Зараз в ефірі:

Мілітарна історія: Буря в пустелі, заснування Люфтваффе, російська агресія в Криму

24.02.2020
Мілітарна історія: Буря в пустелі, заснування Люфтваффе, російська агресія в Криму

Мілітарна історія виходить за межі нашої сторінки у Фейсбук. Щопонеділка о 10:00 розповідаємо про важливі військові сторінки історії, що припадають на тиждень.

 

 

 

 

 

24 лютого

1895 року. На сході Куби почалось антиіспанське повстання, яке переросло у революцію та війну за незалежність. Війна тривала три роки й завершилась втручанням США та повним розгромом Іспанії.

1991 року. Після шести тижнів інтенсивних бомбардувань Іраку та окупованого ним Кувейту міжнародні війська антиіракської коаліції розпочали наземні бойові дії. За чотири дні коаліція здобула перемогу над Іраком.

 

25 лютого

1836 року. Американський винахідник Семюель Кольт отримав патент на шестизарядний пристрій для стрільби, котрий став символом американського Дикого Заходу, — револьвер Кольт. Перша модель не була особливо популярною, допоки в 1847 році Кольт не отримав урядове замовлення на партію зі ста пістолетів, призначених для озброєння учасників війни з Мексикою. Завдяки своїй особливій конструкції, Кольт виявився єдиним пістолетом, котрим було зручно користуватись, сидячи верхи, і після завершення Американо-мексиканської війни та початку масової колонізації західних територій Америки Кольт став невід'ємним атрибутом ковбоїв, бандитів, шерифів і шукачів пригод.

1848 року. Після кількох днів багатотисячних антиурядових демонстрацій король Луї-Філіпп I зрікся престолу. Тимчасовий уряд проголосив Францію республікою. Маючи найліберальнішу і найдемократичнішу в Європі конституцію, республіка проіснувала неповних п'ять років. Її повалив у результаті державного перевороту президент Луї Наполеон Бонапарт, який у грудні 1852 року став імператором.

 

26 лютого

1935 року. Канцлер Німеччини Адольф Гітлер підписав секретний декрет про заснування Люфтваффе, військово-повітряних сил Німеччини. Вони мали стати третьою складовою, після армії та флоту, нової німецької армії. Цим же декретом керівником Люфтваффе призначався Генріх Герінг, льотчик-ас, герой Першої світової війни та високопоставлений діяч Нацистської партії.

1939 року. За винесеним вироком Військової колегії Верховного суду СРСР у Москві розстріляно перших осіб УСРР і КП(б)У 1932-1933 років: Павла Постишева, Станіслава Косіора та Власа Чубара. Всі вони посмертно реабілітовані, а у 2010 році визнані винними у геноциді українців в 1932-33 роках.

 

27 лютого

1933 року. У Берліні стався підпал Рейхстагу, який дав підстави наступного дня Паулю фон Гінденбургу підписати Розпорядження президента про захист німецької держави і народу. Цим декретом заради збереження громадянської безпеки скасовані більшість громадянських прав, а канцлеру Адольфу Гітлеру надані додаткові повноваження.

1955 року. Після ратифікації Паризьких угод 1954 року Федеративна Республіка Німеччина стала суверенною державою. Франція, Велика Британія та США скасовували дію окупаційного режиму. Одночасно з набуттям суверенітету ФРН стала членом НАТО.

1991 року. О 9 ранку за нью-йоркським часом президент США Джордж Буш-старший оголосив: Кувейт звільнено, іракську армію розбито. Рівно за 100 годин після початку наземної операції і після 6 тижнів від початку операції Бурі в пустелі коаліційні сили здобули повну перемогу над Іраком.

2014 року. Парламент і уряд Криму захопили російські спецпризначенці без розпізнавальних знаків і вивісили над ними прапори РФ. У захоплену будівлю парламенту окупанти під виглядом так званої самооборони Криму зігнали частину депутатів Верховної ради та в закритому режимі примусили ухвалити рішення про призначення референдуму щодо статусу Криму на 25 травня.

Того ж дня росіяни захопили аеропорт Бельбек у Севастополі та зупинили поромну переправу в Керчі. 

 

28 лютого 

1994 року. О 7 ранку літаки НАТО збили над північно-західною територією Боснії чотири сербських військових літаки. Серби порушили заборону на польоти у повітряній зоні безпеки, введену Радою Безпеки ООН 9 жовтня 1992 року. Один сербський пілот встиг катапультуватись, троє інші загинули при вибуху літаків. Це була перша військова акція збройних сил НАТО за її 45-річну історію.

1998 року. У США відбулися льотні випробування літака RQ-4 Global Hawk — першого безпілотного літака в історії авіації. Призначений для проведення розвідувальних операцій, RQ-4 здатен проводити спостереження великих наземних площ через завісу хмар і пилу та нести півтори тонни корисного вантажу.

1998 року. Армія звільнення Косова оголосила про початок збройної боротьби проти Югославії за незалежність краю. Це стало початком Косовської війни, що завершилась 10 червня 1999 року переходом Косова під контроль міжнародних сил під керівництвом НАТО.

 

29 лютого

1768 року. У місті Бар на Поділлі польські магнати, невдоволені політикою короля Станіслава Понятовського, створили військове-політичне об'єднання Барську конфедерацію. Вона виступила за відновлення привілеїв римо-католицької шляхти й проти "вічного миру" між Російською імперією та Річчю Посполитою.

Боротьба конфедератів проти царських військ тривала з 1768 до 1772 року. Війна конфедерації прискорила перший поділ Польщі, який таємно узгодили у лютому 1772 року Росія, Австрія та Прусія.

 

1 березня

1815 року. Після втечі із заслання з острова Ельба Наполеон Бонапарт на чолі невеликого війська висадився на півдні Франції. Звідти він розпочав свій тріумфальний похід на Париж, який підкорив за неповні два тижні без жодного пострілу.

2014 року. Рада Федерації Росії підтримала звернення президента Володимира Путіна про дозвіл на застосування збройних сил на території України. У відповідь на це Рада національної безпеки і оборони України ухвалила рішення привести Збройні сили України в повну бойову готовність та розробила план дій на випадок прямої військової агресії з боку РФ.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток