Зараз в ефірі:

Міжнародний огляд: атаки дронів на Абу-Дабі в ОАЕ та реакція Еміратів

24.01.2022
Міжнародний огляд: атаки дронів на Абу-Дабі в ОАЕ та реакція Еміратів

Про причини та наслідки атаки на Абу-Дабі розповів координатор напряму міжнародної політики в Центрі політичних досліджень "Доктрина" Денис Москалик в ефірі програми «Міжнародний огляд».

 

 

 

 

 

Андрій Давидов: Які причини атаки?

Денис Москалик: Єменські хусити атакували одного зі своїх основних ворогів у рамках війни в Ємені — Об'єднані Арабські Емірати. За повідомленням видання «Аль-Маядін», були задіяні 20 дронів-камікадзе і 10 балістичних ракет. В результаті атаки було віддано аеропорт і морський порт Абу-Дабі, загинуло 3 людей, ще 6 поранено. Загорілося кілька нафтових цистерн у порту, що і було головною мішенню.

Андрій Давидов: Ця атака відбувалася з території Ємену?

Денис Москалик: Так, це відбувалося з Ємену. Є певні підозри щодо можливості використання території Ірану, але це малоймовірно. Усе це Ємен, хоча зброя і комплектуючі постачаються з Ірану.

Андрій Давидов: Коли ці комплектуючі та дрони потрапили до Ємену і скільки взагалі новітньої техніки на руках у хуситів?

Денис Москалик: Хусити почали здійснювати обстріли своїх противників з арабської коаліції з 2014 року, використовуючи і радянські балістичні ракети Точка-У. З 2015 року постачати туди компоненти ракет і дрони почав Іран, який створив їх завдяки китайській технічній допомозі.

Андрій Давидов: Постачання цієї техніки і озброєння з Ірану відбувається морем?

Денис Москалик: Так, використовується море, зокрема порт Ходейда, і частина узбережжя на півночі Ємену, яке зараз під контролем хуситів. Там дуже несприятливі умови для створення герметичної блокади. Це один із найактивніших торгових шляхів, через яких, за різними підрахунками, проходить до 20% всіх вантажів. Через неможливість герметичної блокади, вони, власне, отримують все необхідне для здійснення ударів по противнику.

Андрій Давидов: На скільки ця атака була дошкульною для Еміратів?

Денис Москалик: Насамперед вона завдала репутаційної шкоди. Саудівська Аравія в окремі роки була на 3-4 місці за військовими витратами. Проте ефективність застосування їхніх сил була вкрай обмеженою, попри те, що в них була доволі широка підтримка всередині країни з боку президента Хаді. Проблема в тому, що вони таким чином скомпрометували себе як військову силу, що здатна забезпечити власну безпеку. Такі удари шкодять зовнішній політиці ОАЕ та Саудівської Аравії.

Андрій Давидов: Атаки здійснюються вже не вперше. Як вони протистоять цьому?

Денис Москалик: Насамперед закуповують системи протиракетної та протиповітряної оборони США. Саудівська Аравія заявила, що їй потрібно негайно поповнити свої запаси ракет до ЗРК «Патріот». Тут величезна проблема в тому, що боєприпаси, балістичні ракети, які вони використовують, значно дешевші, ніж ті засоби, за допомогою яких їх можна відбивати.

Андрій Давидов: Окрім використання протиракетних комплексів, як ще ці країни можуть протистояти?

Денис Москалик: Насамперед вони здійснюють повітряні удари по місцях запуску ракетних комплексів і дронів хуситів, також намагаються максимально використати свою перевагу в повітрі. По суті, повітряний простір Ємену під контролем арабської коаліції. Намагаються так чи інакше залучати власних клієнтів.

Андрій Давидов: У першу чергу Іран постачає озброєння. Сьогодні бачив відео, де Китай продемонстрував свої дрони, роботизовану військову техніку — дуже схожу на американську. Іран використовує китайські розробки чи має власні?

Денис Москалик: Китайці є донорами основних технологій для Ірану. Іран постачає цю техніку хуситам.

Андрій Давидов: Яку роль може відіграти ця техніка в інших конфліктах? Чи якісніша вона за американську?

Денис Москалик: Вона дешевша та ефективніша у співвідношенні ціна та якість. Так вони мають можливість за мінімальної втрати ресурсів завдавати відчутної шкоди ресурснішому противнику. Все залежить від специфіки конфлікту. У випадку хуситів — це порти, портова інфраструктура, нафтова інфраструктура.

Андрій Давидов: Чому Саудівська Аравія та Емірати не можуть зупинити постачання технологій і компонентів зброї морем?

Денис Москалик: Там величезна кількість кораблів цивільних, і їх перевірити неможливо. Підійшовши до узбережжя, вони можуть легко передавати свій вантаж. Були випадки, коли вантаж передавали морем. Іран розробив ефективну тактику, як обходити санкції, залучаючи цивільні кораблі від третіх країн. Таким чином вони мають мережу зв’язків, що тягнеться з Азії до Латинської Америки. Так вони завжди можуть легко знайти і кораблі, і людей, які доправляють необхідний вантаж.

Андрій Давидов: Виступ президента Ірану в Москві та розроблення нового двигуна, що це означає для Ірану та його ближчих сусідів?

Денис Москалик: Іран почуватиметься значно вільніше, оскільки ядерна зброя, зброя утримання не дозволить надалі іншим країнам завдавати по цій країні ударів. Вони створюють ядерну парасолю і намагаються досягнути позицій, які має Росія.

Андрій Давидов: Ізраїль говорить, що не дасть Ірану розробити власну ядерну зброю і, попри вагання США, завдасть удару...

Денис Москалик: Вироблення достатньої кількості боєприпасів, підготовка, розміщення можуть забрати від кількох місяців до року, якщо за політичним рішенням не пригальмують цю програму. Іран завдяки допомозі Росії має непогану протиповітряну оборону і таким чином зможе чинити опір. Ізраїль завдасть шкоди Ірану. Ізраїльська авіація домінує на Близькому Сході, але знищити його він не зможе.

Андрій Давидов: Чи вдасться Ізраїлю вибудувати новітній арабо-ізраїльський союз?

Денис Москалик: Частково вдається. Зараз конфронтація сходить до історичного мінімуму з часу створення Ізраїлю. Ізраїль налагодив взаємодію, відбуваються зустрічі керівництва спецслужб, безпекових відомств і в рамках цього формується антиіранське партнерство.

Андрій Давидов: Президент Ірану їде до Москви. Про що йтиме мова?

Денис Москалик: Насамперед подякує Росії. Бо в розробленні ядерної зброї, зокрема протиповітряної, протиракетної оборони - значна заслуга Росії. Вона надсилала спеціалістів, технології, озброєння. Для оборони особливо важливих об’єктів ядерної інфраструктури Іран є і буде стратегічним партнером РФ. Вони будуть цю співпрацю розвивати. Це один із кроків з консолідації в рамках трикутника Пекін-Москва-Тегеран і подальшого протистояння країнам Заходу.

Андрій Давидов: Якщо Ізраїль домовиться з жертвами Ірану та хуситів з Саудівської Аравії та ОАЕ, наскільки якісно ці три країни зможуть протистояти Ірану?

Денис Москалик: Насамперед це можливість для стримування Ірану, бо ОАЕ та Саудівська Аравія під більшою загрозою, ніж Ізраїль. Бо навіть без ядерного озброєння, звичайними ракетами Іран може завдати значної шкоди нафтовій інфраструктурі. Співпраця між трьома країнами повинна стосуватися взаємодії у сфері роботи спецслужб, боротьби з іранською агентурою. Також це протиракетна оборона, обмін технологіями, надання певних засобів для координації зусиль із протистояння іранській ракетній загрозі. А ще це можливість обміну інформацією, розвідданими.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток