Зараз в ефірі:

Не було зразків для польових тренувань, тож довелося вигадувати – розробник навчальної зброї Дмитро Горішній

15.05.2024
Не було зразків для польових тренувань, тож довелося вигадувати – розробник навчальної зброї Дмитро Горішній

Волонтер із Полтави Дмитро Горішній виготовляє мобільні польові симулятори для тренування гранатометників та операторів протитанкових систем. Пройшовши свій шлях в ЗСУ, він почав шукати спосіб, як ефективно навчати армійців влучно стріляти. Дмитро налагодив випуск симуляторів РПГ-7, «Фаготів» та «Джавелінів». Також останні пів року команда волонтерів активно працює над зброєю, яка допомагає силам ППО захищати небо, розповів Дмитро Горішній на Армія FМ.

 У 2014 році потрапив на службу у Збройні Сили України командиром мотострілецького взводу і саме тоді зрозумів, наскільки важлива вогнева підготовка бійців, каже Дмитро.

– У перші місяці довелося стати інструктором із застосування протитанкових засобів. Вони, звісно, складніші за пістолети та автомати: більше засобів керування, більша дистанція і складніше виконувати операції наведення. Стало зрозуміло, що поодиноких бойових пусків недостатньо, щоб бійці могли опанувати цю зброю.

За словами Дмитра Горішнього, коли у 2015 році демобілізувався, вирішив розробити симулятор, завдяки якому можна було б тренувати бійців на полігоні, а не лише в спеціально обладнаних аудиторіях.

– Над виробництвом першого зразка наша команда пропрацювала до двох років. Це був протитанковий комплекс «Фагот», бо саме його застосовував під час служби. Довелося перепробувати багато варіантів, адже були готові рішення для навчальних класів, а те, що могло б працювати ефективно в полі, ніхто не робив. Все довелося вигадувати з нуля.

Нині з однодумцями виготовляють навчальні РПГ-7, ПТРК «Фагот» та «Джавелін», каже керівник проєкту НК «Куратор» Дмитро Горішній.

– Хотіли б просто піти в магазин і закупити деталі, але коли робиш унікальний продукт, доводиться застосовувати багато кастомних рішень. Робимо все, починаючи від елементарних електронних зборок і закінчуючи виготовленням макетів зразків. Застосовуємо різні технології обробки, це робота з металами, токарні та фрезерні роботи. Також доводиться шукати виконавців для складних обробних робіт. Також доводиться працювати з програмним забезпеченням.

Останнім часом багато замовлень надходить від підрозділів Сил протиповітряної оборони, ділиться Дмитро Горішній.

– Останні пів року багато працюємо для протиповітряної оборони. Виготовляємо як невеличкі довіски, так і загалом імітаційні комплекси зенітних установок, великокаліберних кулеметів «Браунінг» і ДШК.

Завдяки гранту від Українського ветеранського фонду на 3 млн грн вдалося налагодити виробництво навчальної зброї, проте цих коштів геть недостатньо, зауважує Дмитро Горішній.

– Коли подавали заявку на грантову підтримку, ні на що не сподівалися. Але потім зрозуміли, що в нас доволі грамотний проєкт і конкурсна комісія виявилася дуже дружньою, тож грант ми отримали. Плануючи проєкт, думали до трьох мільйонів грантових додати своїх пів мільйона, насправді йде набагато більше.

Як розповів Дмитро Горішній, розпочинали проєкт п’ятеро активістів, а зараз людей набагато більше.

– Кістяк команди – п'ятеро осіб, загалом в проєкті до 10 людей. Одна локація – це дослідне виробництво, де здійснюється розробка і виготовлення пробної партії.  Намагаємося віддавати роботу на певних етапах на спеціалізовані підприємства. На жаль у світі зараз немає спеціалізованого заводу з виробництва військових симуляторів, тож кожен процес треба перенаправляти конкретному підряднику.  

Дмитро Горішній мріє, щоб симулятори зброї були щонайменше у кожній бригаді.

– Раніше ми підраховували, що маємо працювати щонайменше три роки, щоб забезпечити всі потреби Сил оборони.  Проте з'явилися нові проєкти та запити, тому можу сказати, що роботи нам на 10 років. І таких проєктів, як наш, має бути значно більше. Сподіваюся, що вже за два роки ми побачимо принципові інші умови навчання наших бійців.

Усе про симулятори зброї компанії та умови придбання  – на сайті НК «Куратор».

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток