Не пропустіть Всеукраїнський день довкілля

Не пропустіть Всеукраїнський день довкілля

День навколишнього середовища відзначають в Україні щорічно у третю суботу квітня з 1999 року згідно з указом Президента України «Про День довкілля» на підтримку ініціативи Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України і громадських природоохоронних організацій щодо розвитку діяльності, започаткованої Всеукраїнською акцією «Дерево–Життя» та іншими громадськими ініціативами. У 2021 році Всеукраїнський день довкілля припадає на 17 квітня.

Вода, повітря, земля, флора та фауна — це все довкілля, на стан якого впливає багато чинників — від кинутого на землю папірця чи недопалку до величезних сміттєзвалищ та небезпечних труб промислових підприємств, що отруюють повітря; від зірваних первоцвітів до вирубаних гектарів лісів. Найбільша шкода навколишньому природному середовищу здійснюється через низький рівень екологічної свідомості людей, їх безкультур’я, жадібності та байдужості до майбутніх поколінь.

Традиційно у «Всеукраїнський день довкілля» екологи та громадські організації закликають українців та всіх, хто піклується про природу, взяти участь у квітневому суботнику, наведенні порядку на вулицях, у парках і скверах, озелененні територій, збиранні сміття. І, звісно, найкращий спосіб відзначити свято - посадити дерево.

Як показує дослідження, 900 мільйонів гектарів дерев можуть поглинати та зберігати близько 205 мільярдів тонн вуглецю. Це дві третини з 300 мільярдів тонн додаткового вуглецю, який потрапив в атмосферу через людську діяльність з часів промислової революції. Один гектар землі, засадженої деревами, споживає 12 тонн вуглекислого газу і виробляє 8 тонн кисню щорічно. За словами швейцарських дослідників, саме посадка дерев може стати «найбільш ефективним розв'язання проблеми зміни клімату».

Цікаво, що старі дерева діляться поживними речовинами з молодими, допомагаючи їм рости. Цей дивовижний факт вчені виявили нещодавно. А от найдавніший живий організм на планеті — це осиковий ліс із загальною кореневою системою в штаті Юта. Він живе на планеті 80 тисяч років.

Екологічні свята «День посадки дерев» («День лісопосадок», «День дерев», «День дерева») — відзначаються у багатьох країнах світу, і всі вони пов'язані з посадкою дерев, відновленням втраченого лісу або прагненням озеленити і окультурити міські та приміські території: парки та сквери.

У національний «День довкілля» і українці можуть долучитися до прекрасної традиції прибирання та озеленення своїх міст, містечок, селищ, ППД, казарм, або просто свого будинку чи двору. Спільними зусиллями зробимо наші міста чистими та квітучими. Контролюймо своє споживання та дії, вчимося екологічній безпеці та зберігаймо ліс, річки, озера, тварин і птахів, аби зробити нашу спільну домівку кращою.