Зараз в ефірі:

Мілітарна історія: вбивство Симона Петлюри, знищення лінкора Бісмарк, поразка на річці Калка

25.05.2020
Мілітарна історія: вбивство Симона Петлюри, знищення лінкора Бісмарк, поразка на річці Калка

Щопонеділка о 10:00 розповідаємо про важливі військові сторінки історії, що припадають на тиждень.

 

 

 

 

 

 

 

25 травня

1709 року. За підтримку запорожцями на чолі з Костем Гордієнком самостійницької політики гетьмана Івана Мазепи російськими військами під керівництвом полковника Яковлєва знищена Запорозька (Чортомлицька) Січ. Наказ знищити Січ віддав Петро I. 

1926 року. У Парижі Самуїл Шварцбард під приводом помсти за єврейські погроми пострілами з пістолета вбив Симона Петлюру, колишнього Головного отамана військ УНР і Голову Директорії. Суд присяжних, що проходив під тиском мобілізованої комуністичної та проєврейської преси, виправдав вбивцю.

 

26 травня

1742 року. В Яссах у віці 69 років помер Пилип Орлик, обраний Гетьманом Війська Запорозького в умовах еміграції. Він протягом понад чверті століття марно відстоював ідею об’єднання та проголошення незалежності Української козацької держави, яка не знайшла підтримки ні в Гетьманщині, ні в європейських державах.

1953 року. В Особливому таборі №2 (Горлаг) розпочалось повстання політичних в'язнів, наймасовіше і найтриваліше в історії ГУЛАГу. В ньому брали участь всі відділення Горлагу та два відділення Норильтабу. Загальна кількість повсталих становила понад 16 тисяч осіб.

2014 року. Зведений загін українських військових за підтримки штурмової авіації вибив з будівлі нового терміналу Донецького аеропорту угруповання російських бойовиків. Контроль над аеропортом став стримуючим фактором під час вторгнення російських збройних сил наприкінці серпня 2014 року та тривав наступні 242 дні.

 

27 травня

1905 року. Почалась дводенна Цусімська битва, в ході якої японський флот під командуванням адмірала Хейхатіро Того розбив російську Тихоокеанську ескадру віцеадмірала Зиновія Рожественського. Це була вирішальна морська битва Російсько-японської війни 1904-1905 років, що визначила і результат всієї війни на користь Японії.

1941 року. Поблизу берегів Франції внаслідок масової атаки трьох англійських кораблів затоплено німецький лінкор Бісмарк. Загинули всі 2300 осіб, що перебували на його борту.

 

28 травня

1926 року. В Португалії відбувся безкровний військовий переворот, що поклав початок найтривалішому в Західній Європі авторитарному режиму. До влади прийшли військові на чолі з генералом Мануелем де Олівейра Гомешом. Авторитарний режим Португалії тривав до квітня 1974 року.

1987 року. О 18:45 за московським часом на Червону площу в Москві сів легкомоторний літак Сессна-172B з 19-літнім громадянином ФРН Матіасом Рустом. Він несанкціоновано залетів на територію СРСР з Фінляндії та подолав усі захисні військові рубежі. За чотири місяці його засудили до 4 років ув'язнення. Проте вже за рік Руст повернувся на батьківщину з доброї волі Михайла Горбачова.

 

29 травня

1453 року. Падінням Константинополя закінчилась його півторамісячна облога військами 21-річного османського султана Мехмеда II. Зі смертю імператора Костянтина ХІ Палеолога і втратою столиці Візантійська імперія фактично припинила своє існування.

1942 року. Під час Другої світової війни німецька армія під Харковом завершила оточення понад 250-тисячного угруповування військ Червоної Армії. Загалом втрати радянських військ у Другій битві за Харків становили понад 170 тисяч вбитими та 100 тисяч пораненими.

1948 року. Під час арабо-ізраїльської війни Організація Об'єднаних націй санкціонувала розташування на Близькому Сході миротворчих військ. Це була перша миротворча місія ООН, на честь якої 29 травня відзначається як Міжнародний день миротворця.

 

30 травня

1814 року. У Парижі країни антинаполеонівської коаліції (Росія, Велика Британія, Австрія та Прусія) підписали з Францією мирний договір. Згідно з його положеннями Франція зберігала свою територію в межах стану на 1 січня 1792 року, їй повертались більшість втрачених під час війни колоній. Також відновлювалась незалежність італійських держав, німецьких князівств, Голландії та Швейцарії.

1913 року. У Лондоні між Балканською коаліцією (Болгарія, Сербія, Чорногорія та Греція) і Туреччиною підписаний мирний договір, що завершував Першу Балканську війну. Згідно з ним турки втрачали майже всі свої володіння у Європі (крім Стамбула) і острів Крит, а Албанія ставала незалежною державою. Менш ніж за рік між Болгарією та її колишніми союзниками спалахнула друга Балканська війна за перерозподіл території Македонії.

1942 року. Під час операції Міленіум розпочався перший за роки Другої світової війни наліт британської авіації на Німеччину. У рейді брали участь 883 літаки, що провели дводенне бомбардування Кельна. Вони пошкодили та зруйнували майже 13 тисяч будівель. Від нальоту загинули 486 і поранені 22270 осіб. Британські ВПС втратили 43 літаки.

 

31 травня

1223 року. На річці Калці спільні війська руських князів зазнали нищівної поразки від монголо-татар, очолюваних полководцями Чингісхана Джебе Нойоном і Субедеєм Баатуром.

1997 року. Під час офіційного державного візиту до Києва Борис Єльцин і Леонід Кучма підписали Договір про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і Російською Федерацією.

Згідно з досягнутими домовленостями, обидві країни відповідно до положень Статуту ООН і зобов'язань по завершальному акту Наради з безпеки і співробітництва в Європі поважають територіальну цілісність одна одної і підтверджують непорушність наявних між ними кордонів (ст. 2). Також гарантують громадянам іншої країни права і свободи на тих же підставах і в такому ж обсязі, який вона надає своїм громадянам, крім випадків, встановлених національним законодавством держав або їх міжнародними договорами.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток