Зараз в ефірі:

Мілітарна історія 20-26 січня: остаточне вирішення єврейського питання

20.01.2020
Мілітарна історія 20-26 січня: остаточне вирішення єврейського питання

Мілітарна історія виходить за межі нашої сторінки у Фейсбук. Щопонеділка о 10:00 розповідаємо про важливі військові сторінки історії, що припадають на тиждень.

 

 

 

 

 

20 січня

1942 року. У Ванзеє, передмісті Берліну, під головуванням генерала СС Райнхарда Гайнріха пройшла одноденна конференція керівників Нацистської партії. На ній німецькі політики виклали своє бачення остаточного розв'язання єврейського питання.

Всі 15 вищих керівників Рейху висловили підтримку плану вислання євреїв на схід і розміщення у концтаборах. Виключення складали лише євреї старші 65 років, інваліди війни й нагороджені бойовими відзнаками.

1981 року. За декілька хвилин після закінчення інавгурації 40 президента США Рональда Рейгана влада Ірану звільнила 52 американських заручників. Останніх утримували в посольстві США в Тегерані протягом 444 днів.

 

21 січня

1919 року. 73 депутати від Ірландії відмовились визнати повноваження парламенту Сполученого Королівства. Вони створили власний парламент і уряд. Таким чином, підтвердили проголошення незалежності Ірландії, зроблене під час Великоднього повстання 1916 року.

Того ж дня депутати ухвалили Послання до вільних народів світу. В тексті Послання йшлося про прохання визнати незалежність Ірландії та повідомлялося, що країна перебуває у стані війни з Великобританією.

1968 року.
В ході В'єтнамської війни розпочалась облога американської бази поблизу південнов'єтнамського міста Кхешань. Облога тривала до 9 липня. За цей час армія Північного В'єтнаму так і не спромоглась захопити базу Зелених беретів. В'єтнамці втратила близько 15 тисяч осіб; втрати американців при цьому склали близько 730 осіб.

 

22 січня

1918 року. В будинку Педагогічного музею в Києві почалось закрите засідання Малої Ради. Представники Ради затвердили IV Універсал, що проголосив Україну незалежною державою.

1919 року. О 12:00 на Софійській площі у Києві урочисто оголошено про об'єднання Західно-Української Народної Республіки й УНР в єдину державу.

1969 року.
21-річний молодший лейтенант радянської армії Віктор Ільїн здійснив невдалу спробу замаху на генерального секретаря ЦК КПРС Леоніда Брежнєва. Схопленого на місці, після трьох місяців слідства Ільїна визнали психічно хворим. Його без суду помістили до психіатричної лікарні, де він провів 20 років.

2015 року. Завершилися бої за Донецький аеропорт. Цього дня вцілілі українські захисники полишили повністю зруйнований новий термінал. Проте багато поранених і контужених бійців потрапила до полону. Оборона терміналів аеропорту тривала 242 дні.

Бої за Донецький аеропорт стали символом незламності та бойового духу українського війська, а захисники терміналів отримали прізвисько — Кіборги.

 

23 січня

1793 року. Пруссія і Росія підписали конвенцію про другий розділ Польщі. Перед першим поділом Речі Посполитої 1772 року її територія становила понад 730 тис. км². Чисельність населення — понад 11,5 млн осіб, з яких 70 % складали селяни, до 20 % — міщани, 6–7 % — шляхта, решту — духовенство.

Другий поділ Речі Посполитої став для неї катастрофою не лише політичною, а й економічною. Його наслідком став розрив господарських зв'язків між землями, що залишилися в ній, і загарбаними сусідами територіями. У країні зростало незадоволення. Ставало зрозуміло, що могутні сусіди не зупиняться на доконаному поділі й Польщі загрожує цілковите зникнення з карти Європи.

 

24 січня

1125 року. У віці 52 років у Тифлісі (нині Тбілісі) помер 5 цар Грузії Давид IV з династії Багратіоні. Завдяки своїй визначній ролі у звільненні грузинських земель від турків-сельджуків вважається найбільшим і найуспішнішим правителем в історії Грузії. Його поховали у заснованому ним Гелатському монастирі поблизу Кутаїсі.

1965 року. На 91 році життя у Лондоні помер сер Вінстон Черчилль, британський державний діяч, дворазовий прем'єр-міністр, лауреат Нобелівської премії в галузі літератури. Розпорядженням королеви Єлизавети II його похорони стали подією державної ваги. За похоронами наживо спостерігала 250 мільйонів телеглядачів по всьому світу.

 

25 січня

1971 року. Генерал-майор Іді Амін Дада очолив успішний військовий переворот. У результаті перевороту усунутий президент Уганди Мілтон Оботе, звинувачений у зловживанні владою.

Амін встановив режим воєнної диктатури, проголосив себе президентом і прем'єр-міністром країни. Він розпочав курс побудови Африканського соціалізму, жертвами якого за всім років його правління стало до півмільйона жителів Уганди.

2011 року. В Каїрі, Олександрії та деяких інших містах Єгипту почались вуличні демонстрації, мітинги, акти громадської непокори. Вони стали провісником революції й повалення президента Хосні Мубарака, який тридцять років знаходився при владі.

 

26 січня

1699 року. У містечку Карловіци (Славонія, нині — Хорватія) підписаний мирний договір між членами Священної ліги (Австрія, Венеція, Польща, Росія) та Османською імперією. Тим самим остаточно ліквідована загроза турецької експансії в Центральну Європу.

За Карловицьким миром Габсбурзька монархія стала однією з наймогутніших в Європі: Австрія отримала більшу частину Угорщини, Трансільванію, майже всю Славонію та Хорватію; до Польщі відійшла частина Правобережної України та Поділля, до Росії — Азов, Венеції — Морея на Пелопоннесі й фортеці в Далмації, якими вона володіла до війни.

1934 року. У Берліні підписаний Договір про ненапад між Німеччиною та Польщею. Односторонньо розірваний Гітлером 28 квітня 1939 року під приводом того, що Польща відмовилася надати Німеччині можливість будівництва екстериторіальної шосейної дороги в Кенігсберг (нині Калінінград) через територію так званого Польського коридору.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток