Зараз в ефірі:

Мілітарна історія: бомбардування Токіо, анексія Австрії, Карпатська Україна

10.03.2020
Мілітарна історія: бомбардування Токіо, анексія Австрії, Карпатська Україна

"Мілітарна історія" виходить за межі нашої сторінки у Фейсбук. Щопонеділка о 10:00 ми розповідаємо про важливі військові сторінки історії, що припадають на тиждень. До вашої уваги підбірка подій з 9 по 15 березня. 

 

 

 

 

 

9 березня

1831 року. В Алжирі утворений Французький іноземний легіон. Це воєнна формація, створена з найманців. Іноземний легіон брав участь у 1-й та 2-й Світових війнах, війні у В'єтнамі (1946-54 роках), Алжирі (1954-62 роках). У 1962 році, після здобуття Алжиром незалежності, штаб-квартира Іноземного легіону переведена в Париж.

1862 року. Під час громадянської війни у США, в гавані Гемптон-Роудс відбувся перший у світі бій між двома броненосними кораблями. Монітором армії Півночі та Вірджинією армії Півдня.

1945 року. Американська авіація розпочала одне з найбільших бомбардувань Токіо. Протягом ночі 334 бомбардувальники B-29 скинули на місто 2 тисячі тонн запалювальних бомб, що призвело до величезних пожеж і загибелі від 80 до 120 тисяч цивільних. Протягом наступних дев'яти днів здійснені аналогічні бомбардування міст Нагої, Осака та Кобе.

 

10 березня

1905 року. Поразкою Росії закінчилась Мукденська битва, наймасштабніша бойова операція, що відбувалась до Першої світової війни. Попри чисельну перевагу, російські війська у 20-денному протистоянні поступилися японцям. З обох боків убитими й пораненими втрачено понад 140 тисяч осіб.

1944 року. У селі Сагринь бойовиками польської Армії Крайової та Батальйонів Хлопських вбито понад 600 українців. Більшість з убитих були жінки та діти.

 

11 березня

1917 року. В результаті 15-денного наступу британських військ турки залишили Багдад, втративши 9 тисяч осіб вбитими й полоненими. Взяття Багдаду стало початком боротьби за багаті нафтою території Месопотамії.

2004 року. У Мадриді десятьма бомбами підірвані чотири приміські електропоїзди. Під час цього теракту загинула 191 людина, 2050 отримали поранення. Розслідування не встановило причетності до вибухів Аль-Каїди. Проте уряд використав теракти у Мадриді як привід припинити участь Іспанії у війні в Іраку.

 

12 березня

1934 року. В Естонії відбувся державний переворот. Диктатором став прем'єр-міністр Костянтин Пятс. У 1938 році його обрали президентом. Пятс втратив владу в 1940 році після окупації Естонії Радянським Союзом.

1936 року. СРСР і Монгольська Народна Республіка підписали договір про військову допомогу у випадку нападу третьої країни на одну зі сторін. За умовами договору Радянський Союз фактично встановлював військовий контроль над територією Монголії.

1938 року. З метою приєднання Австрії до Третього рейху німецькі війська окупували всю територію країни. Їх радо вітали місцеві жителі. Міністр внутрішніх справ Австрії Артур Зейс-Інкварт сформував націонал-соціалістський уряд і наступного дня Адольф Гітлер видав декрет про приєднання Австрії до Німеччини.

1940 року. У Москві між СРСР і Фінляндією підписаний мирний договір, що завершував радянсько-фінську війну, розпочату СРСР у листопаді 1939 року. Згідно з договором, радянсько-фінський кордон відсувався від Ленінграду на 150 км в глибину Фінляндії, а військово-морська база на півострові Ханко передавалась Радянському Союзу в оренду на 30 років. Крім того Фінляндія втратила Західну Карелію.

 

13 березня

1881 року. У Санкт-Петербурзі відбувся найгучніший у ХІХ столітті терористичний акт в Російській імперії. Членами організації Народна воля вбитий російський імператор Олександр ІІ. Того ж дня на престол зійшов його син Олександр ІІІ.

 

14 березня

1939 року. Під тиском Німеччини, яка прагнула анексувати Чехію, парламент Словаччини одноголосно підтримав пропозицію Йозефа Тісо проголосити незалежність і вийти зі складу Чехословаччини. Перша Словацька республіка проіснувала до весни 1945 року, коли її уряд капітулював після падіння Третього рейху.

1943 року. Німецькі війська вдруге зайняли Харків. Важливий транспортний вузол і великий індустріальний центр, Харків декілька разів в ході Другої світової війни переходив з рук в руки. Вперше німці захопили його в жовтні 1941 року, проте втратили місто в лютому 1943 року. Влітку 1943 року Харків остаточно звільнений радянськими військами.

 

15 березня

1917 року. У Пскові російський імператор Микола II на вимогу Тимчасового комітету Державної думи та вищого генералітету від свого імені та імені свого малолітнього сина Олексія зрікся престолу на користь свого брата великого князя Михайла Олександровича. Відмова Михайла Олександровича прийняти владу призвела до падіння самодержавства в Росії.

1939 року. Сойм Карпатської Русі проголосив незалежність Республіки Карпатська Україна, на чолі якої став Августин Волошин. Цього ж дня ухвалений перший конституційний закон, яким визначений статус країни. Водночас почалася угорська-українська війна, що завершилась окупацією Угорщиною Карпатської України. 

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток