Зараз в ефірі:

Мілітарна історія: збройний конфлікт на острові Даманський, загибель Романа Шухевича, Холодна війна

02.03.2020
Мілітарна історія: збройний конфлікт на острові Даманський, загибель Романа Шухевича, Холодна війна

Мілітарна історія виходить за межі нашої сторінки у Фейсбук. Щопонеділка о 10:00 розповідаємо про важливі військові сторінки історії, що припадають на тиждень. 

 

 

 

 

 

2 березня

1796 року. Французький генерал Наполеон Бонапарт призначений головнокомандувачем Італійською армією. Це перший важливий крок у кар'єрі майбутнього імператора. Поставлену перед Італійською армією задачу він виконав блискуче. Після падіння П'ємонту й Ломбардії, 15 травня Наполеон з тріумфом увійшов у Мілан.

1943 року. Впродовж 1-2 березня у селі Корюківка Чернігівської області німецькі військові знищили близько 7 тисяч мирних жителів і спалені майже всі будівлі. За кількістю жертв Корюківська трагедія перевищує Хатинь, Лідіце й Орадур, які стали символами жорстокості в роки Другої світової війни.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1969 року. Відбувся перший в історії збройний конфлікт між двома соціалістичними країнами. На острові Даманський, що на річці Уссурі, китайськими прикордонниками розстріляні вісім радянських. Це призвело до розгортання повномасштабних бойових дій, що тривали до 15 березня. З обох боків загинули 58 осіб і поранені 98. Попри великі людські втрати, жодній зі сторін не вдалось закріпитись на острові Даманський.

 

3 березня

1878 року. У Сан-Стефано, передмісті Стамбула, підписаний прелімінарний мирний договір, що завершував Одинадцяту Російсько-турецьку війну 1877-78 років. За його умовами Росія отримала частину Вірменії й південну частину Бессарабії. Туреччина визнала незалежність Румунії, Чорногорії та Сербії. Також Туреччина зобов'язувалась надати самоуправління Боснії й Герцеговині. Крім того, створювалась автономна держава Велика Болгарія, до складу якої увійшла північна її частина, а також, Східна Румелія і Македонія.

1918 року. Після активізації військових дій країн-учасниць Четверного союзу (Німеччина, Австро-Угорщина, Туреччина і Болгарія) проти Радянської Росії, остання підписала у Брест-Литовську сепаратний мирний договір на умовах, запропонованих супротивниками. Росія визнала незалежність України й Фінляндії, мирний договір України з Німеччиною; втрачала Польщу, Естонію, Латвію й Литву, Грузію та низку вірменських областей, які переходили до Туреччини.

Однак після Листопадової революції 1918 року у Німеччині Росія в односторонньому порядку анулювала Брестський договір і захопила протягом кількох років майже всі втрачені території.

 

4 березня

1952 року. На 47-у році життя у нерівному бою з радянським МГБ загинув український художник і графік Ніл Хасевич. Він був автор візуального образу Української Повстанської Армії. Зокрема нагородної системи — Хрест заслуги та Хрест Бойової заслуги.

 

5 березня

1940 року. В Москві політбюро ЦК ВКП(б) на чолі з Йосифом Сталіним вирішило знищити майже 26 тисяч поляків, здебільшого офіцерів з-поміж інтернованих після радянської окупації Речі Посполитої. Їх страти пройшли в Калініні, Харкові, містах Західної України й Білорусії та Катинському лісі під Смоленськом. За три роки німці знайшли їх перше масове поховання.

1946 року. У Вестмінстерському коледжі міста Фултон (штат Міссурі) колишній прем'єр-міністр Великобританії Вінстон Черчилль виголосив промову, в якій заявив про появу Залізної завіси. Цей день вважається початком Холодної війни — напруженого протистояння та запеклої конкуренції капіталістичної та соціалістичної систем в усіх сферах життя, перегонів озброєнь, що тривала майже півстоліття.

1950 року. На конспіративній квартирі у селі Білогорщі під Львовом у перестрілці з працівниками МГБ СРСР загинув головнокомандувач Української Повстанської Армії Роман Шухевич. Місце його поховання й досі залишається невідомим.

 

6 березня

1821 року. Олександр Іпсіланті, керівник грецької організації Філікі Етерія, підняв у Молдові антиосманське повстання. Воно стало сигналом до початку грецької національно-визвольної революції 1821-29 років.

 

7 березня

1936 року. Німецькі збройні сили зайняли демілітаризовану Рейнську область. Таким чином, вони порушили Версальський договір і Локарнські угоди укладені після Першої світової війни. Повернення німецьких військ до Рейнської області стало початком переділу Європи та фактично підготовкою континенту до Другої світової війни.

1941 року. Для підтримки грецької армії у війні проти Італії прем'єр-міністр Великої Британії Вінстон Черчилль направив до Греції 58 тисяч британо-австралійських військових. Наступ італійців вдалось зупинити. Проте британо-австралійські та грецькі війська зазнали нищівної поразки, коли у квітні у Грецію вдерлася німецька армія.

 

8 березня

1917 року. У Петрограді до тисячних демонстрацій містян, що вимагали "хліба і миру", приєднались робітники Путилівського заводу. Між демонстрантами й поліцією відбулись сутички. Це стало початком революції, в результаті якої за тиждень російський імператор Микола II зрікся престолу

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток