Зараз в ефірі:

Нова нагородна система Головнокомандувача ЗСУ

04.01.2022
Нова нагородна система Головнокомандувача ЗСУ

23 грудня відбулася презентація концепції нагородної системи Головнокомандувача ЗСУ, яку сам генерал-лейтенант Валерій Залужний, що є Головнокомандувачем ЗСУ, затвердив своїм наказом на цій же презентації. Автором ескізів нових бойових нагород став заслужений художник України Олексій Руденко, який і завітав на Армія FM.

 

 

 

Андрій Давидов: Коли було розпочато роботу над новою концепцією?

Олексій Руденко: Спершу зазначу, що я як художник фіналізував багато розробок, які були створені і волонтерською групою «Нове військо», і у співпраці з Міноборони України, Головнокомандувачем ЗСУ. Тож я — верхівка айсберга. Починалося все з волонтерської групи «Нове військо», створеної 2014 року, на чолі якої ідеологічно були журналіст Віталій Гайдукевич, історик Василь Павлов та ще кілька художників. Ми ще тоді підіймали питання щодо перегляду нагородної системи. Відтоді як стало реальністю розділення владної верхівки ЗСУ на три гілки: Міноборони, Генштаб та власне головнокомандування ЗСУ як головна ланка в керівництві військовими операціями, то згідно з українським законодавством кожна з цих гілок має право встановлювати власну відомчу нагородну систему. І протягом останнього року ми робили бурхливий фінішний спурт, бо нагородна реформа назріла давно. Генерал-лейтенант Валерій Залужний проявив високу зацікавленість до цієї системи і підписав її в прямому ефірі під час презентації.

Андрій Давидов: Проєкти справді відповідають суто українським реаліям, але насамперед цікаво дізнатися: чому саме хрести?

Олексій Руденко: Хрест — один із головних елементів козацької символіки, а ми — козацька нація. Під час української революції 1917-1921 року хрест був головним символом відзнак України. За існування УНР було запроваджено лише одну нагороду — і це Залізний хрест за зимовий похід і бої. А ще це пам'ять про нагородну систему еміграційну, де українська організація масово запроваджувала нагороди, базовані на хресті. І зрештою, нагородна система Української повстанської армії слугувала першоосновою того, що здебільшого нагороди Головнокомандувача ЗСУ базуються на образі хреста.

Андрій Давидов: Конкретизуйте, хто із військовослужбовців яку нагороду отримає?

Олексій Руденко: «Положення про почесні нагрудні знаки Головнокомандувача ЗСУ» побудоване ієрархічно. Найвища нагорода — нагрудний знак Хрест Заслуги. Вручатиметься у виняткових випадках. Серед тих, хто може отримати її, — генерали чи чиновники військового відомства, причетні до загального керівництва операціями протягом багатьох років.

Далі — Золотий і Срібний хрести.

Золотий хрест — основна нагорода для рядового і сержантського складу, але за певних умов. Її отримуватимуть ті армійці, які за відсутності офіцера взяли на себе командування діями підрозділу. Золотим хрестом ми віддали шану нагородній системі Української повстанської армії і автору її нагород Нілу Хасевичу.

Срібний хрест — це офіцерська нагорода. Вона призначена для тих осіб офіцерського складу, які керують діями підрозділу. Це, умовно кажучи, відзнака молодших і старших офіцерів.

Сталевий хрест — в його основну покладено ідею про мистецтво планування військових операцій. Він створений в такий спосіб, що являє собою чотири пірначі, розташованих хрестоподібно, а в центрі — герб князів Острозьких. Князь Острозький найперше відомий тим, що розбив московське військо під Оршею в 1514 році. Це відзнака полководців.

Лінійка, яка нижче за рангом, але теж значна за потенціалом, — Хрест Хоробрих. Будь-який військовослужбовець ЗСУ отримуватиме за мужність під час боїв та здійснений подвиг. Нагорода може вручатися тричі, при наступному нагороджені на відзнаку чіпляється додатковий елемент — гілочка, яка і означає повторне нагородження. Це поширена практика європейських країн.

Є дві нагороди, які вручаються практично в мирний час, — це Хрест заслуги і Комбатантський хрест. Хрест заслуги — на відзначення довголітньої служби у ЗСУ. В основу покладено Білий хрест. Центральний елемент знаковий — по суті це відтворення герба Української держави 1918 під керівництвом гетьмана Павла Скоропадського: образ козака з мушкетом і тризубом. А Комбатантський хрест відтворює нагороду, яка з’явилася в українських військових емігрантів у вигляді так званого костурного хреста з мечами. І це нагорода для ветеранів ЗСУ.

Також є три медалі. Нагорода за незламність призначена для тих, хто побував в полоні у ворога, не втратив честі і гідності армійця ЗСУ, і повернувся. Медаль За сприяння війську призначена для тих, хто допомагає армії та представників ВПК. І також нагорода За врятоване життя.

Андрій Давидов: Коли нагороди можна буде побачити наживо?

Олексій Руденко: Уже в січні будуть складені технічні умови і з’явиться інформація щодо виготовлення нагород. Думаю, протягом перших місяців прийдешнього року ми побачимо візуальні спроби виробників створити ці нагороди.

Андрій Давидов: Під час презентації було піднято також тему нагород видів і окремих родів.

Олексій Руденко: Ми напрацювали низку нагород, які зараз не потрапили до системи. У структурі ЗСУ є види і командування, звісно, в них є власні нагородні системи, але це нагороди мирного часу. Ми тому працювали над відзнаками окремих видів ЗСУ і командувань. Але Головнокомандувач вирішив, що це питання наступного етапу реформування системи Збройних Сил України.

Андрій Давидов: Коли це може бути?

Олексій Руденко: У мене є враження, що за збереження такої динаміки ми вже наступного року можемо побачити розв'язання цього питання шляхом затвердження певних наказів у ЗСУ.

Андрій Давидов: Минулого тижня також з’явилася інформація про можливу заміну бойових прапорів. Як ви це прокоментуєте?

Олексій Руденко: Мова про інше. Символіка ЗСУ незмінна з 2006 року. Відтоді відбулося чимало подій в нашій історії, відповідно це не може не вплинути на вищу символіку ЗСУ. Мова йде про емблему ЗСУ, емблеми Міноборони, Генерального штабу, про емблеми і прапори видів ЗСУ. Низка посадових осіб мають право на штандарт. Все це має бути систематизовано, продумано і відображати стан розвитку ЗСУ на цьому етапі. Зараз над таким проєктом триває робота. Ми працюємо над єдиним рішенням, і сподіваюся, це рішення побачить світ наступного року. Скажу, що вже в січні Президент України має вручати прапор Теробороні. А це означає, що тероборона, як недавно створений потужний блок, повинна мати свою символіку.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток