Зараз в ефірі:

Мілітарна історія: Берлінський конгрес, перехід УГА через Збруч, збиття літака над Донбасом

13.07.2020
Мілітарна історія: Берлінський конгрес, перехід УГА через Збруч, збиття літака над Донбасом

Щопонеділка о 10:00 розповідаємо про важливі військові сторінки історії, що припадають на тиждень.

 

 

 

 

 

 

 

13 липня

1878 року. За підсумками переговорів країнами-учасниками Берлінського конгресу підписаний договір, що підтвердив незалежність Сербії, Румунії та Чорногорії, самоврядність під турецькою зверхністю Болгарії та австрійський протекторат над Боснією, Герцоговиною та Новим Пазаром. Таким чином підбитий підсумок чергової Російсько-турецької війни, що призвів до нового територіального переділу Балкан.

 

14 липня

1789 року. Повсталі парижани штурмом взяли Бастилію, королівську тюрму-фортецю, що уособлювала тиранію правлячої династії Бурбонів. Ця подія стала апогеєм кількаденних заворушень у Парижі та символом Французької революції, у результаті якої проголошена республіка.

1958 року. В Іраку відбувся військовий переворот під керівництвом генералів Абделя Касема та Абдули Арефа. В результаті перевороту повалена влада короля Фейсала II. Його самого разом з родиною вбили. Того ж дня Абд аль-Карім Касем став прем'єр-міністром Іраку.

 

15 липня

1099 року. Загони герцога Нижньої Лотарингії Готфріда Бульонського увірвалися в Єрусалим. Хрестоносцями з усієї Європи розграбоване та вирізане майже все 60-тисячне населення. Перемога за місяць над військами Фатімідського халіфату завершила Перший хрестовий похід.

1410 року. Під час війни між військами Тевтонського ордена та об'єднаними військами Королівства Польського та Великого князівства Литовського, Руського і Жемайтійського відбулась вирішальна Грюнвальдська битва. Поразка у цій битві підірвала військову могутність Тевтонського ордену та зупинила його експансію на схід.

 

16 липня

1919 року. Державні установи, армія та цивільні біженці Західної області Української Народної Республіки здійснили перехід через ріку Збруч та опинилися на Поділлі з Директорією УНР. Об'єднання військ Галицької Армії та Дієвої армії УНР стало порятунком для українського національного руху. Проте, попри воєнні успіхи літа 1919 року, об'єднання не призвело до звільнення України від російських окупантів.

1945 року. В штаті Нью-Мексико проведене перше у світі випробування ядерної зброї. На полігоні Аламогордо підірваний ядерний заряд Gadget потужністю дев'ятнадцять тисяч тонн тринітротолуолу. Це стало результатом 28 місяців інтенсивної наукової роботи вчених під керівництвом Роберта Оппенгеймера над проєктом, що мав кодову назву Манхеттен.

 

17 липня

1453 року. Успіх у битві біля містечка Кастільйон-сюр-Дордонь в Гасконі дав можливість французам вдруге зайняти Бордо, переможно завершивши Столітню війну. Втім формальний мир з англійцями укладений так і не був. З втратою практично усіх своїх континентальних володінь англійські монархи не змирились і понад три століття все ще носили титули королів (і королев) Франції.

1918 року. В Єкатеринбурзі більшовики на виконання постанови виконкому Уральської обласної Ради робітничих, селянських і солдатських депутатів стратили колишнього імператора Миколу ІІ разом із сім'єю та чотирма наближеними особами. Це поклало край існуванню монархічної династії Романових, що правила Російською імперією понад 300 років.

1945 року. У передмісті Берліна Потсдамі почалась конференція глав урядів Великої Британії, СРСР і США. На ній затвердили програму повоєнного устрою Німеччини — денацифікацію, демілітаризацію, демократизацію Німеччини та її поділ на чотири зони окупації. Потсдамська конференція також  ухвалила декларацію, що вимагала капітуляції Японії.

2014 року. Внаслідок запуску російської ракети в Донецькій області зазнав катастрофи рейсовий пасажирський літак компанії Malaysia Airlines, що прямував за маршрутом Амстердам — Куала-Лумпур. Це призвело до загибелі всіх 298 осіб, що перебували на борту. За кількістю жертв — це найбільша авіакатастрофа в історії України.

 

18 липня

1936 року. Проти уряду Іспанії повстали військові гарнізони, очолювані право-орієнтованими офіцерами. За три дні повстанці взяли під свій контроль Марокко, північну частину Іспанії та низку ключових міст на півдні. У країні почалася громадянська війна, що тривала три роки й закінчилась поразкою республіканського уряду.

 

19 липня

1870 року. Франція, котра прагнула зберегти домінування в Європі та запобігти об'єднанню Німеччини, оголосила війну Пруссії й безславно програла її за пів року. Програш призвів до падіння Другої французької імперії, замість якої постала Третя республіка. Натомість зміцнилось міжнародне становище Пруссії, що стала на чолі Другої німецької імперії.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток