Зараз в ефірі:

Мілітарна історія: вбивство Авраама Лінкольна, десант на Кубі, Війна за незалежність 13 колоній

13.04.2020
Мілітарна історія: вбивство Авраама Лінкольна, десант на Кубі, Війна за незалежність 13 колоній

Мілітарна історія виходить за межі нашої сторінки у Фейсбук. Щопонеділка о 10:00 ми розповідаємо про важливі військові сторінки історії, що припадають на тиждень. До вашої уваги підбірка подій з 13 до 19 квітня.

 

 

 

 

 

13 квітня

1941 року. У Москві СРСР і Японія підписали пакт про нейтралітет тривалістю 5 років. Цей договір дозволив багаторічним ворогам звільнити значні військові ресурси, залучені в протистоянні на спірних територіях в Манчьжурії та Зовнішній Монголії.

На початку 1945 року на Ялтинській конференції Йосиф Сталін на прохання президента США Франкліна Рузвельта погодився оголосити війну Японії після перемоги над Німеччиною. 8 серпня 1945 року Радянський Союз порушив пакт про нейтралітет з Японією, оголосивши їй війну.

1945 року. Війська 3-го (командувач — маршал Федір Толбухін) і 2-го (командувач — маршал Родіон Малиновський) Українських фронтів Радянської армії захопили місто Відень. За час боїв за столицю Австрії, що тривали з 16 березня, радянські війська розбили 11 німецьких танкових дивізій і взяли в полон понад 130 тисяч солдатів і офіцерів.

1975 року. Після спроби палестинців убити одного з лідерів християнської громади Лівану шейха П'єра Жмаєля в Бейруті почались сутички між палестинськими бойовиками та міліцейськими загонами християнської партії Катаїб. Це призвело до громадянської війни, що тривала 15 років за участю ізраїльської та сирійської армій.

2017 року. Під час війни проти ІДІЛ на її позиції в Афганістані США скинули фугасну бомбу GBU-43 масою 9,5 тонн (11 тонн в тротиловому еквіваленті). Бомба вважається найпотужнішим боєприпасом неядерної дії та часом іменується матір'ю усіх бомб.

 

14 квітня

1865 року. В театрі Форда у Вашингтоні актор Джон Вілкс Бут, прихильник Конфедератів, пострілом з пістолета смертельно поранив президента США Авраама Лінкольна. 16-й президент помер вранці наступного дня.

1988 року. У Женеві представники Афганістану, Пакистану, США та СРСР у присутності Генерального секретаря ООН підписали угоди про політичне врегулювання ситуації навколо Афганістану. Також визначався термін виведення радянських військ з Афганістану — з 15 травня 1988 року до 15 лютого 1989 року.

2014 року. Указом виконуючого обов'язки Президента України Олександра Турчинова набуло чинності рішення Ради національної безпеки та оборони України про проведення антитерористичної операції (АТО). Це стало відповіддю на масове проникнення в східні області країни озброєних російських терористичних угруповань і захоплення ними органів місцевої влади. Протидія збройній агресії Росії у форматі АТО тривала до лютого 2018 року, коли її змінили на військову операцію.

 

15 квітня

1936 року. У підмандатній Британії Палестині спалахнуло арабське повстання проти єврейської імміграції. Воно тривало два роки й жорстоко придушене британськими військами. За цей час загинули майже 4 тисячі палестинців, понад 300 євреїв і 1200 британців.

1986 року. США здійснили бомбардування лівійської території. 33 військових літаки скинули бомби на терористичні центри в містах Триполі та Бенгазі, зокрема й резиденцію Муаммара Каддафі. Таким чином, США відповіли на теракт лівійських терористів 5 квітня в берлінській дискотеці, що призвів до загибелі американських військових.

2013 року. На фініші Бостонського марафону з інтервалом 12 секунд вибухнули 2 бомби. Через теракт загинули 3 людини, близько 280 дістали поранення. 

Винними визнали емігрантів із Киргизії, чеченців за походженням братів Тамерлана та Джохара Царнаєвих. Перший загинув під час затримання, другого 2015 року засудили до смертної кари.

 

16 квітня

1945 року. 7-ма армія США зайняла німецькі міста Нюрнберг і Штутгарт. Війська 1-го, 2-го Білоруських та 1-го Українського фронтів Радянської армії почали Берлінську операцію, вирішальну операцію Другої світової війни в Європі.

 

17 квітня

1941 року. Поразкою закінчилось 11-денне протистояння югославської армії німецькому вермахту. Понад 300 тисяч югославських солдатів і офіцерів потрапили у полон; кількість загиблих з німецького боку становила 200 осіб.

Разом із німецькими військами в інтервенції в Югославію брали участь війська Угорщини, Італії та Болгарії. Після капітуляції територію Югославії (за винятком Хорватії) поділили між чотирма країнами-агресорами.

1961 року. Близько півтори тисячі кубинських емігрантів висадились на Кубі в бухті Свиней (район Плайя-Хірон). Це були противники режиму Фіделя Кастро, котрі пройшли вишкіл у військових таборах ЦРУ. За три дні кубинські військові розгромили десант. 1113 захоплених в полон згодом обміняли на продовольство та медикаменти на суму 53 мільйони доларів.

1975 року. Революційна армія Червоних кхмерів увійшла в Пномпень, переможно завершивши семилітню громадянську проти королівського, а потім і республіканського уряду Камбоджі. Проголошена ними Демократична Кампучія проіснувала три роки. За цей час жорстока спроба побудувати комуністичний устрій завершилась масовим терором і загибеллю зо чверті населення країни.

 

18 квітня

1983 року. На знак протесту проти американської присутності в Лівані терорист-самогубець підірвав автомобіль із вибухівкою, розташований поблизу посольства США в Бейруті. Вибух майже повністю зруйнував будівлю й призвів до загибелі 63-х осіб, зокрема 17-х американців.

1995 року. Напередодні святкування 50-чя перемоги над нацистською Німеччиною в Росії офіційно оголошено нові дані про людські втрати СРСР за роки Другої світової війни. Кількість загиблих військових, разом із прикордонними та внутрішніми військами НКВС, становила 8 668 400 осіб — 41% від усіх втрат країн — учасниць війни. Загальна кількість людських втрат у СРСР за період війни оцінена у 27 мільйонів осіб.

 

19 квітня

1775 року. При спробі вилучити незаконні арсенали зброї біля Лексингтона і Конкорда, що в колонії Массачусетської затоки в Північній Америці, Британські королівські війська вступили в бій з місцевими загонами самооборони. Попри початковий успіх, королівським військам із великими втратами довелось відступити до Бостона, взятого наступного дня в облогу загонами міліції з усієї Нової Англії. Це стало початком Війни за незалежність північноамериканських колоній.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток