Зараз в ефірі:

Мілітарна історія 16-22 грудня

16.12.2019
Мілітарна історія 16-22 грудня

Рубрика "Мілітарна історія" виходить за межі нашої сторінки Фейсбука.

Щопонеділка ми розповідатимемо про важливі військові сторінки історії, що припадають на тиждень.

 

 

 

 

 

16 грудня

1773 року.  Відбулось Бостонське чаювання. Переодягнуті індіанцями 60 жителів Бостона на чолі з Семюелем Адамсом напали на три судна Ост-Індської компанії й викинули за борт 342 ящики з чаєм. Так вони протестували проти безмитного ввезення чаю, виключне право на ввезення надавалось англійським парламентом британській компанії та зробило її в Північній Америці фактичним монополістом. У відповідь уряд Великої Британії закрив порт Бостона до повної компенсації збитків (18 тисяч фунтів). У штаті Массачусетс оголошувався військовий стан і розквартировувалися надіслані з Європи війська. Це призвело до активного спротиву північноамериканських колоній і війни за Незалежність від Великобританії. Війна завершилась утворенням США.

1944 року. Німецьке командування силами трьох армій почало контрнаступ в Арденнах з метою завдати удару в напрямі Льєж — Антверпен, вийти на узбережжя та знищити війська Союзників, примусивши західні держави до замирення. Це дало б німцям змогу зміцнити Східний фронт. Контрнаступ в Арденнах — остання та безуспішна спроба прорвати союзний американо-англійський фронт і змінити хід Другої світової війни на Західному фронті.

 

17 грудня

1998 року. США й Великобританія завдали авіаційних ударів по Іраку через його відмову співпрацювати зі спеціальною комісією ООН з питання контролю над іракським озброєнням. Протягом доби по Іраку випустили 200 ракет, внаслідок чого загинули двоє й поранені 30 осіб.

 

18 грудня

1912 року. Лозанським миром завершилась Італо-турецька війна, що розпочалась у 1911 році. Султан Мухаммад V відмовлявся на користь Італії від Триполітанії, Кіріненаікі у Північній Африці (Сучасна Лівія) і майже 50-ти островів у Егейському морі.

1917 року. Розпочалась перша російсько-українська війна. Розцінивши ультимативні вимоги Ради народних комісарів Великоросії щодо припинення роззброєння в Україні більшовицьких полків і спільних дій проти каледінських контрреволюційних виступів як втручання у внутрішні справи Української Народної Республіки, Генеральний секретаріат Центральної Ради відмовився їх виконувати. УНР про це повідомила телеграмою Раду народних комісарів Росії. Того ж дня Раднарком ухвалив "вважати Раду у стані війни з нами".

 

19 грудня

1916 року. Перемогою завершилась друга французька наступальна операція під Верденом, завдяки якій закінчилась найдовша в історії людства битва. Вона тривала 303 дні. Втрати у битві Антанти та Троїстого союзу сягнули майже мільйона осіб.

Операція знаменувала крах німецького стратегічного плану одним рішучим ударом взяти Париж і вивести Францію з війни. Відсутність тактичного й стратегічного результату битви дали підстави називати її М'ясорубкою та вважати однією з найбезглуздіших операцій.

1946 року. О восьмій вечора на електростанції в Ханої пролунав вибух, що став сигналом до початку війни прокомуністичного уряду Демократичної Республіки В'єтнам проти французької колоніальної адміністрації. Перша Індокитайська війна, що тривала майже вісім років, завершилась укладенням мирного договору та поділом країни на північну та південну частину по 17-й паралелі.

 

20 грудня

1937 року. Помер Еріх Людендорф, німецький генерал піхоти часів Першої світової війни. У 1923 році разом з Адольфом Гітлером очолював нацистський путч у Мюнхені.

1989 року. 9 тисяч американських військових висадились у Панамі й за підтримки уже розміщених там 17 тисяч військ розпочали операцію під кодовою назвою Справедливість. Мета операції — повалення режиму генерала-диктатора Мануеля Норьєги. США звинувачували диктатора у торгівлі наркотиками, рекеті, відмиванні злочинно здобутих коштів і придушенні демократичних свобод. За кілька днів військові США придушили опір панамських сил самооборони. Норьєгу — заарештували й вивезли до США. У 1992 році диктатора засудили до 40 років ув'язнення.

 

21 грудня

1975 року. У Відні група німецьких і арабських терористів під керівництвом Іліча Раміреса Санчеса (Карлос Шакал) напала на штаб-квартиру Організації країн-експортерів нафти. Вони вбили трьох і взяли у заручники 96 осіб. Називаючи свою групу Армією арабської революції, Шакал зажадав оголошення по радіо та телебаченню маніфесту на підтримку Народного фронту звільнення Палестини й надання літака для вильоту в Алжир. Після виконання цих умов, терористи звільнили заручників.

1988 року. Над шотландським містом Локербі вибухнув літак Боїнг-747-121 авіакомпанії Pan American. Літак здійснював регулярний рейс із Лондона до Нью-Йорку. Через тринадцять років за звинуваченням у терористичному акті, що призвів до загибелі 270 осіб, на довічне ув'язнення засудили співробітника лівійських спецслужб Абдель Аль-Меграхі. У 2003 році Лівія визнала відповідальність своїх офіційних осіб за вибух літака над Локербі й виплатила по 10 мільйонів доларів родинам кожного загиблого в обмін на повне зняття економічних санкцій.

 

22 грудня

1894 року. Військовий суд у Парижі визнав французького офіцера Альфреда Дрейфуса винним у видачі воєнних секретів Німеччині й засудив до довічного ув'язнення. Попри сумнівні докази, Дрейфуса, капітана Генерального штабу, єврея за походженням, за чотири місяці доправили на каторгу на Диявольський острів у Французькій Гаяні. Лише за два роки знайшли справжніх винуватців втрати секретних даних. З'ясувалось, що слідство та суд базувались на сфабрикованих слідчими органами документах. У 1899 році Дрейфуса помилували, а в 1906 році — повністю реабілітували.

1989 року. Після відмови румунської армії розганяи антикомуністичні демонстрації, що тривали в державі вже тиждень, до влади прийшов Фронт Національного порятунку. Закінчилися 42 роки комуністичної диктатури. Диктатора Румунії Ніколае Чаушеску та його дружину Єлену розстріляли.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток