Зараз в ефірі:

Мілітарна історія: Севрський мирний договір, Диво на Віслі, операція Драгун

10.08.2020
Мілітарна історія: Севрський мирний договір, Диво на Віслі, операція Драгун

Щопонеділка о 10:00 розповідаємо про важливі військові сторінки історії, що припадають на тиждень.

 

 

 

 

 

 

 

10 серпня

1913 року. Підписанням Бухарестського договору закінчилась Друга Балканська війна. Румунія, Сербія, Чорногорія та Греція з одного боку та переможена Болгарія погодили передати Румунії район Добруджі й узгодили демаркацію болгаро-сербського та болгаро-грецького кордону.

1920 року. Під Парижем підписаний Севрський мирний договір між Великобританією, Францією, Італією, Японією та Туреччиною. Згідно з ним, територія Туреччини зменшувалась майже вчетверо у порівнянні з довоєнною, армія демобілізовувалась, а військовий флот передавався союзним державам. Умови Севрського договору скасовані у 1923 році статтями Лозанського договору.

1988 року. Президент США Рональд Рейган підписав розпорядження про виплату по 20 тисяч доларів всім американцям японського походження, інтернованим американським урядом в роки Другої Світової війни.

 

11 серпня

1471 року. У селищі Коростинь Іван III Васильович і уряд Новгородської республіки підписали договір, який завершив Другу московсько-новгородську війну. Договір засвідчував підкорення Великого Новгорода Московським князівством у внутрішній, церковній та зовнішній політиці. За сім років Новгородська республіка була остаточно ліквідована.

1965 року. У Воттсі, населеному переважно чорношкірими передмісті Лос-Анжелеса, почались масові заворушення, спричинені жорстокими діями поліції. Наступного дня вони перекинулись на центральну частину міста, де були розгромлені сотні магазинів, будівель, вчинені напади на білих мешканців. Заворушення тривали до 17 серпня та спричинили смерті 34-х людей, арешт понад 4 тисяч. Загальні збитки становили понад 40 мільйонів доларів.

 

12 серпня

1952 року. За вироком Військової колегії Верховного суду СРСР розстріляні 13 представників єврейської інтелігенції, засуджених по справі Єврейського антифашистського комітету. Фальшиві обвинувачення в контрреволюції, націоналізмі та шпигунстві на користь США стали свідченням політики державного антисемітизму — брутальної кампанії з дискримінації євреїв.

2000 року. Під час навчань у Баренцевому морі затонув російський атомний підводний човен Курськ з усіма 118-ма членами екіпажу. Як засвідчило розслідування, катастрофа сталась через витік торпедного палива, що призвело до вибуху. Через вибух здетонували також торпеди, які остаточно зруйнували корпус підводного човна.

 

13 серпня

1521 року. Після тримісячної облоги, іспанський конкістадор Ернан Кортес захопив столицю ацтеків місто Теночтітлан. Він взяв у полон імператора Куаутемока, що означало остаточне падіння Ацтекської імперії.

 

1920 року. Двохсоттисячна більшовицька армія під командуванням Михайла Тухачевського розпочала наступ на Варшаву, який через два дні зупинився. Контрударом по всьому фронту військо Юзефа Пілсудського отримало переконливу перемогу, яка фактично вирішила результат Російсько-польської війни й змусила більшовицьку Росію підписати принизливий для неї Ризький мирний договір.

1942 року. В Нью-Йорку сформований штаб Північноатлантичного дивізіону Інженерних військ Армії США під кодовою назвою Манхеттенський інженерний район. Основним завданням штабу стало створення ядерної зброї. Його очолили американський фізик-теоретик з Каліфорнійського університету в Берклі Роберт Оппенгеймер і бригадний генерал Леслі Гровс.

1961 року. В Берліні почалось спорудження загорожі, що відділяла західну і східну частини міста. 15 серпня дротяні загорожі почали замінятись бетонною стіною висотою до 5 метрів, з колючим дротом і сторожовими вежами. До 9 листопада 1989 року Берлінська стіна, довжиною 155 кілометрів, слугувала державним кордоном Німецької Демократичної Республіки із Західним Берліном.

 

14 серпня

1994 року. В столиці Судану Хартумі заарештований найрозшукуваніший терорист світу Ілліч Рамірес Санчеса, відомий як Карлос Шакал. Наступного дня його передали агентам французької спецслужби та вивезли в Париж. 1997 року його засудили до довічного ув'язнення.

 

15 серпня

1649 року. Розпочалась Зборовіська битва. В результаті, військо Богдана Хмельницького здобуло перемогу над коронним військом польського короля Яна II Казимира. Та битва не принесла успіху Хмельницькому. За Зборівським договором, Ян Казимир визнавав козацьке управління південно-східними територіями Речі Посполитої, проте не задовільняв потреб українських селян, що воювали разом із козаками.

1944 року. Почалась операція Драгун. Війська союзників висадились у південній Франції між містами Тулон і Канни. Це одна з найуспішніших десантних операцій Другої Світової війни та найбільша у Середземномор'ї. У першому ешелоні висадилось близько 200 тисяч франко-американо-канадців, а до 1 вересня — ще 125 тисяч. Це дозволило швидко звільнити Південь Франції.

 

16 серпня

1945 року. У Москві підписаний договір між СРСР і Польською Республікою Про радянсько-польський державний кордон. Він набував чинності 6 лютого 1946 року та юридично фіксував перехід Західної України та Західної Білорусі від Польщі до СРСР. Лінія кордону між країнами проходила на захід від лінії Керзона, згідно з рішенням Ялтинської конференції.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток