Зараз в ефірі:

Мілітарна історія: вікінги в Англії, загибель Фрідріха Барбаросси, Шестиденна війна

08.06.2020
Мілітарна історія: вікінги в Англії, загибель Фрідріха Барбаросси, Шестиденна війна

Щопонеділка о 10:00 розповідаємо про важливі військові сторінки історії, що припадають на тиждень.

 

 

 

 

 

 

 

8 червня

793 року. Загони вікінгів висадились в Нортумбрії на острові Холлі-Айленд біля північно-східного берега Англії, де спустошили монастир Ліндісфарн. Це стало початком їх експансії в Європі, яка завершилась 1066 року нормандським завоюванням Англії та сходженням на престол Вільгельма Завойовника.

1815 року. У Відні закінчився конгрес послів великих держав Європи, який підбив підсумки перемоги над наполеонівською Францією. За результатами Віденського конгресу Росія отримала велику частину Варшавського герцогства та залишила Фінляндію, яку вона завоювала у Швеції 1809 року. Іншу частину Польщі передали Пруссії, до якої також відійшли частина Саксонії, місто Данциг, Вестфалія та Шведська Померанія.

 

9 червня

721 року. Під Тулузою війська принцепса Аквітанії Еда Великого вщент розбили армію Аль-Андалузії, яку очолював валі Аль-Самх ібн-Малік. Це був перший великий успіх у протистоянні арабській експансії в Європу. Вважається початком витіснення мусульман з Піренеїв, яке тривало наступні сім століть.

1923 року. У Болгарії відбувся військовий переворот. Замість убитого прем'єр-міністра Александра Стамболійського, підтримуваного комуністами, уряд очолив Александр Цанков, політик правого спрямування.

 

10 червня

1190 року. Під час військового походу у Палестину трагічно загинув 68-річний імператор Священної Римської імперії Фрідріх I Барбаросса. Його спадкоємцем став Генріх VI, який продовжив політику батька щодо зміцнення влади династії Гогенштауфенів всередині імперії й розширення її впливу на Італію.

1358 року. Під селищем Мелло у графстві Бовезі король Наварри Карл II Злий розбив військо Гільома Каля, одного з ватажків селянського повстання, що охопило більшу частину ослабленої тривалою війною Франції. Швидко спалахнувши, Жакерія (Жаки — прізвисько французьких селян) так само швидко і згасла, жорстоко придушена за кілька місяців, ставши синонімом стихійних і жорстоких повстань у багатьох мовах світу.

1863 року. Французький експедиційний корпус увійшов у Мехіко. Проголошена Мексиканська імперія на чолі зі ставлеником французького короля Наполеона III австрійським ерцгерцогом Максиміліаном Габсбургом. Законний президент Мексики Беніто Хуарес Гарсія залишив столицю разом із республіканськими військами та почав партизанську війну, що завершилась їхньою перемогою в 1867 році.

 

11 червня

323 року до нашої ери. У Вавилоні помер 33-річний Олександр Македонський, великий полководець і завойовник. На той час його імперія простяглася від Середземного моря до Індії.

1937 року. На закритому судовому засіданні Спеціальної судової палати Верховного Суду СРСР до смертної кари засуджена група вищих радянських воєначальників. Це маршал Михайло Тухачевський, командарми Йона Якір, Ієронім Уборевич і Август Корк. Комкори Роберт Ейдеман, Вітовт Путна, Борис Фельдман і Віталій Примаков. Справа Тухачевського стала початком широкомасштабних репресій в РСЧА. Ухвалою Військової Колегії Верховного Суду СРСР від 31 січня 1957 року всі підсудні виправдані й реабілітовані за відсутністю складу злочину.

1967 року. Закінчилась Шестиденна війна Ізраїлю із Сирією, Єгиптом та Йорданією. На боці останніх також виступили Ірак, Алжир і Кувейт.

Під час бойових дій Ізраїль завоював Синайський півострів, Сектор Гази, Західний берег ріки Йордан, Східний Єрусалим і Голанські висоти. Таким чином у 2,5 раза збільшивши свою довоєнну територію.

 

12 червня

1429 року. Французька армія на чолі з Жанною д'Арк, Жаном II Алансонським і Жаном де Дюнуа успішно завершила дводенний бій за місто Жаржо. Вони взявши в полон командуючого англійськими військами герцога Саффолка. Це була перша вдала наступальна операція французів після зняття облоги Орлеана.

1918 року. Делегації Української Держави та РСФСР уклали попередній мирний договір, умови якого мали діяти до завершення переговорів. Згідно з документом припинялися будь-які бойові операції, між країнами встановлювалися дипломатичні відносини, поновлювалося залізничне сполучення, визначались умови репатріації громадян обох держав тощо.

На початку жовтня російська делегація спочатку зупинила, а після революції в Німеччині відмовилася від поновлення переговорів. Мирний договір так і не уклали.

 

13 червня

1381 року. Селянська армія Вота Тайлера увійшла в Лондон. Вона спалювала урядові будинки, звільняла в'язнів тюрем, убивала урядовців і всіх, хто на їх думку був пов'язаний з королівською владою. За два дні королівські війська жорстоко придушили повстання, а Тайлера вбили. Його голову, настромлену на палю, ще протягом декількох тижнів виставляли на одній з площ Лондона.

1941 року. В Латвії, Литві та Естонії, які 1940 року анексував Радянський Союз, почалась масова депортація громадян до Сибіру. З Естонії вивезено близько 60 тисяч осіб, з Латвії та Литви — понад 60 тисяч. Цей день в країнах Балтії відзначається як День пам'яті жертв комуністичних репресій.

1944 року. Німці вперше обстріляли реактивними ракетами Фау-1 Лондон. Через примітивність конструкції лише кожна четверта ракета досягала мети.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток