Зараз в ефірі:

Мілітарна історія: перемога нацистів над Францією, початок Корейської війни, Берестейська битва

22.06.2020
Мілітарна історія: перемога нацистів над Францією, початок Корейської війни, Берестейська битва

Щопонеділка о 10:00 розповідаємо про важливі військові сторінки історії, що припадають на тиждень.

 

 

 

 

 

 

 

22 червня

1940 року. Через вісім днів після падіння Парижу, у Комп'єні Франція підписала акт про припинення військових дій проти Німеччини на умовах, продиктованих нацистами. Франція втрачала контроль над 60% своєї території та зобов'язувалась утримувати німецькі та італійські окупаційні війська.

1941 року. В порушення Радянсько-німецького пакту про ненапад Німеччина почала війну проти Радянського Союзу. На фронті шириною 3 тисячі кілометрів чотири групи армій загальною чисельністю 157 дивізій та 12 бригад розгорнули наступ в трьох напрямках. Цього ж дня війну СРСР оголосили Італія та Румунія.

 

23 червня

1919 року. На півночі Латвії біля міста Цесіс об'єднані війська Естонії та Латвії здобули перемогу над німецькими військами. Це знаменувало повне звільнення Естонії та наступне звільнення Латвії.

1941 року. В районі Луцьк-Рівне-Дубно-Броди почалася найбільша танкова битва початкового етапу Німецько-радянської та одна з найбільших танкових битв Другої світової війни. У битві з обох сторін взяло участь понад 3200 танків, близько 2800 радянських і близько 500 німецьких. Битва під Дубном завершилась поразкою радянських військ.

1944 року. В ході Другої Світової війни радянські війська розпочали операцію Багратіон. Під час неї СРСР звільнив Білорусь і Литву від німецьких військ, а 29 серпня вийшов на кордон із Польщею.

 

24 червня

1779 року. Під час Американської війни за незалежність розпочалась іспано-французька облога і морська блокада Гібралтара. Однією з головних цілей війни для Іспанії стало повернення Гібралтару, який Великобританія захопила в 1704 році. 

Раніше іспанці безрезультатно намагалися взяти фортецю в 1727 році під час Англо-іспанської війни. Облога Гібралтара тривала чотири роки та завершилась не на користь іспанців і французів. Британія і дотепер володіє Гібралтаром та користується всіма вигодами його геополітичного положення.

1812 року. Армія Наполеона, найбільша військова сила Європи, що налічувала до 610 тисяч військових, перетнула ріку Німан і вдерлась на територію Російської Імперії. Не зустрічаючи на своєму шляху серйозного опору, у вересні армія зайняла залишену напризволяще Москву.

 

25 червня

1876 року. Індіанці племен сіу та шаєна під керівництвом вождя Несамовитий Кінь перемогли в бою в долині ріки Літл-Бігхорн (нині штат Монтана) кавалерійський загін підполковника Джорджа Армстронга Кастера. Це була остання перемога індіанців США у їх боротьбі проти переселення у резервації.

1950 року. Війська Корейської Народної Армії КНДР перетнули 38-му паралель і розпочали наступ на Сеул. Вони проігнорували ухвалену того ж вечора резолюцію Ради безпеки ООН про негайне припинення бойових дій. За два дні Радбез санкціонував застосування проти КНДР сили та направив в зону бойових дій міжнародні війська під загальним керівництвом США.

 

26 червня

1848 року. Поразкою закінчилось у Парижі робітниче повстання, що стало останнім етапом Лютневої революції. В результаті революції у Франції вчергове повалили монархію та проголосили Другу Французьку республіку

1953 року. На засіданні Президії ЦК КПРС арештували першого заступника очільника уряду, міністра внутрішніх справ Радянського Союзу Лаврентія Берію. Він з кінця 1930-х років керував або контролював діяльність органів правопорядку. Кінець його кар'єри став наслідком активної реформаторської діяльності після смерті Йосифа Сталіна та тимчасової консолідації опонентів у боротьбі за владу.

 

27 червня

1663 року. На околиці Ніжина розпочалася козацька рада, на якій гетьманом Лівобережної України обрали Івана Брюховецького. Його кандидатуру підтримав царський уряд Москви. Опонентів Брюховецького наказного гетьмана Якима Сомка та ніжинського полковника Василя Золотаренка невдовзі заарештували й стратили за звинуваченнями у зв'язках з польською шляхтою.

1945 року. За пропозицією Політбюро ЦК ВКП(б) Йосиф Сталін за виключні заслугу у Великій Вітчизняній війні став першим і єдиним генералісимусом СРСР. Крім того, його нагородили орденом Перемоги та надали звання Героя Радянського Союзу.

1997 року. У Таджикистані закінчилась громадянська війна — збройний міжклановий конфлікт між прихильниками центральної влади та різними угрупованнями в особі Об'єднаної таджицької опозиції. Найбільш запекле протистояння відбувалося з кінця серпня 1992 до липня 1993 року. Тоді держава фактично розділялась на дві частини.

У результаті громадянської війни загинули понад 60 тисяч, близько 100 тисяч емігрували, а число внутрішніх переселенців досягло 1 мільйона осіб.

 

28 червня

1651 року. Почалась Берестейська битва між Військом Запорозьким Богдана Хмельницького та союзним йому кримськотатарським військом Іслама III Герая з армією Речі Посполитої під командуванням короля Яна Казимира II. Битва закінчилась поразкою Хмельницького. Зазнавши великих втрат, він підписав з поляками Білоцерківський мирний договір, що значно обмежував повноваження гетьмана та автономію підконтрольних йому територій.

1919 року. У Дзеркальному залі Версалю підписаний договір, що офіційно завершив Першу світову війну на украй невигідних для Німеччини умовах. Крім втрати 13% території, усіх колоній та більшої частини озброєння, її армія зазнавала суттєвого скорочення. На саму Німеччину накладались великі грошові репарації на користь країн-переможців.

1940 року. Підрозділи Червоної армії перейшли Дністер, щоб зайняти Північну Буковину та Бессарабію. У серпні на їх території радянська влада утворила Молдавську РСР і Чернівецьку та Акерманські області УРСР.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток