Зараз в ефірі:

Мілітарна історія: Битва під Батогом, Операція Динамо, Чортківська офензива

01.06.2020
Мілітарна історія: Битва під Батогом, Операція Динамо, Чортківська офензива

Щопонеділка о 10:00 розповідаємо про важливі військові сторінки історії, що припадають на тиждень.

 

 

 

 

 

 

 

1 червня

1652 року. Розпочалась Битва під Батогом. У цій битві союзні війська Богдана Хмельницького та Кримського ханства здобули перемогу над армією Речі Посполитої під командуванням польного гетьмана Мартіна Калиновського. Останній втратив до 8 тисяч осіб убитими та загинув сам. Потрапили в полон і страчені до 5 тисяч поляків, серед них і високопосадовці.

1946 року. Під Бухарестом страчений маршал Йон Антонеску, визнаний винним у військових злочинах у час його правління як кондукатора Румунії. Прийшовши до влади внаслідок перевороту та завдяки союзу з Німеччиною, домігся найбільших територіальних завоювань за всю історію країни ціною майже півтора мільйона життів.

1962 року. В Ізраїлі страчений Адольф Айхман, визнаний судом винним у злочинах проти людства, єврейського народу та причетності до нацистських злочинних організацій. Тіло повішеного Айхмана спалили, а попіл розвіяли над Середземним морем за межами територіальних вод Ізраїлю.

 

2 червня

455 року. Війська короля Гейзеріха безперешкодно увійшли в Рим і розграбовували його протягом двох тижнів. Вандали спустошили палаци, зняли з Капітолію позолочений дах, вивезли трофеї імператора Тіта, захоплені ним при штурмі Єрусалиму.

1882 року. На 75-у році життя помер Джузеппе Гарібальді, відомий італійський республіканець, генерал і політик. Шанований ще за життя як одна з провідних постатей півстолітньої боротьби Італії за її об'єднання.

 

3 червня

1571 року. Війська кримського хана Девлет Герая захопили Москву та спалили її до тла. Кількість загиблих під час походу хана оцінюється до 80 тисяч осіб. Ще понад 60 тисяч містян кримці забрали в полон.

1940 року. Операція Динамо. Під загрозою німецького оточення поблизу Дюнкерка на півночі Франції завершилась військова операція з евакуації союзницьких військ. За 9 днів військовими кораблями та сотнями приватних суден, човнів і катерів врятовані понад 300 тисяч британців, французів і бельгійців.

 

4 червня

1916 року. Під час Першої світової війни російські війська під командуванням генерала Олексія Брусилова прорвали оборону австро-угорської армії — окупували Буковину, Галичину й частину Волині. Це була найвдаліша операція росіян під час Першої світової.

1920 року. У Великому Тріанонському залі Версалю між союзними державами Антанти та Угорщиною підписано мирний договір. За ним Угорщина погодилась на втрату майже трьох чвертей території, відмову від авіації й флоту та скорочення армії. Також вона визнавала незалежність Чехословаччини та Королівства сербів, хорватів і словенців.

1989 року. На площі Тяньаньмень у Пекіні китайська армія криваво розігнала масову демонстрацію. Введені на площу танки відкрили вогонь та буквально їхали по лавах демонстрантів на очах мільйонів глядачів, що спостерігали за подіями наживо по телебаченню. Кількість жертв оцінюється від сотень до кількох тисяч осіб.

 

5 червня

1947 року. Державний секретар США Джордж Маршалл виступив у Гарвардському університеті з програмою активної підтримки європейських країн, економіка яких постраждала під час Другої світової війни. Програму підтримав Конгрес і 3 квітня 1948 року президент Трумен підписав відповідний закон. 

З 1948 до 1951 року європейські країни отримали допомогу на суму 15 мільярдів доларів. Через блокування Радянським Союзом допомоги Польщі та Чехословаччині, План Маршалла фактично посприяв створенню Залізної завіси між Західною та Східною Європою.

 

6 червня

1768 року. В Україні почалось повстання, що увійшло в історію під назвою Коліївщина. Козацький загін Максима Залізняка вирушив з Холодного Яру під Чигирином у похід проти поляків. За рік повстання остаточно придушили російські війська.

1944 року. Операція Оверлорд. Розпочалась висадка військ союзників на окуповану німецькими військами територію північно-західної Франції. Операція стала наймасштабнішою у світовій історії висадкою десанту у кількості понад 2 мільйони осіб, які до кінця серпня перетнули протоку Ла-Манш і висадились у Нижній Нормандії.

 

7 червня

1919 року. Під час Українсько-польської війни Українська Галицька Армія в районі Чорткова розпочала наступальну військову операцію. За кілька днів їй вдалось вийти з оточення, звільнити Теребовлю, Тернопіль і розгорнути наступ на Львів. 

1942 року. Завершилась чотириденна битва за атол Мідвей, розташований за півтори тисячі кілометрів на Північний Захід від Гавайських островів. Перемога в битві дозволила США розпочати наступальні операції у південній частині Тихого океану.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток