Зараз в ефірі:

Мілітарна історія: Операція Вісла, самогубство Гітлера, протистояння з колаборантами в Одесі

27.04.2020
Мілітарна історія: Операція Вісла, самогубство Гітлера, протистояння з колаборантами в Одесі

Мілітарна історія виходить за межі нашої сторінки у Фейсбук. Щопонеділка о 10:00 ми розповідаємо про важливі військові сторінки історії, що припадають на тиждень. До вашої уваги підбірка подій з 27 квітня до 3 травня.

 

 

 

 

27 квітня 

1865 року. За декілька днів після закінчення громадянської війни поблизу Мемфіса на Міссісіпі вибухнув пароплав Султана. На борту пароплава знаходилось близько 2100 пасажирів, з яких 1700 загинули. В основному це були ветерани армії Півночі, що повертались додому з полону. Вибух пароплава Султана вважається найбільшою аварією в історії судноплавства США.

1941 року. Німецькі війська увійшли в столицю Греції Афіни. До 11 травня вся континентальна частина країни та всі острови, крім Кріта, окупували німці. В ході протистояння німцям та італійцям загинули близько 16 тисяч греків. Грецію звільнили лише в 1944 році британські війська.

 

28 квітня

1943 року. У Львові почався набір до стрілецької дивізії Галичина. Після річного вишколу брала участь у боях під Бродами проти армії СРСР, згодом — у Словаччині і Югославії. Свій бойовий шлях закінчила в Австрії, як 1-ша Українська дивізія Української Національної Армії.

1945 року. На околиці села Меццегра в провінції Комо партизани розстріляли диктатора Беніто Муссоліні, який беззмінно правив Італією 21 рік. Наступного дня тіла Муссоліні, його коханки Клари Петаччі та ще п'ятьох страчених фашистів повісили за ноги на автозаправці в Мілані.

1947 року. О 4-й ранку оперативною групою військ Вісла розпочалось виселення українців з південно-східних регіонів Польщі на західні та північні території, що раніше входили до складу Німеччини. Водночас відділи НКВС і чехословацької армії заблокували східні й південні кордони Польщі від Бреста до Нового Сончу. Операція Вісла проводилась під безпосереднім командуванням міністра оборони Польщі маршала Міхала Роля-Жимерського.

 

29 квітня

711 року. Берберо-арабське військо під командуванням Таріка ібн Зіяда висадилось поблизу сучасного Гібралтару. Звідти розпочався завойовницький похід арабів Європою.

Протягом наступного десятиліття підкорились майже всі Піренеї за виключенням північних районів Галіції, Країни басків та Астурії. Завойовані території стали провінцією Омейядського халіфату.

1945 року. 45-а піхотна дивізія 7-ї армії США звільнила 33 тисячі в'язнів концентраційного табору Дахау. Це був перший концтабір, збудований за 20 кілометрів від Мюнхена всього за 5 тижнів після приходу Гітлера до влади. 

Жах, який побачили американці в Дахау, зокрема близько 9 тисяч трупів, завантажених у вагонетки, змусив їх розстріляти взятих у полон охоронців табору (за офіційними даними — 30, за неофіційними — близько 300). Лише через основний табір Дахау за роки його існування пройшли 160 тисяч осіб (ще 90 тисяч — через 150 менших "підтаборів"), 32 тисячі з яких загинули.

 

30 квітня

1945 року. Після зради близьких соратників і перед загрозою захоплення імперської канцелярії 56-літній фюрер Німеччини та його 33-літня дружина Єва Браун покінчили життя самогубством. Згідно з останньою волею Адольфа Гітлера їх тіла облили бензином і спалили поряд з бункером, де вони переховувалися.

1975 року. Війська Північного В'єтнаму зайняли Сайгон і проголосили завершення В'єтнамської війни, що тривала з 1957 року. Вона стала одним з найбільших військових конфліктів другої половини XX століття. Цей конфлікт залишив помітний слід в новітній історії В'єтнаму, СРСР, США, Лаосу та Камбоджі.

 

1 травня

1945 року. Близько 3-ї години ранку на даху Рейхстагу в Берліні встановлений штурмовий прапор 150-ї ордена Кутузова II ступеня Ідрицької стрілецької дивізії. Прапор встановлювали військові Червоної Армії Олексій Берест, Михайло Єгоров і Мелітон Кантарія.

1960 року. Під Свердловськом (нині — Єкатеринбург, Росія) ракетою збито американський розвідувальний літак У-2, пілотований Френсісом Пауерсом. Він фотографував військові та промислові об'єкти Радянського Союзу.

19 серпня 1960 року Пауерса засудила Військова колегія Верховного суду СРСР до 10 років позбавлення волі. Проте за два роки його обміняли на радянського розвідника Рудольфа Абеля.

 

2 травня

2011 року. В Пакистані спецпризначенці США ліквідували лідера терористичної організації Аль-Каїда Усаму бен Ладена. Операцію під кодовою назвою Спис Нептуна санкціонував президент США Барак Обама. Проводилась Військово-морським флотом у співпраці з Центральним розвідувальним управлінням.

2014 року. Відбулось протистояння футбольних фанатів Чорноморця та Металіста з проросійськими колаборантами в Одесі. Протистояння почалися у центрі міста на вулицях Грецькій, Дерибасівській, Грецькій площі. Згодом колабораціоністів відтіснили на їхнє місце дислокації — Куликове поле. Там значна частина проросійських мешканців Одеси згоріли в Будинку профспілок. Загальна кількість жертв сягає понад 50 осіб.

 

3 травня

1946 року. В Токіо почав роботу Міжнародний військовий трибунал над 25 високопоставленими державними й військовими діячами Японії, які сприяли участі країни у Другій світовій війні. Трибунал представляли 11 держав: СРСР, США, Китай, Великобританія, Австралія, Канада, Франція, Нідерланди, Нова Зеландія, Індія і Філіппіни. Трибунал закінчив свою роботу 12 листопада 1948 року.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток