Зараз в ефірі:

Мілітарна історія: хімічна атака у Халабджі, угода про приєднання (анексію) Криму, військова операція США проти Іраку

16.03.2020
Мілітарна історія: хімічна атака у Халабджі, угода про приєднання (анексію) Криму, військова операція США проти Іраку

"Мілітарна історія" виходить за межі нашої сторінки у Фейсбук.

Щопонеділка о 10:00 ми розповідаємо про важливі військові сторінки історії, що припадають на тиждень. До вашої уваги підбірка подій з 16 по 22 березня.

 

 

 

 

16 березня

1669 року. Гетьман Дем'ян Многогрішний уклав угоду з московськими послами (Глухівські статті). Ця угода обмежувала козацьку автономію та не дозволяла Україні самостійної зовнішньої політики.

1802 року. Президент США Томас Джефферсон підписав розпорядження Конгресу про заснування першого у США військового навчального закладу — Військової академії у місті Вест-Пойнт (штат Нью-Йорк). У 1870 році в академію вступив перший чорношкірий, а в 1976 році — перша жінка. Сьогодні у Вест-Пойнті навчається понад 4 тисяч осіб.

1988 року. У ході Ірано-іракської війни ВПС Іраку здійснили хімічну атаку на місто Халабджа на території Іракського Курдистану. Місто бомбардували з використанням різних отруйних речовин: іприту, зарину. За різними оцінками, кількість жертв склала від кількох сотень до семи тисяч осіб.

17 березня

45 року до н. е. Поблизу міста Мунда (сучасна Іспанія) відбулась остання битва Гая Юлія Цезаря в громадянській війні проти республіканців. У ній він здолав війська Помпея Молодшого. Після перемоги Цезар зміг вільно повернутися до Риму й правити як диктатор.

1921 року. У Кутаїсі міністр оборони Грузії Грігол Лордкіпанідзе та повноважний представник Радянської Росії Авель Енукідзе уклали перемир'я, яке завершило Радянсько-грузинську війну. Це призвело до падіння Грузинської Демократичної Республіки та проголошення на її території радянської влади.

 

18 березня

1921 року. У Ризі укладений мирний договір між радянською Україною і Росією з одної сторони й Польщею з другої. Ризький договір формально діяв до 17 вересня 1939 року, коли перед окупацією Західної України й Західної Білорусії його в односторонньому порядку денонсував СРСР.

1939 року. Угорські війська завершили окупацію Карпатської України, яка проіснувала як незалежна країна лише кілька днів. Ця подія ознаменувала початок Другої світової війни для українців.

2014 року. В Москві підписана угода про приєднання (анексію) Криму та Севастополя до Росії. Її підписав президент Путін, спікер розпущеної Верховної ради Криму Володимир Константинов і так звані прем'єр Сергій Аксьонов та мер Севастополя Олексій Чалий.

19 березня

1229 року. Відбулась військово-морська битва біля Яменя між монгольскою армією і військами династії Сунь. Попри десятикратну чисельну перевагу, китайський флот зазнав поразки. Це призвело до падіння імперії Сунь і завоювання Північного Китаю монгольською династією Юань.

1823 року. Під тиском повстанців на чолі з генералом Санта-Анна імператор Мексики Аґустин I Ітурбіде зрікся престолу і залишив країну. Мексиканська імперія, сьома за площею держава світу, проіснувала лише два роки. 1824 року новопроголошену Федеративну республіку Мексика очолив обраний президент Міґель Гуадалупе Вікторія.

1945 року. Адольф Гітлер видав т.зв. Закон Нерона Про знищення всіх німецьких об'єктів, котрі можуть потрапити у розпорядження військ антинімецької коаліції. Відповідальність за його виконання покладалась на міністра озброєнь і військового виробництва Альберта Шпеєра. Останній, втративши віру в фюрера, саботував виконання наказу Гітлера.

 

20 березня

1815 року. Із заслання у Париж повернувся повалений майже рік перед тим Наполеон Бонапарт. Відновлена ним імперія проіснувала 101 день. Під натиском військ Сьомої коаліції його змусили вдруге зректися влади й у липні назавжди лишити Францію.

2003 року. Через півтори години після закінчення 48-годинного ультиматуму, оголошеного президентом Бушем, розпочалась військова операція США та країн-союзників проти Іраку з метою скидання уряду Саддама Хусейна.

21 березня

1980 року. Президент США Джиммі Картер заявив, що на знак протесту проти радянської інтервенції в Афганістані, американська олімпійська команда не братиме участь в літніх Олімпійських іграх 1980 року у Москві. США підтримали понад 50 держав світу.

 

22 березня

1622 року. Індіанцями племені поватан знищено 347 білих колоністів Джеймстауна у Вірджинії, третину населення колонії. Напад очолював вождь племені Опечанкану, який у такий спосіб намагався залякати англійців і припинити колонізацію індіанських земель. Проте результат був зворотній — почалася 22-річна війна з Англією, що закінчилася у 1644 році. На той час уже майже сліпого сторічного Опечанкану схопили й стратили.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток