Зараз в ефірі:

Незламні 30: 2004 рік

16.07.2021
Незламні 30: 2004 рік

Як жила Україна з часу відновлення Незалежності. Які найбільші перемоги та здобутки. Та як за ці роки змінилось наше військо.

Говоримо про 2004 рік.

 

 

 

 

 

30 січня 2004 року. Створена перша стаття української Вікіпедії — Атом. Статтю створив користувач 61.125.212.32 (пізніше зареєстрований як Yuri koval) з міста Фудзі, Японія.

18 квітня 2004 року. Відбулись вибори міського голови Мукачево. Згідно з даними екзит-полу, проведеного в день виборів фондом Демократичні ініціативи, центром Соціс, Київським міжнародним інститутом соціології, Центром економічних і політичних досліджень імені Разумкова і Комітетом виборців, 62,4 % опитаних проголосували за Віктора Балогу, якого підтримував блок партій Наша Україна, 29,99 % — за заступника голови Закарпатської облради Ернеста Нусера, якого неофіційно підтримувала СДПУ(О).

19 квітня голова тервиборчкому Юрій Переста заявив про перемогу Ернеста Нусера на виборах мера та вручив йому відповідне посвідчення. Блок партій Наша Україна заявив про фальсифікацію виборів. Своєю чергою, СДПУ(О) заявила, що під час виборів мера Мукачева порушень не було. 23 грудня Мукачівський міськрайсуд поновив Василя Петьовку на посаді мера. Суд також прийняв рішення визнати недійсними вибори мера, що відбулися 18 квітня.

20 квітня 2004 року. Парламент України ратифікував Угоду про Єдиний економічний простір з Росією, Білоруссю і Казахстаном. Після приходи до влади Віктора Ющенка інтеграційні процеси у цьому напрямі призупинились.

16 травня 2004 року. Українська співачка Руслана Лижичко з піснею Дикі танці перемогла у 49-му пісенному конкурсі Євробачення. Таким чином, Руслана здобула право вперше провести конкурс в Україні. Максимальні 12 балів їй віддали глядачі Естонії, Ізраїлю, Ісландії, Латвії, Литви, Польщі, Росії та Туреччини.

2 липня 2004 року. Блок Віктора Ющенка Наша Україна та Блок Юлії Тимошенко утворили коаліцію Сила народу. Коаліція підтримувала кандидатуру Віктора Ющенка на посаду Президента України на виборах 2004 року. 

23 серпня 2004 року. Президент Леонід Кучма видав Указ Про День Державного Прапора України, який відзначається щороку 23 серпня.

5 вересня 2004 року. На наступний день після низки приватних зустрічей Віктор Ющенко став скаржитись на нудоту, нестерпні головні та шлункові болі. Невдовзі він зупинив президентську кампанію та 10 вересня потрапив до австрійської клініки Рудольфіннергаус. 

Там йому поставили діагноз гострий панкреатит з ускладненнями, викликаними отруєнням токсинами. Попри опитування кількасот свідків, зміну кількох Генеральних прокурорів справа з отруєння Ющенка так досі й не розкрита.

24 вересня 2004 року. Під час президентської виборчої кампанії в Івано-Франківську скоєний "яєчний замах" на прем'єр-міністра України Віктора Януковича. Постраждалий знепритомнів на місці події та був доставлений до лікарні. 

Після одужання Янукович заявив про отримання "черепно-мозкової травми". А його соратники заявили про влучення "тяжких і важких предметів", "акумуляторів". Однак на відеоматеріалах чітко зафіксоване саме яйце, яке влучило в груди постраждалому.

21 жовтня 2004 року. Відбувся 1 тур виборів Президента. За офіційними даними, Віктор Ющенко набрав 39.90 % голосів. Його головний конкурент від влади Віктор Янукович — 39.26 %

21 листопада 2004 року. Відбувся 2 тур виборів. За результатами екзитполів перемагав Віктор Ющенко — 54 %, Віктор Янукович — 43 % голосів.

О другій годині ночі 22 листопада 2004 року Центральна виборча комісія України повідомляє, що після підрахунку 33 % виборчих бюлетенів лідирує прем'єр-міністр Віктор Янукович з 50 % голосів. Віктор Ющенко отримав 46 %. Ці дані різко відрізняються від даних екзитполів. Ющенко їде до ЦВК на зустріч з його головою Сергієм Ківаловим. Після бесіди за зачиненими дверима Ющенко заявляє: "Ми не довіряємо підрахункам Центральної виборчої комісії. Ми закликаємо наших прихильників прийти на майдан Незалежності і захистити свою перемогу".

Помаранчева революція

З 23 листопада у містах Західної України, Києві й низці інших міст і обласних центрів почалися масові мітинги на підтримку кандидата від опозиції Віктора Ющенка. Основною ареною народного невдоволення став Майдан Незалежності, де збиралось, за різними оцінками, від 100 до 500 тисяч протестувальників з усієї країни.

24 листопада. ЦВК оголосила результати виборів: Віктор Ющенко — 46,61 % (14 222 289 голосів); Віктор Янукович — 49,46 % (15 093 691 голосів). Всього у голосуванні брали участь 30 511 289 виборців. Значна частина українців, уряди Канади, США та багатьох країн Європи не визнали ці результати. Натомість керівництво Росії заявило про визнання таких результатів.

27 листопада. Верховна Рада України на позачерговому засіданні визнала результати повторного голосування на виборах Президента 21 листопада 2004 року такими, що не відображають повною мірою волевиявлення народу та є недійсними. За ухвалення такого рішення проголосували 323 депутати.

28 листопада. У Сєвєродонецьку відбувся "з'їзд депутатів усіх рівнів", який обговорював питання проведення референдуму щодо федералізації України. Мер Москви Лужков, який перебував на "з'їзді", назвав акції опозиції "апельсиновим підкормленим шабашем". Популярним став момент, коли Лужков погодився навіть "…зняти свою улюблену кепку, аби лиш бути подібним до Віктора Януковича".

3 грудня. Верховний Суд України ухвалив рішення, згідно з яким результати виборів Президента України 21 листопада 2004 року були сфальсифіковані. А дії Центральної виборчої комісії визнані незаконними, протокол ЦВК — недійсним.

8 грудня. Верховна Рада змінила склад Центральної виборчої комісії й ухвалила виправлення до Закону Про вибори президента з метою перекрити основні канали фальсифікації виборів. Ухвалення цих виправлень стало результатом компромісу між владою та опозицією. Крім того, нардепи, затвердили Конституційна реформу, що обмежує владу президента України та передавала частину його повноважень кабінету міністрів і парламенту. Після ухвалення цих рішень революційна напруга в суспільстві значно зменшилась.

26 грудня. В Україні відбулося призначене рішенням Верховного Суду переголосування другого туру виборів Президента України. За його результатами перемогу здобув Віктор Ющенко — 51,99 %. Віктор Янукович набрав — 44,20 % голосів.

13 грудня 2004 року. Форварду італійського Мілана Андрію Шевченку вручений Золотий м'яч як найкращому футболістові року в Європі. Він став третім українцем, удостоєним найпрестижнішої європейської футбольної нагороди французького журналу France Football, яку він вручає за результатами опитування провідних спортивних журналістів.

Військо

6 квітня 2004 року. В місті Ель-Кут, Ірак, відбувся перший бій регулярного підрозділу Збройних Сил України. Тоді українське миротворче з'єднання атакували бойовики Армії Магді. Українці прийняли бій та протягом кількох годин утримували охоронювані об'єкти. Втрати українських військових становили один загиблий та шестеро поранених.

Пісня року Руслана — Дикі танці

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток