17,5 мільйонів гривень.
• У 2015 році на Алеї троянд у Бахмуті зафіксували рекорд України у номінації «Найбільша кількість троянд у одній локації». Експерти нарахували понад 5 тисяч трояндових кущів.
• У 2018 році в Бахмуті почалась програма з роздільного збору сміття. Встановили 39 спеціальних контейнерів. З міського бюджету на це витратили півмільйона гривень.
• У 2016 році реконструювали міський центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді. На ремонт будівлі та оснащення центру уряд Японії виділив понад 4 мільйони гривень.
• Завдяки реконструкції центру на його базі відкрили клуб «Промінчик» для дітей з інвалідністю. Тут займаються майже 400 дітлахів. Для комфорту малечі тут також створили кімнату психологічного розвантаження.
• Спортивні події проводять на стадіоні «Металург» та у спортивно-оздоровчому комплексі на його території. Це одна з найкращих спортивних і навчально-тренувальних баз нашої країни, тут тренуються спортсмени паралімпійської збірної України.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток