Міжнародний огляд: Можлива військова операція Ізраїлю проти Ірану

18.12.2021
Міжнародний огляд: Можлива військова операція Ізраїлю проти Ірану

Наш гість політолог — Гліб Парфьонов і наша тема: можлива військова операція Ізраїлю проти Ірану.

 

 

 

 

 

 

 

Андрій Давидов: Багато хто стежив за подіями на українському кордоні, а тут зненацька події навколо Ірану. Як це можна прокоментувати? 

Гліб Парфьонов: Іран бореться за лідерство в Близькосхідному регіоні. Він постачає військових радників і зброю до Ємену. Фактично він є значним супротивником для Ізраїлю. Неоголошена таємна війна між ними триває. Ми можемо згадати ліквідацію одного з вчених-ядерників Ірану. Згадаємо, що були атаки на кораблі, які постачали зброю до Ємену, хоча це і не офіційна інформація.

Андрій Давидов: Як довго це триває?

Гліб Парфьонов: Після розгрому Іраку у 2003 році Ізраїль міг розслабитися. Коли розпочалася війна в Сирії, Іран дуже активно допомагав Асаду. Надсилав своїх військових. Іран має дуже сильний вплив у Сирії. Ми бачимо, як ізраїльська авіація неодноразово бомбить саме іранські позиції. У плані збагачення урану він досяг певних успіхів. Через це і занервували ізраїльські військові. Іран хоче створити свою ядерну бомбу. Адже це створить паритет у Близькосхідному регіоні, але поки що ядерну зброю має лише Ізраїль.

Андрій Давидов: Чому під кінець року Ізраїль планує завдати удару по Ірану?

Гліб Парфьонов: Зараз це може бути елементом торгу у Віденських перемовинах, які поновив Президент США з Іраном. Відбувається ерозія світопорядку, і знаходити певні точки в дипломатичних відносинах стає важче. Я думаю, що Ізраїль може завдати удару по ядерних об’єктах Ірану, це цілком можливо. Вони вже робили удари по вчених, залишивши їх без лідерства в цій сфері.

Андрій Давидов: Яке озброєння можуть використати проти Ірану? Чи може до Ізраїлю хтось долучитись?

Гліб Парфьонов: Ізраїль буде проводити операцію самостійно, не ракетним озброєнням. Вони виграють повітряний бій з літаками Ірану. Елемент раптовості також відіграватиме роль. Великий плюс літаків, що до останнього буде можливість скасувати військову операцію — це є найголовнішим.

Андрій Давидов: Чи розглядає Іран якісь найближчі країни, окрім Ізраїлю, як своїх ворогів?

Гліб Парфьонов: Для Ірану противниками ще є Азербайджан і Туреччина. Хоч вони і єдиновірці, мають доволі сильні конфлікти, оскільки Іран неодноразово підтримував Вірменію. Особливо під час Другої Карабаської війни, коли через Каспій до Ірану йшли вантажі російського озброєння і колонами рухались до Вірменії, що не сподобалося Баку. Ще цікавий момент: Ізраїль підтримує Азербайджан, постачає їм озброєння. Тегеран звинувачує Ізраїль в зростанні напруги на Південному Кавказі.

Андрій Давидов: Який можливий результат військової операції?

Гліб Парфьонов: Результат буде такий самий, як в 1981 році, коли Ізраїль завдав удару по Іраку. У Вашингтоні не будуть сильно засмучені, якщо Ізраїль використає військовий шлях. У Ірану залишилось мало часу для створення ядерної зброї, тому це варіант останньої надії, якщо у Відні перемовини проваляться.

Андрій Давидов: Які кроки у відповідь може зробити Іран?

Гліб Парфьонов: Іран може розпочати війну на території Сирії, що стане випробуванням для Ізраїлю. Адже Друга Ліванська війна далася їм дуже важко у 2006 році. І тут війна буде такою ж важкою, як тоді. Основною проблемою були великі втрати, що дуже сильно вдарило по суспільних поглядах в Ізраїлі. Іран може використати це у своїх цілях.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 067 430 84 59
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток