Крим — це Україна: роксолани

06.09.2020
Крим — це Україна: роксолани

Питання територіальної приналежності Криму актуальне й у наш час. Інтернет переповнений пропагандистськими гаслами, на зразок: «Крым — русская земля», «Севастополь — город русских моряков». Окупанти посилаються до ефемерної історичної справедливості, за якою Крим мав би належати Росії. Та чи так воно насправді? І чи справді заслужено Крим належить Україні? Що ж, спробуймо з'ясувати це питання разом.

 

У І-ІІ ст. до н.е. в Криму вперше з’являється плем'я, яке грецькі історики називають «роксолани». У 94 р. до н.е., за свідченнями римського історика Страбона, відбувалась війна між Мітридатом Євпатором та племенем роксоланів за контроль над південним Кримом. Роксолани програли й відійшли на територію центрального Криму.

У Речі Посполитій у рамках сарматського міфу, роксолани — це уявні предки русинської шляхти. Ідеологом цієї візії був Оріховський. Він, використавши етнографічну номенклатуру північного Причорномор'я із творів античних авторів та Матвія з Мехова, ототожнив русинів із роксоланами. Звідси в літературі, починаючи з 16 ст. і аж до 20 ст., термін "роксолани" вживали як синонім "русинів" (українців).

Окрім того, «Роксоланія», як й «Арктойська країна», — поетична назва України у творах барокових авторів (наприклад, «Роксоланія» Себастіяна Кленовича). Тому ми можемо зробити висновок, що ще за тих часів на території Криму перебували народи, які є предками українців.

Слухайте новий випуск у неділю о 16:00 на хвилях Армія FM або читайте у розділі і ви дізнаєтесь ще більше фактів про приналежність Криму до України.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 067 430 84 59
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток