Зараз в ефірі:

Мілітарна історія 30 грудня-5 січня

30.12.2019
Мілітарна історія 30 грудня-5 січня

Мілітарна історія виходить за межі нашої сторінки у Фейсбук. Щопонеділка о 10:00 розповідаємо про важливі військові сторінки історії, що припадають на тиждень.

 

 

 

 

 

 

30 грудня

1947 року. Під тиском Радянського Союзу румунський король Михай I, кавалер ордену Перемоги, зрікся престолу. Проголошувалась Румунська Народна Республіка. Міхай став третім і останнім східноєвропейським монархом, який втратив владу в країнах, що опинилися під впливом СРСР після Другої світової війни. Станом на 2012 рік Міхай I був єдиний із живих кавалерів вищого радянського ордену Перемога.

1981 року. Президент США Рональд Рейган звинуватив СРСР у причетності до політичної кризи в Польщі й оголосив про введення економічних санкцій проти Радянського Союзу. Припинялися переговори про продаж зерна й ембарго на постачання обладнання для Транссибірського газопроводу.

2006 року. У Багдаді за вироком суду повісили колишнього президента Іраку Саддама Хусейна. Страта Саддама Хусейна відбулась о 3:00 за місцевим часом за кілька хвилин до початку свята Курбан-байрам (Дня жертвопринесення) в штаб-квартирі військової розвідки Іраку в Багдаді.

 

31 грудня

1942 року. У Баренцевому морі відбувся Новорічний бій між британськими кораблями, що входили до складу арктичного конвою JW-51B і німецькими рейдерами. Слабші англійські сили (2 крейсери, 5 есмінців і кілька легкоозброєних судів) змогли відігнати німецьку ескадру (1 лінкор, 1 важкий крейсер, 6 есмінців). У результаті цього Адольф Гітлер відправив у відставку адмірала Еріха Редера.

1994 року. Російські війська розпочали штурм Грозного. Бронетанкова атака виявилась малоефективною в міських умовах. Вона зазнала цілковитої невдачі й до 3 січня чеченці знищили майже всі російські сили. Під час штурму загинули понад тисяча російських військових.

 

1 січня

1947 року. Американська та британська окупаційні зони в Німеччині об'єдналися в єдину економічну територію під назвою Бізонія. У 1948 році, після приєднання до неї французької окупаційної зони, утворена Тризонія. Це велике утворення стало основою для формування нової держави — Федеративної Республіки Німеччина.

1959 року. Диктатор Куби Фульгенсіо Батіста разом зі своїм найближчим оточенням залишив країну і вилетів у Домініканську республіку. В Гавані сформувалась військова хунта, що не протрималась навіть тижня. 8 січня 1959 року вся країна опинилася під контролем повстанців, очолюваних Фіделем Кастро.

 

2 січня

1492 року. Християнські війська на чолі з королем Фернандом V Арагонським і королевою Ізабеллою Кастильською увійшли в Гранаду. Остання капітулювала після восьми місяців облоги. З її падінням останнє державне утворення мусульман на Піренеях припинило своє існування, що знаменувало завершення семи століть Реконкісти (початком витіснення мусульман з Піренеїв).

1905 року. Генерал-ад'ютант Анатолій Стессель заявив про припинення бойових дій з оборони Порт-Артура, що тривала п'ять місяців. Втрата головної військово-морської бази у Тихому океані стала першою із низки поразок російських військ, що визначили хід Російсько-японської війни, в результаті якої перемогла Японія.

 

3 січня

1919 року. Війська російської Червоної армії захопили Харків і оголосили про відновлення радянської влади. Встановлювалась влада Тимчасового радянського уряду України на чолі з Георгієм П'ятаковим.

2015 року. В нігерійському місті Бага на північному сході країни ісламістська терористична організація Боко харам почала масові вбивства. До 7 січня вони знищили близько 2 тисяч місцевих жителів.

 

4 січня

1642 року. Король Карл I віддав наказ заарештовувати лідерів непокірного йому англійського парламенту. Це стало початком революції й громадянської війни. В результаті цих подій Англія проголошена республікою.

1944 року. США почали довготривалу секретну операцію з підтримки партизанських антифашистських загонів у Західній Європі. Цього дня американські літаки почали скидати зброю та боєприпаси підпільникам в Італії, Греції та Франції.

 

5 січня

1793 року. Здобувши перемогу над Польщею у війні на боці Тарговицької конфедерації, Росія та Пруссія підписали конвенцію про другий поділ Речі Посполитої. Анексію затвердив польський король Станіслав Понятовський і сейм, скликаний в Гродно влітку того ж року.

До Прусії відійшли міста Гданськ, Торунь, частина Мазовії й половина Краківського воєводства з містом Ченстохов. До Росії — значна частина Білорусії та України.

1945 року. Напередодні генерального наступу на Польщу Радянський Союз визнав прорадянський Люблінський комітет Тимчасовим урядом Польщі. Таким чином, СРСР проігнорував повноваження антикомуністичного Уряду в засланні, що розміщувався в Лондоні.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток