Круглий стіл у Львові: цивільний контроль над ЗСУ за допомогою ОБСЄ

Круглий стіл у Львові: цивільний контроль над ЗСУ за допомогою ОБСЄ

Про зміни, що відбуваються в ЗСУ за допомогою ОБСЄ розповідає наш спеціальний кореспондент Віктор Ануфрієв.

Одразу скажу, що такий захід відбувся за підтримки проектів Організації з безпеки та співпраці в Європі та Міністерства оборони України. Зараз ОБСЄ має цільовий проект: "Посилення демократичного контролю над Збройними Силами України". І це вже не перший такий виїзний круглий стіл. Із регіональними активістами, представниками влади, волонтерами та силовиками проводились подібні семінари в Харкові, Дніпро та інших містах.

Оскільки зараз наша держава перебуває у правовому режимі воєнного стану, на заході обговорили й питання функціонування оборонного відомства.  Зокрема, надання відпусток, звільнення з призову, переміщення по посаді, присвоєння військових звань і тому подібне.

Проте основною темою для обговорення була законодавча база для забезпечення демократичного цивільного контролю над Збройними силами України, дотримання прав військовослужбовців, гендерні питання. А також  робота омбудсмена з військових питань. За основу, звичайно, беруть приклади зі збройних сил країн НАТО та інших країн-партнерів. Однак, як повідомили координатори ОБСЄ в Україні та представники Міноборони, ми повинні самостійно дійти згоди, що військовий організм завжди повинен контролюватися державою. Зокрема цивільними незалежними експертами та фахівцями, щоб у жодноиу разі не порушувались права військових, дотримувалась гендерна рівність, охорона праці.

Заключний виступ відбудеться вже за тиждень у Києві. Всі члени-організатори повинні затвердити ряд важливих питань щодо цивільного контролю над військом і доповісти про це керівництву Міністерства оборони України.