Мілітарна історія 21-27 жовтня

21.10.2019
Мілітарна історія 21-27 жовтня

Рубрика "Мілітарна історія" виходить за межі нашої сторінки Фейсбука.

Ми щопонеділка розповідатимемо про важливі військові сторінки історії, що припадають на тиждень.

 

 

 

 

 

21 жовтня 1805 року. Відбулась Трафальгарська битва. Це морська битва, що відбулася між британськими та франко-іспанським флотами біля мису Трафальгар на Атлантичному узбережжі Іспанії під час війни Французької імперії проти 3-ї антифранцузької коаліції. Стала головним морським протистоянням XIX століття.

У цій вирішальній морській битві часів Наполеонівських воєн Французька імперія та Іспанія втратили двадцять два кораблі, у той час як Велика Британія — жодного. Під час бою загинув командувач британським флотом віцеадмірал Гораціо Нельсон. З того часу його ім'я стало символом військово-морської могутності Великої Британії.

21 жовтня 1951 року. Набрали чинності Женевські конвенції про захист жертв війни. Це міжнародні багатосторонні угоди в галузі законів і звичаїв війни, спрямовані на захист жертв збройних конфліктів. Підписані 12 серпня 1949 на Дипломатичній конференції ООН, що відбулася в Женеві з 21 квітня до 12 серпня 1949 року.

 

22 жовтня 1962 року. Президент США Джон Кеннеді виступив із заявою про оголошення повітряної і морської блокади Куби, на якій виявили радянські ядерні ракети. Він попередивши, що збройні сили “готові до будь-якого розвитку подій”, і засудивши Радянський Союз за “секретність і введення в оману”. Кеннеді зазначив, що будь-який ракетний запуск з території Куби в сторону будь-якого з американських союзників в західній півкулі буде розцінений як акт війни проти США. Розпочалося загострення Карибської кризи, яка поставила світ перед Третьою світовою війною.

22 жовтня 1982 року. На екрани вийшов культовий фільм Перша кров. Це перший фільм, у якому з'являється Джон Рембо — ветеран В'єтнамської війни. Перша кров — один із перших фільмів, в якому показали нелегке життя ветерана США в сучасному Світі.

 

23 жовтня 1864 року. За імператорським наказом Олександра ІІ ліквідоване Азовське козацьке військо. Це військове формування, утворене протягом 1831 року з частини українських козаків Задунайської Січі, що повернулися з османських володінь за ініціативою та на чолі отамана Йосипа Гладкого. Азовське козацьке військо займало території від Бердянська до Маріуполя.

23 жовтня 1942 року. Почалася Друга битва за Ель-Аламейн, Єгипет. Це вирішальна битва кампанії в Лівійській пустелі між британськими військами 8-ї армії генерал-лейтенанта Монтгомері та італійсько-німецькою танковою армією Африка генерал-фельдмаршала Роммеля. Під час тривалої битви військам Роммеля вперше за усю Північно-Африканську кампанію Другої світової війни завдана серйозна поразка. Вона ознаменувала крах подальших планів гітлерівського командування з окупації Єгипту та вторгнення до Близького Сходу.

23 жовтня 1956 року. Розпочалась Угорська революція. Це антикомуністичне повстання в Угорській Народній Республіці придушене радянськими військами. Під час повстання загинули тисячі угорських повстанців і сотні радянських військовиків, значно більше людей отримали поранення. Майже 200 000 мешканців залишили Угорщину, як біженці.

Ця подія мала тяжкі наслідки для комуністів західних країн. Багато тих, хто раніше симпатизував Радянському Союзу, почали критикувати його дії. Повстання стало одним з важливих подій періоду Холодної війни, що продемонструвало — СРСР готовий військовою силою утримувати комуністичні режими в країнах Варшавського договору.

 

24 жовтня 1795 року. Третій та остаточний поділ Речі Посполитої. Приводом для остаточної ліквідації держави стала поразка повстання Костюшка 1794 року, яке спрямовувалось проти поділів Речі Посполитої. Державу розділили між собою Російська Імперія, Австрія та Пруссія.

24 жовтня 1864 року. Помер Джеймс Арчер — американський генерал, учасник Громадянської війни у США на стороні Півдня. Потрапив у полон під час битви під Геттісбергом 1863 року. Арчер перший захоплений у полон генерал Північновірджинскої армії — основного бойове з'єднання Конфедеративних штатів Америки на Східному театрі Громадянської війни у США.

 

25 жовтня 1921 року. Розпочався Другий зимовий похід армії УНР під командуванням Юрія Тютюнника. Завершився цілковитою поразкою. Другий Зимовий похід став останньою спробою українських національно-державних сил відкритим військовим шляхом здобути незалежність України в ході національно-визвольних змагань 1917-1921 років.

25 жовтня 1983 року. Вторгнення США в Гренаду. Військова операція під кодовою назвою Необхідна лютість проведена Збройними силами США з метою повалення лівого уряду, що захопив владу шляхом путчу. Об'єднані сили армії США та ряду інших карибських держав (всього близько 7600 осіб) швидко подолали спротив гренадців. Влада тимчасово (до проведення виборів у 1984 році) перейшла до генерал-губернатора Пола Скуна.

 

26 жовтня 1994 року. Підписання Ізраїльсько-йорданський мирного договору. Підписаний договір біля південного прикордонного пункту Арава. Йорданія стала другою арабською країною (після Єгипту), що уклала мирний договір з Ізраїлем. Таким чином, завершивши 46-річний конфлікт між двома державами.

26 жовтня 2003 року. Завершення терористичного акту в Норд-Ості, Москва. В результаті штурму спецпризначенцями Театрального центру на Дубровці знищені всі терористи. Також від невідомого газу загинули 130 заручників. Наказ про штурм віддав особисто Володимир Путін. Необхідність штурму, ціль використання та формула отруйного газу досі засекречені російською владою. Остаточна кількість загиблих і роль правоохоронних органів залишаються суперечливою темою в російському суспільстві.

 

27 жовтня 1922 року. В Італії розпочався Марш на Рим. Марш організували в основному квадрумвіри: Еміліо Де Боно, Італо Бальбо, Чезаре Марія Де Веккі та Мікеле Б'янкі — лідерами фашистської партії. Результатом Походу на Рим стало серйозне зміцнення позицій лідера фашистів Беніто Муссоліні. Після зустрічі з королем Італії Віктором Емануїлом III Муссоліні формує уряд та обіймає посади прем'єр-міністра, міністра внутрішніх справ і міністра закордонних справ. Генерал Діац отримує посаду військового міністра, адмірал Ревель стає міністром флоту, генерал Де Боно — шефом поліції.

27 жовтня 1999 року. Теракт у вірменському парламенті. Група з п'яти озброєних осіб увірвалася в зал засідань Національних зборів Республіки Вірменія і відкрила вогонь по президії. У результаті стрілянини загинули: прем'єр-міністр Вазгена Саркісян, спікер парламенту Карен Демірчян, віце-спікери Юрій Бахшян і Рубен Міроян, міністр з оперативних питань Леонард Петросян, депутат Армен Арменакян і академік Національної Академії наук Вірменії депутат Мікаел Котанян.

Терори взяли в заручники депутатів і членів уряду. Після нетривалих перемовин, наступного дня терористи здалися владі.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 067 430 84 59
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток