Зараз в ефірі:

Мілітарна історія: замах на Гітлера, теракт в Норвегії, операція Crossroads

20.07.2020
Мілітарна історія: замах на Гітлера, теракт в Норвегії, операція Crossroads

Щопонеділка о 10:00 розповідаємо про важливі військові сторінки історії, що припадають на тиждень.

 

 

 

 

 

 

 

20 липня 

1402 року. Під Ангорою (нині — Анкара) війська самаркандського еміра Тамерлана вщент розбили армію султана Баязіда Блискавичного. Це призвело до розпаду Османської імперії. Лише після одинадцяти років міжусобної війн її єдність вдалось відновити сину Баязіда Мехмеду I.

1944 року. Невдачею закінчилась спроба замаху на Адольфа Гітлера. Бомба закладена штабним офіцером підполковником Клаусом Штауффенбергом лише поранила Гітлера. Фюрера врятувала кришка масивного дубового столу. Нині цей день відзначається як День пам'яті жертв нацизму в Німеччині.

 

21 липня

1774 року. Фельдмаршал Петро Румянцев і Великий візир Мухсінзаде Мехмед-паша в Кючук-Кайнарджі підписали мирний договір, який завершив Шосту Російсько-турецьку війну 1768—1774 років. Згідно з ним, Туреччина визнавала незалежність Кримського ханства, протекторат Росії над Молдавією та Валахією та право російських кораблів на судноплавство в Чорному морі та протоках Босфор і Дарданелли.

1954 року. Міністри закордонних справ СРСР, КНР, Великобританії, США та Франції на конференції у Женеві підписали угоду про мирне врегулювання Першої Індокитайської війни. Угода передбачала тимчасовий поділ В'єтнаму на дві частини по 17-й паралелі та проведення вільних виборів з метою визначення майбутнього політичного режиму й возз'єднання країни.

 

22 липня

1099 року. Правителем новоствореного Єрусалимського королівства проголошений один з керівників Першого хрестового походу Готфрід Бульйонський, який прийняв титул барона та Захисника Гробу Господнього. Єрусалимське королівство проіснувало два століття, допоки в 1291 році його остаточно завоювали війська Мамелюкського султанату.

2011 року. 32-річний норвежець Андерс Брейвік здійснив дві терористичні атаки в Осло та на острові за 35 км від столиці. В результаті терактів загинули 77 осіб. Це була найбільша з часів Другої світової війни масова загибель у Норвегії, за яку Брейвіка засудили до 21 року тюремного ув'язнення з правом його продовження щоп'ять років на невизначений термін.

 

23 липня

1952 року. В Єгипті здійснений військовий переворот. Члени підпільної організації Вільні офіцери, очолюваної полковником Гамалем Абделем Насером, захопили владу. За три дні король Єгипту Фарук, звинувачуваний у корупції та поразці в арабо-ізраїльській війні, зрікся престолу на користь свого сина Фуада та виїхав з країни.

1974 року. Після невдалої участі грецьких військових у перевороті на Кіпрі, президент Федон Гізікіс розпустив уряд військових і скликав раду найстаріших політиків, яка сформувала цивільний Уряд національної єдності. Йому вдалось здійснити безболісний перехід від диктатури до демократичного правління. Наступного року Греція проголосили президентською республікою.

 

24 липня

1923 року. Під час мирної конференції в Лозанні підписаний мирний договір, згідно з яким встановлювалися кордони Туреччини в Європі та Малій Азії. Договір також юридично оформив розпад Османської імперії. Туреччина зберегла за собою Східну Фракію, Ізмір та інші території, відірвані від неї за Севрським мирним договором 1920 року. Водночас, Туреччина відмовилася від претензій та втратила контроль над островами в Егейському морі.

1945 року. На Потсдамській конференції президент США Гаррі Трумен повідомив Сталіна про створення "надзвичайно потужної зброї". Цією зброєю виявилась атомна бомба.

 

25 липня

1934 року. У паризькому шпиталі на 46-у році життя помер анархо-комуніст, ватажок селянського повстанського руху на півдні України у 1918-21 роках Нестор Махно. Урну з його прахом поховали в стіні комунарів на цвинтарі Пер-Лашез.

1946 року. В рамках операції Crossroads на атолі Бікіні США здійснили перший підводний атомний вибух. На глибині 27 метрів підірваний об'єкт Бейкер потужністю 23 кілотонн. Вибух здійснили з метою дослідження впливу радіації на надводні кораблі, що використовувались як мішені.

 

26 липня

1945 року. Правляча Консервативна партія зазнала поразки на парламентських виборах і Вінстон Черчілль залишив пост прем'єр-міністра Великобританії. На виборах перемогу здобули лейбористи. Протягом шести років Черчіль був лідером опозиції й у 1951 році знову очолив уряд Великої Британії.

1956 року. Президент Єгипту Гамаль Абдель Нассер оголосив про націоналізацію Суецького каналу, англо-французької власності. Це призвело до Суецької кризи, коли територію каналу окупували британські, французькі та ізраїльські війська.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток