Зараз в ефірі:

Незламні 30: 1999 рік

11.06.2021
Незламні 30: 1999 рік

Як жила Україна з часу відновлення Незалежності. Які найбільші перемоги та здобутки. Та як за ці роки змінилось наше військо.

Говоримо про 1999 рік.

 

 

 

 

 

 

17 лютого 1999 року. Верховна Рада ухвалила рішення про зняття депутатської недоторканності з експрем'єр-міністр Павла Лазаренка за порушеною 14 вересня 1998 року Генеральною прокуратурою України справою — звинувачення за розкрадання державного майна в особливо великих розмірах.

А вже 19 лютого в аеропорту Нью-Йорка його затримали. Лазаренко звернувся до американської влади щодо політичного притулку у зв'язку з переслідуванням в Україні. У 2006 році Павла Лазаренка засудили у США до 97 місяців ув'язнення та штрафу у понад 10 млн доларів.

25 березня 1999 року. На 5-му кілометрі автотраси Бориспіль — Золотоноша за нез'ясованих обставин в автокатастрофі загинув український політик В'ячеслав Чорновіл. Соратники Чорновола вважають його загибель політичним убивством, розслідування якого не завершене й досі.

8 червня 1999 року. Вперше в Україні стала доступною програма міжнародного бакалаврату. Навчання за цією програмою запропонувала своїм учням Печерська міжнародна школа в Києві.

Міжнародний бакалаврат пропонує школам чотири освітні міжнародні програми. Програми розвивають інтелектуальні, емоційні, особистісні, соціальні навички учнів, необхідні, щоб жити, вчитися та працювати у сучасному суспільстві, яке швидко глобалізується. Як і у будь-якій з освітніх програм, передбачається вивчення словесності, математики, природничих і гуманітарних наук, інформаційних технологій і технологій проєктування, а також, фізичної підготовки.

12 серпня 1999 року. Набула чинності постанова Кабінету міністрів про закриття з 1 січня 2000 року в країні всіх витверезників.

9 жовтня 1999 року. У Москві відбувся вирішальний футбольний матч між збірними Росії та України за право виходу в плей-офф чемпіонату Європи з футболу. Завдяки фантастичному удару українця Андрія Шевченка на останніх хвилинах матчу метрів із тридцяти та фантастично невдалій грі голкіпера росіян Олександра Філімонова, Україна звела матч до нічиї — 1:1 і отримала право зіграти стикові матчі зі Словенією. 

У листопаді вже український голкіпер Олександр Шовковський пропустив гол після удару словенця з центра поля та фактично "поховав" нашу збірну на шляху до фіналу Чемпіонату Європи.

24 жовтня 1999 року. У місті Рогатин Івано-Франківської області відкритий пам'ятник землячці Роксолані. Яка була коханою дружиною Сулеймана I Пишного, султана Османської імперії. Вона стала однією з найвпливовіших жінок в османській історії.

22 грудня 1999 року. На посаду прем'єр-міністра України затверджений колишній голова Нацбанку Віктора Ющенка. Реалізація урядової програми Реформи заради добробуту дозволила Кабінету Міністрів Ющенка домогтися позитивної динаміки в економіці. Вперше за роки незалежності Україна отримала приріст ВВП. За рік у країні ліквідована бюджетна заборгованість по зарплатах, пенсіях і стипендіях.

30 грудня 1999 року. Конституційний Суд визнав статті кримінального кодексу, що передбачали смертну кару, неконституційними. І вже у 2000 році Верховна Рада внесла зміни до Кримінального кодексу, якими остаточно вилучила поняття "смертна кара" з офіційного списку кримінальних покарань України.

Президентська кампанія

24 серпня 1999 року. На День незалежності, на Черкащині, у Каневі чотири опозиційні політики оголосили про створення першої в історії незалежної України політичної коаліції — Канівської четвірки. До її складу увійшли депутати, які були опозиційно налаштовані до влади: Голова Верховної Ради Олександр Ткаченко, колишній Голова Верховної Ради Олександр Мороз, колишній Прем'єр-міністр України Євген Марчук та мер Черкас Володимир Олійник.

Згідно з домовленостями учасників, вони мали висунути від "четвірки" одного кандидата. Проте вже після того, як єдиним кандидатом оголосили Євгена Марчука, Олександр Мороз публічно відмовився від домовленостей і на Президентські вибори пішов самостійно. Напередодні виборів Олександр Ткаченко зняв свою кандидатуру на користь лідера Компартії України Петра Симоненка, а 27 жовтня Володимир Олійник зняв свою кандидатуру на користь Євгена Марчука.

2 жовтня 1999 року. На кандидата в Президенти Наталію Вітренко скоєний замах у Кривому Розі. Від вибуху 2 гранат РГД-5 вона отримала незначні пошкодження. Також постраждали 45 людей. 

31 жовтня 1999 року. Відбулись треті вибори Президента України. У першому турі виборів впевнену перемогу здобув Леонід Кучма — 36,49 %. Друге місце посів комуніст Петро Симоненко — 22,24 %.

14 листопада відбувся 2 тур виборів. Президентом України вдруге обрався Леонід Кучма. За нього проголосувало 56,25 % виборців, а за Петра Симоненка — 37,80 %. Леонід Кучма дотепер лишається єдиним президентом, що перебував на посаді два терміни поспіль.

Військо

24 березня 1999 року. Верховна Рада ухвалила Закон Про ратифікацію Угоди між Україною і Російською Федерацією про статус та умови перебування Чорноморського флоту Російської Федерації на території України, Угоди між Україною і Російською Федерацією про параметри поділу Чорноморського флоту і Угоди між Урядом України і Урядом Російської Федерації про взаємні розрахунки, пов'язані з поділом Чорноморського флоту та перебуванням Чорноморського флоту Російської Федерації на території України. Самі ж угоди Росія та Україна підписали ще 28 травня 1997 року. 

З 1 вересня 1999 року на території Косова і Метохії у складі міжнародних сил KFOR під керівництвом НАТО почали миротворчу операцію українські військові. На початку операції був створений польсько-український миротворчий батальйон УкрПолбат. З 2010 року український компонент батальйону виведений та переформований у самостійний підрозділ Національний контингент у Косові.

За весь час на миротворчій службі побувало близько 1300 українських солдат, з них 5 загинули, а 26 отримали поранення. Основними завданнями військових є розмінування територій, охорона кордону, інженерні та будівельні роботи. Роботу українських військовослужбовців високо оцінило керівництво Північноатлантичного альянсу.

З 11 до 14 жовтня 1999 року на полігоні поблизу мису Чауда відбулись масштабні навчання Дуель-99. Для розв'язання навчально-дослідницьких завдань створили угруповання всіх видів Збройних Сил на той час: ВПС, ППО, ВМС і Сухопутних військ, відпрацьовувалось управління військами при підготовці та проведенні повітряної та протидесантної операції на окремому напрямку. 

За навчаннями спостерігали 7 міністрів країн СНД, зокрема, глави військових відомств Росії, Грузії, Вірменії, Білорусі, Молдови і Таджикистану. У маневрах, якими керував перший заступник Міністра Оборони України генерал-полковник Іван Біжан, взяли участь понад 20 командних пунктів і пунктів управління, 30 зенітно-ракетних дивізіонів, 52 літальних апарати. В акваторії Чорного моря завдання виконували чотири кораблі Військово-Морських Сил. Понад 1000 одиниць спеціальної та автомобільної техніки. Всього в навчаннях брали участь близько 4,5 тисячі військових.

17 грудня 1999 року. Президент Леонід Кучма підписав указ Про передачу підрозділів Національної гвардії України до складу інших військових формувань. В указі Командувачу Національної гвардії України пропонувалось у двомісячний строк "з метою припинення дублювання Національною гвардією України завдань інших військових формувань, дальшої оптимізації чисельності особового складу цих формувань" здійснити передачу з'єднань, частин, закладів та установ НГУ — до Внутрішніх військ МВС України та військових об'єднань Міністерства оборони України.

Мистецтво

Аве Марія — український художній фільм Людмили Єфименко, знятий 1999 року, мелодрама. У пологовому будинку під Новий рік дві жінки майже одночасно розродилися дівчатками. Акушерка, що була напідпитку, переплутала немовлят.

Десять років потому чоловік героїні фільму Людмили, блискучої оперної співачки, під час чергового "припадку ревнощів" робить генетичний тест своєї доньки Олени та дізнається, що вона не його рідна донька. У розпачі Людмила теж робить тест і дізнається що вона теж не є матір'ю Оленки. Свою рідну доньку вони знаходять в сім'ї алкоголічки Любки. Катя співає Аве Марію Шуберта у підземному переході. Має чудовий голос і так заробляє на життя. Обмінятися дітьми виявилося неймовірно важко, не стільки в юридичному, як у людському, духовному плані..

Пісня року Наталія Могилевська — Місяць

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток