Зараз в ефірі:

"Наших випускників заманюють ще під час навчання": в Україні стартує новий курс для майбутніх саперів

29.05.2026
"Наших випускників заманюють ще під час навчання": в Україні стартує новий курс для майбутніх саперів

Фундація Unconquered («Нескорені») відкриває третій набір на курс із гуманітарного розмінування для ветеранів, ветеранок, їхніх близьких та родин загиблих воїнів. Навчання триватиме 10 тижнів у Києві, учасникам забезпечують проживання, харчування, доїзд і сертифікат державного зразка. Про те, як виникла ініціатива, чому навчання проходить офлайн і де потім працюють випускники, в ефірі Армія FM розповіла співзасновниця фундації Unconquered та клінічна психологиня Олена Вишневецька.

— Розкажіть про фундацію Unconquered. Яка її місія і коли вона виникла?

— Наша фундація виникла у 2022 році. Ми заснували її разом із моїм чоловіком-ветераном, який у 2015 році отримав поранення і втратив ногу на війні. Пройшовши власний шлях відновлення, ми вирішили, що хочемо ділитися досвідом і допомагати іншим. Тому й створили фундацію. Загалом це не тільки про досвід, а й про безпосередню допомогу та навчання.

— Зараз ви запускаєте вже третій навчальний курс із саперної справи у гуманітарному розмінуванні. Для кого він?

— Він розрахований на ветеранів, ветеранок та їхніх близьких. Також із минулого потоку ми розширили можливість участі для близьких загиблих воїнів.

— Коли стартує навчання і скільки воно триватиме?

— У середині липня ми розпочинаємо третю хвилю. Навчання триває 10 тижнів. Частина — це теоретичне опрацювання матеріалу в комфортних класах, а більша частина — практичне відпрацювання на полігонах.

— Більшість зараз проводить навчання онлайн, а ви робите ставку на офлайн. Чому?

— Ми справді за офлайн. Звісно, дотримуємося всіх вимог безпеки, маємо укриття й усе необхідне. Але офлайн дуже сприяє взаємодії групи між собою. Для учасників це теж один із важливих позитивних результатів навчання.

— А як бути людям з інших міст?

— Ми надаємо проживання для всіх, хто приїжджає з інших міст і сіл. Навчання проходить у Києві, і ми забезпечуємо комфортні умови проживання.

— Це гуртожиток?

— Ні, це готель.

— Скільки коштує участь?

— Усе безоплатно. Попередній курс фінансував словенський уряд через ITF. Наступний потік фінансує уряд Республіки Корея через ITF. Ми дуже вдячні партнерам за можливість проводити такі навчання. Ми покриваємо все: саме навчання, проживання, харчування та доїзд учасників. Також у програмі є психологічний блок, перша домедична допомога та кар’єрне консультування.

— Які дисципліни вивчають учасники?

— Спочатку є теоретичний блок: техніка безпеки, охорона праці, види вибухонебезпечних предметів, правила поводження з ними, загалом усе про сферу гуманітарного розмінування. Потім учасники переходять на полігон, де відпрацьовують практичні навички.

— Яке навантаження під час навчання?

— Навчання досить інтенсивне. Приблизно з 10:00 ранку до 16:00 вечора потрібно бути повністю включеним у процес. Вихідні є.

— Хто викладає на курсі?

— Це сертифіковані інструктори. Більшість із них — ветерани, які мають український і міжнародний досвід у сфері гуманітарного розмінування.

— Практика максимально наближена до реальних умов?

— Так. Щодо захисту — усе максимально наближено до реальності: спорядження, евакуація, всі процедури. Але, звісно, є певні обмеження щодо роботи з реальними вибуховими речовинами, тому що людям без достатнього практичного досвіду не можна давати такі небезпечні речі.

— Як долучитися до курсу і які документи потрібні?

— Для ветеранів і ветеранок потрібно мати посвідчення УБД. Для партнерів чи партнерок ветеранів також потрібні відповідні документи. Щоб долучитися, потрібно зайти на сторінки фундації Anconcord в Instagram або Facebook і знайти посилання на форму реєстрації. Якщо людина не може знайти або має додаткові питання — можна написати нам в особисті повідомлення. Ми все пояснимо.

— Скільки людей уже пройшли навчання?

— Максимум, який ми можемо взяти на потік — це 20 людей. У двох попередніх потоках було по 20 учасників. У першому потоці це були 20 ветеранів-чоловіків. А в другому — 15 чоловіків і 5 жінок. Двоє жінок були дружинами загиблих воїнів і також ветеранками.

— Що мотивує жінок іти в таку непросту професію?

— Усіх тягне бажання долучитися до чогось сенсовного. Продовжувати свою справу або справу близьких. Гуманітарне розмінування дає можливість бути дотичним до чогось близького до військової справи, але водночас робити дуже важливу справу — розміновувати Україну. Ми знаємо, що зараз Україна є однією з найбільш замінованих країн світу.

— Кажуть, що ваших випускників активно «хантять» ще під час навчання. Це правда?

— Так. Переважно наші випускники йдуть працювати до операторів протимінної діяльності. І важливо, що після завершення курсу люди отримують не просто сертифікат, а документ державного зразка. У «Дії» буде посвідчення про нову професію. Під час навчання ми знайомимо учасників із представниками операторів протимінної діяльності. Люди можуть ставити запитання, придивлятися до роботодавців, проходити співбесіди. Часто ще під час курсу виникають домовленості про роботу. Із минулого потоку, схоже, навіть цілими групами люди можуть піти працювати разом, бо вже встигли спрацюватися між собою.

— Що б ви хотіли сказати українським військовим наостанок?

— Я хочу безмежно дякувати за кожен день, кожен крок і все, що ви робите. І хочу сказати: вас чекають. Вас чекають удома.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі