Зараз в ефірі:

«Кожен громадянин в умовах війни повинен знайти своє місце в справі оборони країни», — полковник резерву Михайло Щербина

18.05.2021
«Кожен громадянин в умовах війни повинен знайти своє місце в справі оборони країни», — полковник резерву Михайло Щербина

В День резервіста на спецефір до Армія FM завітали заступник голови Ради резервістів ЗСУ, полковник резерву Михайло Щербина та архітектор, резервіст 130-го батальйону тероборони Києва Денис Семирог-Орлик.

 

 

 

 

 

Ірина Зінчук: Пане Михайле, як давно була створена Рада резервістів і чим вона опікується?

Михайло Щербина: Рада резервістів була створена на початку 2018 року як колективний дорадчий орган при Генеральному штабі Збройних Сил України. Нині до Ради входять резервісти від кожної бойової бригади та бригад територіальної оборони. Тож це колективний виборчий орган. Головне його завдання — допомога Генеральному штабу, Головнокомандувачу ЗСУ в організації підготовки резервістів. Після створення Ради резервістів у нас практично не було негативних відгуків у ЗМІ та соцмережах щодо проведення зборів з резервістами. Коли в кожній бригаді є представники Ради, які своєчасно інформують Генштаб про наявні та можливі проблеми, то їх вдається своєчасно усувати.

Ірина Зінчук: Це ваш основний вид діяльності, чи поєднуєте цю роботу з якоюсь іще?

Михайло Щербина: У мене це волонтерська діяльність. Вже понад рік як я звільнився зі Збройних Сил України і зараз працюю в Департаменті муніципальної безпеки КМДА і займаюсь питаннями тероборони Києва.

Ірина Зінчук: Розкажіть, чому саме сьогодні відзначаємо День резервіста і чим він особливий?

Михайло Щербина: Нині ми маємо близько 230 тисяч резервістів. Це люди, які воювали, звільнилися і залишаються в резерві своїх бригад. Щороку люди залишають свою родину, їдуть на збори резервістів, щоб підтримати армію. Зараз ухвалений закон, що ці люди можуть бути призвані без оголошення мобілізації для доукомплектування Збройних Сил України. Щоб звернути увагу на цю категорію людей, які готові знову стати на захист Батьківщини, указом президента встановлено цей день. Вибрано дату не випадково: в цей день був оголошений указ Президента про створення оперативного резерву.

Ірина Зінчук: Пане Михайле, пане Денисе, що для вас означає бути резервістами і як долучитися до цієї когорти захисників країни?

Михайло Щербина: Є два шляхи. Перший — відслужити у Збройних Силах України. Всі, хто звільняється з армійських лав, стають резервістами оперативного резерву першої черги. Другий шлях — прийти у територіальний центр комплектування і соціальної підтримки та записатися до військ територіальної оборони за місцем проживання. Там пройти початкову військову підготовку. Після цього ви вже можете підписати контракт з обраною вами бойовою бригадою. Гадаю, бути резервістом — це обов’язок кожного громадянина, особливо коли країна в стані війни. Наприклад, в Ізраїлі, Швейцарії, Фінляндії кожен резервіст є почесним громадянином своєї країни. Кожен громадянин в умовах війни повинен стати резервістом, знайти своє місце в справі оборони країни.

Денис Семирог-Орлик: Є два шляхи: перший — воювати за свою країну, другий — допомагати війську. Так сталося, що у 2014 році мене до війська не взяли, тож я відтоді допомагаю війську, чим можу. Коли мене до війська не взяли, то записали в загони оборони.

Ірина Зінчук: Ви часто одягаєте військову форму, чи сьогодні обрали однострій спеціально для ефіру на Армія FM?

Денис Семирог-Орлик: Я не прив’язуюсь до речей, але сьогодні такий день, що ми повинні показати, що ми є і нас досить багато. І ті, хто про нас не знає, може, зацікавляться і прийдуть у підрозділи ТрО. Можна сказати, що це наш внутрішній флешмоб. Кожен робить або селфі у формі на робочому місці, або відео. Я зробив відео, в якому люди можуть побачити, що я — архітектор, працюю за комп’ютером, і в формі мають навіть кращий вигляд, ніж без форми.

Ірина Зінчук: Тобто Рада резервістів підтримала цей флешмоб і сьогодні так одягнені усі?

Денис Семирог-Орлик: Звичайно. Інформація поширювалась по всіх батальйонах і бригадах, також ми у своїх внутрішніх групах її розповсюджували. Сподіваюсь, це буде досить великий флешмоб.

Ірина Зінчук: Денисе, на Вашу думку, яку роль можуть відіграти резервісти і війська територіальної оборони у захисті України?

Денис Семирог-Орлик: Якщо маємо великий резерв на місцях і розуміємо, для чого це робимо, то по дзвінку ми збираємось за кілька годин. Ми всі прийдемо на місце збору. Це означає, що за кілька годин збирається бойовий підрозділ, якому можна давати завдання. І важливо, що це буде зроблено по всій країні. Якщо такий тотальний опір буде по всій території та наш противник буде про це знати, то він сюди не піде, бо це невигідно. Він може бомбити з літаків, але всіх вбити не зможе.

Ірина Зінчук: Президент України підписав Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення окремих питань виконання військового обов'язку та ведення військового обліку», який Верховна Рада ухвалила 30 березня 2021 року. То які ж зміни відбудуться у зв’язку із запровадженням цього закону?

Михайло Щербина: Закон був ініційований і розроблений Генеральним штабом Збройних Сил України, а Рада резервістів підтримала його. Ми вважаємо, що в умовах воєнної загрози маємо доукомплектувати наші частини. Ви знаєте, що зараз, на жаль, укомплектованість бойових військових частин не надто висока, і якщо буде загроза відкритої агресії противника, не вистачить часу на мобілізацію. Щоб підготувати нових людей, потрібно щонайменше 18 діб. Згідно з цим законом, Президент України зможе призвати резервістів, які вже мають бойовий досвід, до військових частин. І більшість резервістів за викликом свого командира прийдуть у свої частини, доукомплектують їх і будуть перебувати там, допоки ця загроза зникне або розпочнуться відкриті бойові дії. В цьому випадку буде оголошена загальна мобілізація. Резервіст приходить у військо на місяць-другий, поки є загрозлива ситуація. Треба розуміти, що якщо розгориться війна, то більшість резервістів не будуть чекати у Львові чи Вінниці, поки ворог дійде до їх території, всі підуть у свої частини і будуть захищати свою країну. Інша справа, що держава повинна якось питання врегулювати, щоб служба в резерві була почесною. Під час третьої черги мобілізації, в директиві Генерального штабу ми прописали, що якщо із сім’ї одна людина воює на фронті, то решта мають відстрочку і можуть призиватись тільки за власним бажанням. В усіх країнах, які спираються на службу в резерві, як Фінляндія, де діюча армія 16 тис. осіб, а розгортають вони 250 тисяч за 24 години, — в цих країнах є пільги для резервістів, які щосуботи відриваються від родини, щоб піти на тренування. У них є податкові пільги, якісь мінімальні виплати. Це те, чого нам бракує.

Ірина Зінчук: Чи є якісь обмеження щодо служби у резерві?

Михайло Щербина: Практично кожен громадянин України може стати резервістом — і чоловік, і жінка — віком від 18 до 60 років. Укласти контракт можна і в 57 років. Але навіть якщо людина за станом здоров’я не може стати резервістом, вона може займатися зі своїми колегами-резервістами. Новий закон, який зараз готується до ухвалення по теробороні, передбачає кілька рівнів тероборони — це діючі бойові частини, добровільні організації і люди, які будуть співчувати, надавати інформацію. Тож кожному небайдужому до захисту Батьківщини знайдеться місце у військовому резерві.

Ірина Зінчук: Мабуть, територіальна оборона формуватиметься не лише із резервістів, тобто не всі у військах тероборони мають бути резервістами?

Михайло Щербина: Нині у нас близько 10 тисяч резервістів у територіальній обороні, які підписали контракти, а чисельність військ територіальної оборони понад 100 тисяч. Тож приблизно тільки один із десяти у нас резервіст за контрактом у територіальній обороні.

Ірина Зінчук: Ніяких пільг для резервістів не передбачено чи все ж якісь заохочення вони від держави отримують?

Михайло Щербина: Під час планових зборів резервісти отримують і однострій, і спорядження, і грошову винагороду. За підсумками року, якщо виконано програму збору, теж мають винагороду. Тобто на планових зборах держава забезпечує резервістів, але якщо відбуваються навчання на добровільній основі, то вони безоплатні, на жаль.

Ірина Зінчук: Повертаючись до нещодавно ухваленого закону, він, зокрема, запроваджує новий вид військової служби — військова служба за призовом осіб з-поміж резервістів в особливий період, розкажіть про нього…

Михайло Щербина: Це абсолютно новий вид служби — резервісти призиваються тільки відповідно до указу президента, але вони стають такими ж військовослужбовцями. Отримують статус військовослужбовця, всі пільги.

Ірина Зінчук: А чи там вказані терміни, на який час може бути людина призвана?

Михайло Щербина: На жаль, ні. В проєкті закону, який розробляв Генеральний штаб, було вказано, що до пів року, але депутати прибрали цю графу. Але хочу запевнити, що ніхто тримати людей просто так не буде. Без необхідності тримати резервістів у частинах немає сенсу. Вони будуть призвані лише на загрозливий період.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток