Зараз в ефірі:

Мілітарна історія: Китайсько-в'єтнамська війна, Революція гідності, анексія Криму

17.02.2020
Мілітарна історія: Китайсько-в'єтнамська війна, Революція гідності, анексія Криму

Мілітарна історія виходить за межі нашої сторінки у Фейсбук.

Щопонеділка о 10:00 розповідаємо про важливі військові сторінки історії, що припадають на тиждень.

 

 

 

 

 

17 лютого

1979 року. Почалася Китайсько-в'єтнамська війна. Вона тривала майже місяць і завершилась оголошенням кожною стороною власної перемоги.

2011 року. У Лівії почались масові виступи проти диктатора Муаммара Каддафі. Після масових розстрілів армією та поліцією протестувальників, протистояння повсталих набуло ознак громадянської війни. Останні захоплювали владу у містах і за тиждень вся Киренаїка (Східна Лівія) опинилася під владою повстанців. З 19 березня їх підтримали збройні сили країн НАТО. З травня антикаддафські виступи почались і на півдні країни.

18 лютого

1932 року. Після завершення завоювання Манчжурії Японія проголосила її незалежність від Китаю. Главою маріонеткової держави Манчжоу-Го став колишній китайський імператор Генрі Пу І, котрий став правити під іменем К'анг Те. Попри активний збройний натиск Китаю, держава проіснувала до 1945 року.

2014 року. У центрі Києва почалось силове протистояння між силовиками Януковича та протестувальниками. Вночі масові сутички перекинулися на більшість регіонів України. Ці події стали початком завершального етапу Революції гідності.

19 лютого

1915 року. Розпочалась Дарданельська операція. Основні бої розгорнулись на півострові Галліполі. Попри величезні втрати, британські, французькі, австралійські та новозеландські війська за майже рік так і не зуміли здолати опір Османської імперії. Їхній план — відкрити прохід до Чорного моря для налагодження сполучення із Російською імперією —  зазнав невдачі.

1942 року. У місті Ріон розпочався суд над колишніми керівниками Третьої Республіки (Франція). Режим Віші звинувачував їх у втягуванні Франції в Другу Світову війну та в її поразці від Німеччини у 1940 році. Серед обвинувачених були колишні прем'єр-міністри Леон Блюм, Едуард Даладьє, Пол Рейно, колишній міністр внутрішніх справ Жорж Мандель, колишній головнокомандувач французької армії під час Битви за Францію Моріс Гамелен. Обвинуваченим вдалось спростувати звинувачення та нівелювати пропагандистський характер процесу. У березні судовий розгляд зупинили, а 21 травня наступного року — припинили повністю.

20 лютого

1988 року. Позачергова сесія народних депутатів Нагірнокарабаської автономної області ухвалила постанову Про клопотання перед Верховними Радами Азербайджанської РСР і Вірменської РСР про передачу Нагірнокарабаської автономної області зі складу Азербайджанської РСР до складу Вірменської РСР. Це стало початком тривалого конфлікту, що переріс у міжетнічні конфлікти, погроми й чотирирічну війну.

2014 року. Під час Революції Гідності на Інститутській вулиці в Києві силовики Януковича розстріляли активістів Євромайдану. Загиблих назвали Небесною сотнею. Цього дня загинуло 48 осіб.

2014 року. У відповідь на повернення України до євроатлантичного курсу Росія розпочала військову окупацію у Криму. Цього дня почалося перекидання додаткових військових і парамілітарних підрозділів РФ на півостровів. Саме вони і забезпечили проведення незаконного референдуму 16 березня та подальшу анексію Криму.

21 лютого

1700 року. Польсько-саксонська армія Августа II Сильного без оголошення війни почала облогу Риги, столиці Шведської Лівонії. Не отримавши підтримки союзників по Північному союзу і не зумівши захопити місто, в травні вона відступила після повідомлень про наближення шведського війська. Це стало першим інцидентом Північної війни, яка тривала понад 20 років.

1916 року. Після низки кровопролитних боїв 1914-15 років німецьке командування вирішило завершити Першу світову війну на Західному фронті рішучим ударом на вузькій ділянці. Під французьким містом Верден німці розпочали потужний наступ. Верденська битва тривала до 18 грудня 1916 року.

22 лютого

1828 року. У селищі Туркманчай біля Тебріза (нині Іран) між Російською імперією і Персією укладено мирний договір, що завершив російсько-перську війну 1826-28 років. Він підтверджував право Російської імперії тримати військовий флот на Каспійському морі, перехід до її складу значної частини Кавказу. Крім того, на Персію накладалась велика контрибуція й вона надала дозвіл на вільну торгівлю російським купцям на своїй території.

1915 року. Під час Першої світової війни Німеччина оголосила початок "необмеженої підводної війни". Субмарини торпедували не лише військові, але й торгові судна всіх країн у водах, оголошених зоною військових дій.

23 лютого

1903 року. У конституцію Куби як додаток внесене положення, за яким США отримали в безстрокову оренду військово-морську базу у затоці Гуантанамо. Нинішній статус бази регламентується договором 1934 року.

1945 року. Під час битви за Іводзіму на вершині гори Сурібаті на знак перемоги встановлений прапор США. Серед шести солдатів, які підняли його, — старшим за званням був сержант морської піхоти 5-ї дивізії українець Майкл Стренк. Він, як і двоє інших з цієї шестірки, не повернувся з війни, загинувши за два тижні, 1 березня.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток