Зараз в ефірі:

Найефективніший метод запобігання розповсюдженню хвороби — вакцинація

18.03.2021
Найефективніший метод запобігання розповсюдженню хвороби — вакцинація

Доктор медичних наук, професор, завідувач кафедри епідеміології ХНМУ Тетяна Чумаченко в ефірі Армія FM розповіла про перебіг вакцинації проти Ковід-19.

 

 

 

 

 

 

Тетяна Чумаченко: Вакцинація в Україні проти COVID-19 розпочалась 24 лютого поточного року. Створено план, спеціальна мапа вакцинації. В першу чергу щеплення робитимуться людям із групи ризику, а саме медперсоналу, який працює із ковідними хворими, далі загалом медпрацівникам. Щодо військових, то частина з них увійшли у першу хвилю вакцинації і також вони будуть під час другої хвилі вакцинуватися. У березні-квітні будуть щеплені військовослужбовці, які виконують завдання на Сході України. З квітня також інші контингенти залучатимуть до вакцинації. І це дуже важливо, адже інфекція COVID-19 розповсюджується аерозольним шляхом, тобто під час розмови, кашляння, чхання. Людина може хворіти й не мати ніяких клінічних симптомів, або ж бути просто носієм, але виділяти вірус заражати інших. В середньому одна людина може заразити двох-трьох інших. Таким чином дуже швидко розповсюджуються інфекція. Особливо інтенсивно вона розвивається у закритих колективах, як от серед військових, які разом перебувають тривалий час. Щоб не виділявся вірус, потрібен бар’єр, і щоб ми не вдихали його, має бути бар’єр, тому треба вдягати маски і тримати дистанцію 1,5-2 метри. Але найефективніший метод запобігання розповсюдженню хвороби — вакцинація. Тобто треба створити несприйнятливість організму до джерела інфекції. У вас буде імунітет, антитіла, і ви не захворієте.

Андрій Давидов: Скільки доз вакцини вже отримано?

Тетяна Чумаченко: На жаль, зараз немає такої кількості вакцин, щоб усю планету охопити, тому кампанія зі щеплення розгортається поступово. Ми вже отримали 500 тис. доз вакцин і вже щеплено 71 923 людини. З них одна особа вже отримала дві дози, адже вакцинування «Ковішилд» відбувається у два етапи. Всі вакциновані один раз отримають другу дозу, але треба витримати певний інтервал між введенням препарату. Очікується ще надходження препарату в Україну. Як тільки буде нове надходження, розшириться коло вакцинації. Для цього продовжують готуватись мобільні виїзні бригади, а також і далі створюються тимчасові щеплювальні пункти. І звісно, є в наявності усі необхідні матеріали – шприци, антисептики й так далі.

Андрій Давидов: Чим відрізняється вакцина, що надійшла в Україну, від інших?

Тетяна Чумаченко: В Україну завезена вакцина «Ковішилд» від компанії «AstraZeneca», яка вироблена на заводі «Serum Institute» в Індії. Це дуже потужне підприємство, яке випускає понад 60% вакцин, які застосовуються у світі. Вони отримали технологію від компанії Oxford/AstraZeneca і за нею виготовляють вакцину. Компанія виготовляє препарат саме на цьому підприємстві, бо в Індії дешева робоча сила, тому виходить дешевший продукт, ніж на європейських заводах. Це векторна вакцина. Як вектор використано аденовірус, який рекомбінантний. Тобто з нього прибрали гени, які відповідають за те, що цей вірус розмножується в організмі. Вірус Ковід-19 має ніби шипи, тому його і назвали коронавірус, бо він схожий на корону. Шип, ще спайк зветься, саме цей антиген доправляє в клітину і там починають вироблятись антитіла на цю частинку вірусу, тобто на цей шип. І це безпечно, бо це не жива вакцина, а тільки частинка вірусу. Вона запобігає тяжким формам захворювання, навіть летальним випадкам. Якщо людина раптом і хворітиме, то в легкій, малосимптомній формі.

Андрій Давидов: Коли вакцини інших виробників очікувати в Україні?

Тетяна Чумаченко: У нас зареєстровано від компанії Pfizer вакцину BioNTech, а також Sinovac. Вони вироблені за іншою технологією. А ще вакцину «Новавакс» очікуємо незабаром. Але всі вакцини, попри технологію, яка застосована для отримання, діють за одним принципом: антиген потрапляє в організм і на нього починають вироблятися антитіла.

Ще важливо знати, що іноді бувають щепювальні реакції після вакцинації. Може підвищитись температура, виникнути біль у місці введення вакцини. Це нормально. Тож якщо ви маєте можливість зробити щеплення, не треба зволікати.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток