Зараз в ефірі:

НАЙЦІКАВІШЕ ІЗ ЗАКОНУ ПРО МОВУ

16.07.2019
НАЙЦІКАВІШЕ ІЗ ЗАКОНУ ПРО МОВУ

 

Закон про мову, або як його офіційно називають Закон "Про забезпечення функціонування української мови як державної" від сьогодні набув чинності. Про особливості цього документу в ефірі Армія ФМ говорили з громадським активістом Олегом Слабоспицьким у програмі Юрисконсульт.

 

Закон говорить, що єдиною державною мовою в Україні є українська.

 

Особи, які публічно будуть принижувати чи зневажати українську мову притягуються до юридичної відповідальності.

Посадовці мають володіти державною мовою та застосовувати її при виконанні службових обов’язків.

Українська мова має використовуватися в освітній сфері і трудових відносинах, у медичній сфері, обслуговуванні споживачів, у публічних заходах, рекламі та в інших сферах.

Дія цього закону не поширюється на сферу приватного спілкування та здійснення релігійних обрядів.

Законом передбачено організацію безкоштовних курсів української мови для дорослих.

Терміни повного переходу на українську мову

Олег Слабоспицький: Різні норми закону будуть вступати через різні терміни. Для повного переходу нам дали 3 роки. Лунають заклики, що закон рубає з плеча. Але закон нічого не змушує, він дає термін на те, щоб встигнути підготуватися і виконувати вимоги закону.

Безкоштовні мовні курси

Олег Слабоспицький: Безкоштовні мовні курси в Україні діють ще з часів Євромайдану. Вони поширились не тільки Києвом, а й усіма регіонами України. Їх можна знайти навіть на Фейсбуці. Це корисна річ, яка буде поступово впроваджуватися. Такі речі повинні бути не тільки підтримані державою, а й ініційовані нею.

Якби закон вступив в силу 20 років тому, то зараз був би спокій і в Криму і на Донбасі?

Олег Слабоспицький: Багато українців не розуміють зв’язку між російською мовою і російськими танками. Ті українці, які розмовляють російською мовою, вони є нашими співгромадянами і ми нічого не маємо проти того, що вони не розмовляють українською. Але, треба розуміти, що українська мова є певним культурним і ціннісним фундаментом. Недарма, очільник країни, з якою ми зараз воюємо, під всіма причинами розв’язання військових конфліктів не тільки в Україні, а й в інших країнах називає підтримку і захист російськомовного населення. Це не просто так, тому що російська мова у них займає перше місце у конструюванні, так званого, міфу «Русского мира». Про це треба говорити зі школи, що нічого не заважає їм говорити українською з дитинства, і це ніякий там не показник селянства. Це розповсюджений стереотип, який нам поки що не вдалося до кінця викорінити.

Хто повинен вільно говорити українською

Олег Слабоспицький: У нас є стаття 7 Закону про мову, яка має назву «Обов’язок володіти державною мовою для набуття громадянства України». Тобто, якби це не звучало, але українцю треба володіти українською, щоб набути громадянства України. У статті 9 цього ж закону чітко прописані всі держслужбовці від Президента України закінчуючи всіма посадовими особами, які представляють державні органи, тобто, це депутати. Усіх рівнів представники держави, починаючи з суддів, прокурорів і нотаріусів. Тобто в законі прописано всі категорії осіб, які повинні вільно володіти і використовувати українську мову, ну і прописані усі рівні володіння. Всього їх три: «A», «B», «C», де «C» - найвищий рівень, тобто вільне володіння мовою.

 

Контроль за рівнем володіння державною мовою

Олег Слабоспицький: Впроваджуються комісії, наприклад, Національна комісія зі стандартів державної мови. До уповноваженого з захисту державної мови можна буде звернутися і написати скаргу, а він буде відповідно на неї реагувати. Якщо ми кажемо про стандарти державної мови, то комісія проводить іспит на рівень володіння державною мовою, перевіряє і оцінює його результати.

 

Порушення цього закону каратиметься штрафами, максимальний становитиме 11 тис. 900 грн.

 

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток