Зараз в ефірі:

Незламні 30: 1996 рік

11.05.2021
Незламні 30: 1996 рік

Як жила Україна з часу відновлення Незалежності. Які найбільші перемоги та здобутки. Та як за ці роки змінилось наше військо.

Говоримо про 1996 рік.

 

 

 

 

 

Спочатку в Києві, а згодом і в інших великих містах починають відкриватися супермаркети. Перший супермаркет Фокстрот. Техніка для дому заснований ще 1994 року. Невеликі магазини переобладнують здебільшого із приміщень колишніх гастрономів та універсамів радянського зразка, які сяяли порожніми полицями. Супермаркети — приватний бізнес, і їхні власники зазвичай утримують не по одній, а по кілька крамниць, переважно продуктових. Так народжується мережева торгівля. Українцям подобаються яскраві обгортки здебільшого імпортних харчів, доволі демократичні ціни, можливість взяти товар у руки. Чоловіки освоюють нову професію — охоронець супермаркету. Така робота вважається престижною та добре оплачуваною; здебільшого сюди влаштовуються колишні міліціонери або військові.

6 лютого 1996 року. Британська антарктична станція Фарадей передана українським полярникам. На її базі створена українська станція Академік Вернадський. І саме цього дня о 18:45 над станцією урочисто піднятий жовто-блакитний прапор. Перша Українська антарктична експедиція тривала з лютого 1996 року до травня 1997 року.

28 червня 1996 року. Депутати Верховної Ради ухвалили Конституцію України. Це сталося на п'ятий рік після проголошення незалежності. До 1996 року використовувалась Конституція Української Радянської Соціалістичної Республіки. Народні депутати працювали усю ніч з 27 на 28 червня — загалом безперервно 23 години. За її текст проголосували 315 парламентарів, проти — 36, утримались — 12, не голосували — 30

Під час обговорення тексту Конституції, депутатам вдалося розв'язати найгостріші проблеми: державна мова — українська, малий герб — тризуб, прапор — синьо-жовтий, мелодія гімну — Ще не вмерла Україна. Крім того, наша держава була останньою з колишніх радянських республік, яка ухвалила Конституцію.

10 липня 1996 року. Верховна Рада України 344 голосами підтримала призначення 43-річного Павла Лазаренка Прем'єр-міністром України. На той час, він став наймолодшим очільником уряду незалежної України. Його прем'єрство не покращило соціально-економічного становища в державі й за рік його звільнили. Формальний привід — погіршення стану здоров'я.

12 липня 1996 року. У Білій залі Маріїнського палацу президент України Леонід Кучма та голова Верховної Ради Олександр Мороз в урочистій обстановці підписали Закон Про прийняття Конституції України і введення її в дію. Перед тим у парламенті українські депутати вперше в історії присягнули на вірність Україні на новій Конституції та засвідчили це підписами. Текст присяги зачитав старійшина парламенту, академік Ігор Юхновський.

19 липня до 4 серпня 1996 року відбулись XXVI Літні Олімпійські ігри в Атланті США. Це були перші літні олімпійські іграми, на яких Україна виступала окремою командою. Українці здобули 9 золотих нагород, 2 срібні та 12 бронзових. Окрім того, Україна посіла 9 загальнокомандне місце.

25 серпня 1996 року. Президент України Леонід Кучма підписав указ Про грошову реформу в Україні. З 2 по 16 вересня з обігу вилучалась попередня валюта купоно-карбованці та вводилась нова повноцінна валюта — гривня та її сота частина — копійка.

До 2 вересня на нову валюту перерахували всі ціни, тарифи, банківські вклади, зарплати, соціальні виплати, кошти на рахунках суб'єктів підприємницької діяльності. Протягом наступних двох тижнів з обігу вилучили 311 трильйонів купоно-карбованців. З 17 вересня 1996 року гривня стала єдиною законною грошовою одиницею України, офіційний курс якої НБУ встановив на рівні 1,76 гривні за 1 долар США.

3 листопада 1996 року в режимній зоні летовища аеропорту Донецьк міста Донецька разом із дружиною вбитий Володимир Щербань. Він якраз повернувся літаком з Москви з ювілею Йосипа Кобзона.

На 1996 рік Володимир Щербань був одним із найбагатших бізнесменів України, політиком, членом Виконкому Ліберальної партії України, народним депутат України 2-го скликання.


Військо

1 червня 1996 року. З України до Росії перевезені останні ядерні ракети. Таким чином, Україна остаточно отримала статус без'ядерної держави в обмін на ядерне паливо для атомних електростанцій. Останню шахтно-пускову установка міжконтинентальних твердопаливних ракет ліквідовували 2001 році.

З 29 липня до 1 серпня 1996 року відбулись перші оперативно-тактичні навчання Військово-Морських Сил України Море-96. Загалом, у навчаннях узяли участь понад 2,5 тисячі моряків, льотчиків, морських піхотинців та інших військовиків ВМС. Навчання проводились за ініціативою на той час заступника міністра оборони України — командувача ВМС віцеадмірала Володимира Безкоровайного.

У серпні 1996 року вперше в історії Військово-Повітряних Сил України на полігоні Київський — Олександрівський, Миколаївської області відбулось велике показове льотно-тактичне навчання. Воно отримало назву Льотно-тактичні навчання Серпень-96. Закривала навчання четвірка МіГ-29 з пілотажної групи Українські Соколи та індивідуально Су-27 та МіГ-29.

 

 

Мистецтво

Польові дослідження з українського сексу — роман Оксани Забужко. Після першої публікації 1996 року роман став помітною подією в українському літературному житті через відверті еротичні сцени та сміливі міркування про українську та жіночу ідентичність. Один з перших феміністичних романів у сучасній українській літературі.

Перевидавався десять разів в Україні. Роман був перекладений англійською, російською, чеською, польською, угорською, болгарською, німецькою, шведською, італійською, румунською, французькою та голландською мовами. Роман двічі інсценізувався, у Варшаві та в Києві.

У романі розказується про складні стосунки української поетеси, що приїхала викладати в США, та амбітного скульптора. Анотація до першого видання книги: Сексуальна одіссея художника й поетеси, розгортаючись в Україні й Америці кінця XX століття, обертається правдивою середньовічною містерією, у якій героїня проходить кругами недавньої української історії, щоб зустрітися віч-на-віч із Дияволом.

Кінотеатри по всій країні або зачиняються, або переобладнуються в нічні клуби чи ресторани. У Києві руйнація кіноіндустрії стримується тим, що тут іще жевріють традиції походів у кіно, квиток туди коштує 300 тис. купонів. Через малу відвідуваність кінотеатри перетворюються на вічних боржників, адже не мають змоги платити за оренду, світло тощо. Тому у фоє діючих кінотеатрів з’являються пункти обміну валют, більярдні столи, кав’ярні. В деяких кінотеатрах після 23:00 навіть можна подивитися стриптиз-шоу.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток