Зараз в ефірі:

НАЙЦІКАВІШЕ ПРО УКРАЇНСЬКУ ВИШИВАНКУ

16.05.2019
НАЙЦІКАВІШЕ ПРО УКРАЇНСЬКУ ВИШИВАНКУ

16 травня українці в усьому світі відзначають День вишиванки.

 

 

 

 

 


Всесвітній день вишиванки не має фіксованої дати, його відзначають щороку в третій четвер травня. Це свято молоде, оскільки воно з’явилося відносно недавно – у 2006 році. Його засновницею вважають студентку Чернівецького національного університету Лесю Воронюк. Саме вона запропонувала одногрупникам та студентам обрати один день і всім разом одягнути вишиванки. З тих пір свято кожен рік збільшує свої горизонти.

Українська сорочка, прикрашена орнаментованою вишивкою, протягом багатьох століть носилася в Україні як елемент повсякденного та святкового одягу. За словами істориків, перші зразки вишивки на території України з'явилися ще за доби скіфів (VII—III ст. до н. е.). У Новий та Новітній час вишиванка стала одним з ключових елементів українського національного вбрання. У XIX столітті класик української літератури Іван Франко почав поєднувати вишиванку з сучасним йому європейським костюмом, започаткувавши подібну моду серед свого оточення.

В Україні Сорочки Переважно вишивали дівчата. До весілля готували спеціальну скриню, у якій роками збирали посаг. Найбідніша дівчина мала 30-40 сорочок, середнього достатку 50-70 сорочок, а багата – 100 і більше.За повір'ям, сорочку для немовляти мала вишити мати або бабуся. Під час тонкої роботи майстрині співали пісень і молилися. Вірили, що так сорочка стає оберегом. Сорочки для жінок пряли тільки з конопель або льону. Вважалося, що ці рослини захищають майбутню матір і її ще не народжене дитя. У вишивці сакральне значення має все — від ниток, походження тканини до орнаменту, кількості стібків і кольору. Найдавнішою є вишивка білим по білому. Але рукоділлю передувала довга процедура. Нитки вибілювали 3 роки.

Вишиванка вважається оберегом від усього лихого, що може статися в людському житті. Вона є символом краси та міцного здоров’я, а також щасливої долі. В Україні вишиванка символізує і родинну пам’ять, вірність та любов у сім’ї. Експерти вважають, що український народ намагається закодувати щастя, долю, життя та волю в орнаменті вишиванок.

Характерні мотиви в орнаментах вишивки різняться у різних регіонах країни. Найчастіше говорять про два домінуючих мотиви: геометричний (Гуцульщина, Поділля, Полтава) та рослинний (Буковина, Волинь, Поділля, Побужжя). В українській вишивці переважають червоний та чорний кольори, яким народний фольклор надає магічного значення.

У роботах сучасних майстрів поширений комбінований орнамент, який поєднує традиційні мотиви та кольори в єдине ціле.

Вишиванка - бренд сучасної України. З відродженням незалежної України вишиванки стали знову поступово входити до гардеробу українців – не лише святкового, але й повсякденного. Вишиванки почали з’являтись у гардеробах зірок та на подіумах відомих брендів.Свого часу у вишитих сорочках з українськими мотивами з’являлись на публіці фронтмен легендарного гурту The Doors Джим Моррісон та актор Джонні Депп. Вишиванки є у голівудських акторок українського походження Міли Йовович та Міли Куніс. вишиті сорочки носили, зокрема, Ума Турман, Холлі Беррі та Енн Хетуей, американська співачка Лана Дель Рей та акторка Сандра Баллок.У вишитих сорочках фотографувались навіть боксер Майк Тайсон та актор Джекі Чан, і цей список є далеко не вичерпним.Вишиванки або характерні їм орнаменти використовувались у колекціях таких світових брендів як Dolce&Gabbana, Gucci та Valentino. Наразі вишиванка стала одним з найважливіших «брендів», які дозволяють іноземцям відкрити для себе багату українську культуру.

На сьогодні свято набуло всеукраїнських масштабів, до нього долучилися діаспора, а також прихильники України. Загалом акцію підтримують у щонайменше 60 країнах світу. Свято має на меті зберегти та популяризувати народні традиції створення і носіння вишитого українського одягу.

Долучитись до святкування Дня вишиванки не складно - варто лиш прийти на роботу або навчання в українській вишитій сорочці. У цей день організовують цікаві конкурси у мережі, наприклад, "Найкраща вишиванка" або "Найкраще фото" у вишиванці. У 2015 році була започаткована акція "Подаруй вишиванку захиснику", яка набула світових масштабів – у ній взяло участь близько 50 країн світу. Вишиванки передали бійцям АТО, які брали участь в бойових діях на Донбасі. Однією з найяскравіших традицій свята стали паради вишиванок, які з 2008 року проводяться майже у всіх великих українських містах. Також з нагоди Дня вишиванки в України проходять масштабні заходи: флешмоби, паради, та фотосесії.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток