Зараз в ефірі:

Маємо на меті навчання лідерів ветеранської спільноти по всій Україні, — директор ГО Юридична сотня Юлія Морій

17.12.2021
Маємо на меті навчання лідерів ветеранської спільноти по всій Україні, — директор ГО Юридична сотня Юлія Морій

Директор ГО Юридична сотня Юлія Морій в студії Армія FM розповіла про діяльність громадської організації, створення законопроєктів та плани на наступний рік.

 

 

 

 

 

 

Наталія Шмарко: Яка історія створення ГО Юридична сотня?

Юлія Морій: Організація створена в середині 2014 року за ініціативи Лесі Василенко, яка зараз відійшла від справ Юридичної сотні і є народним депутатом України. Формально зареєстрована в січні 2015-го. В її основі — небайдужі юристи та волонтери, які надавали правову допомогу пораненим військовикам на Сході України. Через пів року організація вже налічувала близько двох сотень юристів-волонтерів. Ми посилено інформуємо про права і гарантії ветеранів, створюємо аналітику та беремо участь у законотворчому процесі.

Наталія Шмарко: Юристи організації офіційно працевлаштовані чи діють на добровільних засадах?

Юлія Морій: Частина — офіційно працевлаштовані, з деякими ми працюємо від проєкту до проєкту. Але є й ті, хто продовжує працювати на добровільних засадах. З 2015 року формат роботи дещо змінився, адже запит на супровід в судах виріс, а кількість волонтерів з роками зменшується. Крім того, у 2017 році запрацювала державна безоплатна правова допомога ветеранам, з представниками якої ми тісно співпрацюємо.

Наталія Шмарко: Як виникла ідея працювати над нормативно-правовими актами для військовослужбовців?

Юлія Морій: Після довгого періоду консультування ми дійшли висновку, що в багатьох питаннях можемо допомагати індивідуально, але є проблеми на системному рівні. Законодавство потребувало змін, і ми почали над цим працювати. Зараз створено окремий аналітично-комунікаційний відділ Юридичної сотні, в якому ми аналізуємо проблему і за необхідності працюємо над написанням законопроєкту. Найважче визначитись, чи проблема не є нашою суб'єктивною думкою і справді існує на законодавчому рівні. Виникають труднощі і з адвокатуванням, адже добитися ухвалення закону досить важко.

Наталія Шмарко: Скільки часу займає процес переходу законопроєкту в закон?

Юлія Морій: Здебільшого від одного року й більше. Деякі проєкти не мають великої пріоритетності і відкладаються, або ж виникають суперечності щодо їх подання.

Наталія Шмарко: Чи стає з роками менше проблем, які потребують вирішення?

Юлія Морій: Проблем не меншає, вони просто змінюються. Є запити, які були подані ще на початку 2016-2018 років, і вони досі залишаються актуальними.

Наталія Шмарко: Які наймасштабніші закриті проєкти «Юридичної сотні»?

Юлія Морій: Стратегічно ми розвиваємо три основні напрями, в рамках яких можемо реалізовувати ті чи інші проєкти. Організація одночасно виконує сервісну та адвокаційну функції. На її базі працює гаряча лінія, на яку можна звернутись за консультацією в робочий час. Ми допомагаємо зі складанням непроцесуальних документів, працюємо над підвищенням кваліфікації наших працівників, проводимо тренінги. Наше завдання - підтримувати стабільний розвиток кожного з напрямів.

Наталія Шмарко: Чи були складнощі із запуском гарячої лінії та з якими питаннями телефонують найчастіше?

Юлія Морій: Номер гарячої лінії: 0-800-308-100. Дзвінків близько 1000-1200 щомісяця. Працює п’ять юристів-консультантів, які надають правову допомогу. Щодо складнощів із запуском ніякої інформації дати не можу, адже на той час ще не займалась організаційними питаннями. Але підтримувати роботу гарячої лінії доволі складно фінансово.

Наталія Шмарко: Чи надаєте ви психологічну допомогу працівникам-консультантам гарячої лінії?

Юлія Морій: Робота доволі складна, тому консультанти не працюють понад чотири години на день. Оператори постійно змінюються. Здебільшого працівники не мають стосунку до ветеранської чи волонтерської спільноти — це юристи-студенти, яким потрібна практика. Ми ознайомлюємо їх із військовим законодавством, правами й гарантіями ветеранів. Налагодженої психологічної підтримки нема, але влаштовуємо тренінги, тімбілди, намагаємось підтримувати дружні стосунки.

Наталія Шмарко: Чи плануєте запуск нових проєктів?

Юлія Морій: Періодично ми проводимо освітні заходи. Для громадської організації це досить складно організаційно та фінансово. Наступного року за підтримки міжнародної організації Freedom House маємо на меті провести навчання для лідерів ветеранської спільноти по всій Україні, які хочуть стати частиною правозахисного руху.

Наталія Шмарко: Скільки допоміжної літератури видала ГО Юридична сотня?

Юлія Морій: Два тижні тому ми отримали 1500 друкованих пам'яток, які розійшлися менш ніж за день. На сторінці в Фейсбуці було виставлено посилання на лист очікування, адже охочих придбати пам'ятки багато, а коштів на їх видання не вистачає.

Наталія Шмарко: Хто може придбати пам'ятки?

Юлія Морій: Отримати може кожен, проте пріоритет надається військовикам, ветеранам та тим, хто вирушає в зону ООС. В першу чергу ми хочемо, щоб книга потрапила туди, де немає доступу до інтернету. Пам’ятка розповсюджується безкоштовно.

Наталія Шмарко: Де можна знайти “Юридичну сотню”?

Юлія Морій: Ми є в усіх соціальних мережах. Крім того, щотижня робимо розсилки з найважливішою інформацією про події у сфері ветеранської спільноти та законодавчого процесу України.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток