Зараз в ефірі:

Міжнародний огляд: головні події літа

17.09.2021
Міжнародний огляд: головні події літа

Програма Міжнародний огляд повертається після літньої відпустки. Говоримо про найважливіші події останніх 3 місяців.

 

 

 

 

 

 

Зустріч президентів США та Росії

Зустріч Байдена та Путіна була довгоочікуваною подією, яка протягом тривалого часу готувалася представниками з одного та іншого боку. Можна без перебільшення складати, що весь світ чекав зустрічі нового американського президента з Путіним. Це була спроба перетягнути Росію і її умиротворити за рахунок певних декларацій. Якщо вона піде у відступ, не буде здійснювати агресивних заходів і не буде надто сильно наживатися в партнерських відносинах з Китаєм, то в такому разі, Сполучені Штати готові на компроміс щодо їхніх інтересів. По суті, можна сказати, це не принесло значних змін в політиці. Це сприяло гальванізації тієї ситуації яка вже склалася на 2021 рік.

Це пов’язано з тим, що для Сполучених Штатів Росія не є першочерговим противником.

Вибори у Вірменії

Вони були наслідком певного політичного компромісу, внаслідок спроби перевороту у Вірменії. Після війни було величезне незадоволення населення. Програна війна, звинувачували Пашиняна. Зокрема, представники кланів, яких він, свого часу, посунув — це Карабаський клан. Пашинян зумів утриматися, протидіяти.

Тут проблема в тому, що попри величезне незадоволення вірменів, яке роздувалося штучно внаслідок російської пропаганди та російських агентів впливу у Вірменії, у проросійських сил надзвичайно високий антирейтинг. Він перекриває абсолютно все, навіть програну війну, навіть придушену національну гордість. Проросійські корумповані клани своїми руками скомпрометували свою можливість надалі утримувати владу. Завдяки цьому Пашинян, як народний лідер переміг.

Напрямок руху на Захід збережеться, але він швидше за все буде слабким — через залежність економіки Вірменії від зовнішніх факторів. Насамперед від Росії.

Руйнівна повінь і пожежі в Європі

На Заході це асоціювалося з кліматичними змінами. Це було використано, зокрема, в тій же Німеччині. В рамках політичної кампанії Партії Зелених, яка підвищила свої шанси, щоб здобути більше мандатів на цьогорічних виборах. Відповідно, в самій Росії це замовчувалось. Попри те, що деякі пожеж в Росії порівнянні з територіями деяких європейських країн: Бельгії, Нідерланди. Проте Росія заради зовнішнього політичних резонів, активно надсилала свої сили для того, щоб погасити пожежі у Туреччині. Внутрішньополітичні справи в Росії постійно ігнорувалися на інформаційному рівні заради здійснення зовнішньополітичних операцій. Це традиційно для Росії.

Мігрантська криза на кордоні Білорусі та країн Балтії

Все залежить від відносин Лукашенка із Євросоюзом. Говорячи про президента Лукашенка, варто зауважити, що він вже протягом тривалого часу, майже три десятиліття здійснює ту саму тактику після кожних виборів. Він намагається шантажувати представників Західних країн, які звертають увагу на різноманітні порушення прав людини, фальсифікацію на виборах, придушення опозиції. Шантажувати за рахунок певного послаблення щодо опозиційних активістів, з приводу того, щоб випустити когось на волю. В цьому випадку він використовує вже більш актуальну тактику пов’язану з біженцями. Висловлюючи надзвичайну болюче питання для Євросоюзу. Оскільки досі відчувається певна шкода від старої кризи 2015 року, яку придушили за рахунок Турецької.

Відповідно, Лукашенко сподівається добитися додаткових для себе преференцій: зняття санкцій, більшої стабілізації позиції свого режиму на зовнішньополітичній арені. Скоріше за все ця ситуація буде надалі пом’якшена за рахунок того, що і Євросоюз, і Лукашенко зацікавлені в регулюванні цього питання.

Вакцинація та пандемія COVID-19

Пандемія справила величезний вплив загалом на економічну систему світу та на соціальну ситуацію в цілій низці країн. Ми зараз живемо у світі, який переживає афтершок, після початку пандемії. Пандемія сприяла і певному перегляду економічної політики. Зокрема, кризу почали гасити величезною кількістю грошей. Певний економічний підйом в Україні, зростання кількості мультимільярдерів у світі, величезне зростання на сировину. Це все наслідки заходів боротьби з пандемією.

Пандемія одразу монетизувалась. За рахунок різноманітного медичного обладнання і за рахунок вакцин. Низка країн здобула стратегічну перевагу у науковому секторі, виробничому сектору. Китай вийшов на перше місце по експорту вакцин. Понад 100 країн світу сертифікували його вакцини. Найбільшим бенефіціаром світової пандемії є саме Китайська Народна Республіка.

Прихід до влади Талібану

Режим Талібану продемонстрував що, він зможе утвердити свою владу над країною. Хоча Талібан — це не армія і не держава. Та він намагається нею бути. Це об’єднання польового ополчення, командирів, які можуть не дуже виконувати певні накази керівництва, щодо тих чи інших справ і по суті мати мікросубнаціональну диктатуру в певній провінції, певній місцевості.

Проте таліби продемонстрували, що вони на основі єдиної ідентичності, яка реально об’єднує Афганістан, ісламської ідентичності, здатні об’єднати країну. Здатні утвердити свою владу та придушити основні сили опозиції.

Пів року президентства Байдена

Варто зауважити низку процесів, які почалися до Байдена. При Трампі відбувся розрив ядерної угоди, конфлікт з Китаєм. Це все продовжується при Байдені. Зовнішньополітичні пріоритети перейшли з Близького на Далекий Схід. Проте цей рух почався ще до Байдена. Байден продовжує політику, яку підтримує більша частина представників двох партій. 

Наступний момент пов’язаний з інфраструктурними моментами. Намагання вкласти величезну кількість коштів в інфраструктуру — це якраз частина по відновленню економіки після пандемії. Основним моментом подолання кризи це закидування грошами. В різних формах — це пряма соціальна допомога. Це повторення курсу Рузвельта. Це соціальна допомога для тих, в кого мало грошей. Цей курс сприятиме створенню робочих міст.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток