Зараз в ефірі:

Мілітарна історія 13-19 січня: Штурм радянськими військами телевежі у Вільнюсі

13.01.2020
Мілітарна історія 13-19 січня: Штурм радянськими військами телевежі у Вільнюсі

Мілітарна історія виходить за межі нашої сторінки у Фейсбук. Щопонеділка о 10:00 розповідаємо про важливі військові сторінки історії, що припадають на тиждень.

 

 

 

 

 

13 січня

1990 року. В Баку почались вірменські погроми, в яких за тиждень загинули від 48 до 90 осіб. Погроми вдалось зупинити після введення в місто підрозділів Радянської армії. Це спровокувало нову хвилю насильства в місті вже проти азербайджанського населення і загибель від 131 до 170 осіб.

1991 року. У Литві відбулись зіткнення підрозділів радянських десантників і спецпідрозділу КДБ Альфа із захисниками Вільнюської телевежі. 14 захисників загинули, 150 отримали поранення.

Президент СРСР Михайло Горбачов дистанціювався від вільнюських подій. Він  кваліфікував їх як "перегини на місцях".

 

14 січня

1994 року. У Москві оприлюднена спільна заява президента України Леоніда Кравчука, президента США Білла Клінтона та президента Росії Бориса Єльцина щодо вивезення з української території стратегічної ядерної зброї та принципової згоди РФ надати компенсацію. Ця заява фіксувала міжнародні зобов'язання України отримати без'ядерний статус, попри спротив українського парламенту.

2011 року. В результаті тривалих протестів, що почались в Тунісі в грудні 2010, президент Бен Алі відправив уряд у відставку і вилетів до Саудівської Аравії. Наступного дня Конституційна рада Тунісу усунула його від влади та призначила тимчасовим виконувачем обов'язків президента спікера парламенту Фуада аль-Мубазаа. На Близькому Сході та в Африці розпочиналась Арабська весна — серія масових вуличних протестів, революцій та внутрішніх військових конфліктів у низці арабських країн.

 

15 січня

1776 року. Для придушення повстання британських колоній у Північній Америці граф Фрідріх II Гессен-Кассельський за 21,3 мільйона талерів надав англійському королю Георгу III близько 17 тисяч солдатів. Аналогічні угоди Великобританія уклала і з деякими іншими німецькими князівствами, і протягом місяця за океан відплило близько тридцяти тисяч найманців.

1919 року. Після провалу збройного комуністичного повстання в Берліні, урядовими військами схоплено та без суду страчено ініціаторів повстання. Таким чином, влада покарала засновників німецької Компартії Карла Лібкнехта й Розу Люксембург.

1941 року. У Львові почався закритий політичний процес над 59 молодими членами ОУН, переважно учнями старших класів та студентами Львівських вишів. Їх звинувачували у приналежності до ОУН, антирадянській діяльності та підготовці до збройного повстання. 42 з них (в тому числі 11 дівчат) засудили до смертної кари, решту — до різних термінів ув'язнення.

1943 року. У Вашингтоні завершено будівництво Пентагону, найбільшого у світі адміністративного будинку, в якому розмістилося Міністерство оборони США. Будівництво тривало 16 місяців і коштувало 83 мільйони доларів. Довжина кожної з п'яти сторін будівлі дорівнює 281 м, а загальна площа п'яти поверхів (без двох підземних) — 604 000 м². Сьогодні в Пентагоні працюють близько 26 000 осіб.

 

16 січня   

1919 року. Уряд УНР оголосив війну більшовицькій Росії. Це трапилося за тиждень після отримання відповіді від наркома (міністра) закордонних справ Росії Георгія Чичеріна, що військ РСФРР на території України нема, а війну проти УНР веде цілком незалежний Український радянський уряд.

1991 року. Закінчився визначений ООН термін виведення іракських військ з окупованого Кувейту. О 4:30 ранку з авіаційної бази у Саудівській Аравії, американського та британського авіаносців, що знаходились у Перській затоці, в повітря піднялися перші літаки, щоб завдати бомбового удару по Іраку. О 7-й ранку Білий дім офіційно оголосив про початок операції Буря в пустелі.

 

17 січня

1966 року. Над іспанським середземноморським містечком Паломарес зіткнулись два американських військових літака — бомбардувальник B-52 та заправник KC-135. В авіакатастрофі загинули вісім членів екіпажів і загублено чотири водневі бомби — три з них впали на сушу, одна в море. Жодна з бомб не була в бойовому стані, однак від падіння двох з них відбулися потужні вибухи? навколо Паломареса відбувся викид радіоактивного плутонію.

2 тисячі американських військових та національних гвардійців Іспанії провели дезактивацію території. Третю бомбу, що не вибухнула, знайшли неушкодженою практично одразу. Четверту, котра впала в море, — лише 7 квітня.

 

18 січня

1919 року. У Парижі почалася мирна конференція, скликана країнами-переможницями у Першій світовій війні. В ній взяли участь 27 держав та 5 домініонів. Ключові питання вирішувала так звана велика трійка — прем'єр-міністр Франції Жорж Клемансо, його колега з Великобританії Девід Ллойд Джордж і президент США Вудро Вільсон. Підсумком її річної роботи стали 5 мирних договорів з Німеччиною та її союзниками, котрі створили нову систему післявоєнних міжнародних відносин.

1942 року. З Харкова до Кельна вирушив перший ешелон з 1117 остарбайтерами. Загалом за роки Другої Світової війни з України вивезли понад два мільйони осіб. Вони працювали в сільському господарстві, гірничодобувній, металургійній промисловості та на воєнних заводах, що виробляли озброєння для німецької армії.

1959 року. Три американських важких бомбардувальників В-52 завершили перший кругосвітній безперервний політ, який почався 16 січня. За 45 годин 19 хвилин вони тричі поповнювали паливо від літаків-дозаправників і подолали 39165 кілометрів.

 

19 січня

1983 року. В Болівії заарештований Клауса Барб'є, керівник німецького гестапо у Ліоні (Франція) часів Другої Світової війни. Його звинувачували у злочинах проти людства та смерті тисяч французьких євреїв і заочно тричі засудили до смертної кари.

У травні 1987 року він постав перед судом за звинуваченнями в 177-х злочинах проти людяності. Його засудили до довічного ув'язнення за 41 злочин на підставі показів 730 свідків.

2014 року.  В Києві почалось силове протистояння з режимом президента Віктора Януковича. Причиною протистояння слугувало ухвалення Верховною Радою України з порушенням процедури Законів, направлених на звуження конституційних прав і свобод громадян.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток