«Маємо бути об’єктивні, водночас голосні та ефективні», - директор Міжнародного центру протидії російській пропаганді Юрій Кочевенко

09.09.2021
«Маємо бути об’єктивні, водночас голосні та ефективні», - директор Міжнародного центру протидії російській пропаганді Юрій Кочевенко

Активна фаза стратегічних командно-штабних навчань «Об’єднані зусилля — 2021» стартує невдовзі чи не на всіх військових полігонах України, а також в акваторіях Чорного та Азовського морів. Маневри відбуватимуться за участю всіх видів та родів військ Збройних Сил України, а також підрозділів наших іноземних партнерів. Очікується, що в навчаннях візьмуть участь іноземні представники та підрозділи від 15 країн-членів НАТО та країн-партнерів.

 

Водночас відбудуться спільні військові навчання Збройних сил Росії та Білорусі «Захід-2021», які потенційно небезпечні для України. Розгорнуться вони не лише на території цих двох країн, але й на тимчасово окупованих територіях Криму, Донецької та Луганської областей. Російська пропагандиська кампанія з дискредитації вищого військового керівництва і Збройних Сил України загалом вже набирає обертів. Які найпоширеніші ворожі наративи та як реагувати на них, розповіли директор Міжнародного центру протидії російській пропаганді Юрій Кочевенко та керівник дослідних проєктів Центру соціального інжинірингу «Ранд» Дмитро Громаков.

Юрій Кочевенко (директор Міжнародного центру протидії російській пропаганді): Інформаційні провокації з боку Російської Федерації відбуваються під час кожних навчань, нас це не дивує. Спрямовані вони також і на російську аудиторію. На мою думку, це спроба заспокоїти самих себе, що свідчить, що їм насправді страшно і що ми все робимо правильно. Навчання «Об’єднані зусилля-2021» відбудуться в запланованому штатному режимі. 15 країн-партнерів залучені до навчань, що свідчить про високий рівень. Зазначу, що в цей час триватимуть і російські навчання «Захід-2021», які розгортатимуться також на території Білорусії і на окупованих українських територіях. Звичайно, ці дії враховані нашим командуванням, тож під час навчань «Об’єднані зусилля-2021» будуть передбачені всі можливі загрози. Зокрема, це відпрацювання мобілізаційних дій і дій в обороні, також до маневрів залучені резервісти. І такі збори резервістів до кінця року триватимуть на базі різних бригад. Також і тероборонівці відпрацьовують всі необхідні дії для захисту суверенітету і територіальної цілісності нашої країни.

Росія завжди намагається дискредитувати Збройні Сили України. Здебільшого через неправдиві повідомлення про нестачу ресурсів, боєкомплектів. Мовляв, українська армія не може чинити ефективний опір агресору. Цей наратив легко розвіюється демонстрацію спроможностей наших Збройних Сил. Тут достатньо ефективної комунікації відповідальних за це підрозділів, щоб висвітлити перебіг навчань. Я брав участь у зборах резервістів на базі 95-ї десантно-штурмової бригади на Яворівському полігоні. Ми як резервісти публікували свої враження в соціальних мережах, також там було чимало журналістів. Інформація з перших рук про перебіг тренувань перекриває усі фейкові російські повідомлення.

Також росіяни не припиняють спроб посіяти недовіру до вищого військового керівництва в особового складу ЗСУ та суспільства. Тут кожен армієць може розказати, як змінилася і система підготовки у війську, і норми забезпечення. Протидіяти маніпуляціям треба через підвищення рівня медіаграмотності як і армійців, так і українського суспільства загалом. І це наша комунікаційна позиція: ми маємо бути об’єктивні, але водночас голосні та ефективні, тоді ніяка російська пропаганда нам не страшна.

Дмитро Громаков (керівник дослідних проєктів Центру соціального інжинірингу «Ранд»): Навчання в Україні ще не розпочалися, а Кремль вже запустив агресивну інформаційну кампанію з дискредитації українських Збройних Сил та вищого військово-політичного керівництва держави. Зокрема, вже з’являються фейкові повідомлення, що більшість учасників навчань хворіють на COVID-19 і навчання під загрозою зриву. У нас є ефективні інструменти, щоб нівелювати всі ці закиди російських провокаторів. Водночас ми знаємо, що Білорусь відпрацьовує заходи щодо завдання ракетних ударів по противнику, застосування БПЛА, тому вздовж кордону України відбуваються навчання із застосуванням сил ППО та радіоелектронної боротьби. Тож наше військо готове за потреби дати відсіч ворогу. Зазвичай росіяни намагаються поширювати недостовірну інформацію через усі доступні канали зв’язку: Фейсбук, Телеграм-канали, а також медіа, які є в нашій країні ворожими агентами впливу, але ми до цього готові.

Фото: "АрміяІнформ"

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 067 430 84 59
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток