Нова повсякденна форма для української армії: суть основних змін 

18.12.2017
Нова повсякденна форма для української армії: суть основних змін 

У гостях програми «Поліграф» з Яною Холодною представники Головного управління розвитку та супроводження матеріального забезпечення Збройних сил України (ЗСУ) Сергій Місюра та Юрій Іванченко та незалежний експерт, колишній воїн-десантник Олександр Погребіський 

 

Наказ 606: народження та просування 

Яна Холодна: Сьогодні ми хочемо поговорити про правила носіння форми та знаків розрізнення. 20-го листопада цього року Міністром оборони України був підписаний Наказ № 606, де були викладені всі норми згідно з якими військові перейдуть на нові правила носіння форми. Юрій Іванченко –один із ініціаторів цього наказу. Юрій, перше питання до вас – з чого все почалося? 

Юрій Іванченко:  Почалось з того, що була вказівка перевдягнути ЗСУ, після чого ми зайнялися розробкою вже самої форми, предметів, наказів, що регламентують ці предмети. Після цього, за логікою, повинен бути наказ про носіння цих предметів: що за чим, яка символіка, хто як одягає, в яку пору року, що саме і т. д.   

Яна Холодна: Все до найменших дрібниць? 

Юрій Іванченко:  Так 

Яна Холодна: Тобто фактично цей наказ регламентує те, як має виглядати військовослужбовець на святкових заходах, у повсякденному житті, на фронті і так далі. Правильно? 

Юрій Іванченко:  Так. І в пункті постійної дислокації, і під час бойового завдання, наближеного до бойових дій, і на самому фронті. 

Яна Холодна: Півтора роки ви займалися розробкою цього наказу. Ви задоволені результатом своєї роботи? 

Юрій Іванченко:  Так. Дуже задоволений. 

Яна Холодна: Як це все проходило? На чому була заснована ваша ідея змінити зовнішній вигляд військовослужбовців?     

Юрій Іванченко: По-перше, всі нові предмети, парадний однострій, повсякденний, розробили ці предмети, затвердив Президент України.  

Яна Холодна: Мова йде саме про той каталог, альбом, який презентував Віталій Гайдукевич і волонтери, де запропонували нові знаки розрізнення? Ця концепція лягла в основу цього нового однострою? 

Юрій Іванченко: Так. Почалось з того, що сів я за робочий стіл, за робоче місце і почав думати, як цей наказ повинен виглядати. З чого починатися, чим закінчуватися, які малюнки в тексті і т. д. 

Яна Холодна: Ви зараз говорите про юридичну площину. Яке значення мало те, як саме виглядатиме військовослужбовець? Я додам, що Юрій прийшов вже у новому однострої. Це дуже круто виглядає. Я дуже хочу побачити нашу армію саме в такому вигляді. Це сучасна, нова форма. 

Юрій Іванченко: Так вийшло, що я в першу чергу «обладнав» себе, а потім з себе писав цей наказ. Спочатку відчув як це все носити. Як повинно виглядати кожне розміщення погонів, нарукавних знаків та емблем, все я випробовував на собі. Після цього, тільки я все це прописував та компонував в цей наказ.  

Яна Холодна: Скільки людей працювало над цим наказом? 

Юрій Іванченко: Мабуть більше, ніж сторінок в цьому наказі.   Там великий перелік зацікавлених підрозділів. Всі вкладали всій досвід, своє бачення. 

Яна Холодна: На якій стадії юридичне життя цього наказу? Що ми зараз маємо? 

Юрій Іванченко: На даний час він проходить офіційну реєстрацію. Після цього його вже офіційно оприлюднять. 

Яна Холодна: Я зараз би хотіла, нагадати що Сергій Місюра служив у піхотних військах, а Саша у десантних. Якщо говорити з практичної точки зору, на ваш погляд, на скільки це потрібно? Вам подобається особисто? 

Сергій Місюра: Мені особисто, дуже подобається. Це такий ривок в тому, що було і що стало. 

Сергій, скільки ви служите в армії? 

Сергій Місюра: З 2004 – го року. 

Ми знаємо, що останні кардинальні зміни у формі були у 1995-му році. Якщо порівняти армію в такому зовнішньому вигляді зразка 2004 року і сьогодні, наскільки відчутні зміни? 

Сергій Місюра: Змінилася вся форма. Польова, повсякденна, парадна. Вся форма змінилася і змінилася вона в 2014-му році. Навіть з 2004-го по 2014-й я встиг застати ту, так звану, «совкову» форму, яка просто була, як форма. А зараз ми бачимо, що це не просто форма. Що це сидить офіцер ЗСУ. Вже можна представляти не тільки на нарадах а й на міжнародному рівні. І ми бачимо що ті ж самі фото міністрів НГШ на міжнародних заходах. Ми зробили гідну форму. Українська армія тепер виглядає по-іншому. Просто колосальний ривок. 

Яна Холодна: Сашо? Що скажеш? Тобі подобається? 

Олександр Погребіський: Це по-справжньому виглядає дуже круто, я повністю згоден з Сергієм Місюрою. Військові тепер мають крутий вигляд, які представляють круті ЗСУ.  Яким не соромно їхати кудись за кордон. Вигляд просто супер. Мені немає чого додати до цієї форми все дуже чітко та виважено. Все має свій сенс і несе смисл. 

Яна Холодна: Юра! Погоджуєтеся? 

Юрій Іванченко: Авжеж. Перший раз як побачив, зрозумів, що я хочу таку форму. Я буду з гордістю її носити.

Що зміниться в новому однострої?

Яна Холодна: Юра, що ж тепер нового очікує на військових? 

Юрій Іванченко: Щодо парадної форми одягу, парадно-вихідної, повсякденної форми. Почнемо з голови. Кашкет.  Він має повністю новий вигляд. В кашкеті є новий знак. Окремий рід військ і т. д. , тканина. Сама тканина також відрізняється 100%. На кітелі. Кітель трішки інкшого покрою. Та ж тканина нова. Нова вся символіка. І ґудзики нові, і нарукавний знак і емблеми на лацкані кітеля і табличка з прізвищем для офіційних засідань, нарад чи виїздів за кордон. 

Яна Холодна: Тепер не буде шевронів «Міністерство оборони» чи «Генеральний Штаб»? Тепер все буде уніфіковано? 

Юрій Іванченко: Це інша тема. Ті нарукавні знаки які потрапили в 606 Наказ, це є тільки початок нового етапу ребрендингу ЗСУ. Тобто це тільки фундамент. Це окреме питання. Буде окрема інструкція. Це буде розроблення нових патчів для підрозділів ЗСУ. 

Яна Холодна: Я бачу, у вас на формі, яка належить повітряним силам, з одного боку ми бачимо тризуб. Такі самі шеврони ми бачили у тих же десантників  у формі купола. Вони іншого кольору. Але теж тризуб. Тепер я розумію, що тризуб буде в основі всіх шевронів? 

Юрій Іванченко: Червоний колір це командування. Тризуб — це новий бренд ЗСУ. Якщо ми бачимо цей стилізований тризуб, ми розуміємо, що це символ ЗСУ. Ну і форма. Форма знаку відповідно до виду та роду військ. 

Яна Холодна: Ми зараз говоримо, не про польову форму а про повсякденну. Тепер у нас є табличка на кітелі з прізвищем. Вона буде обов’язкова? 

Юрій Іванченко: Вона є обов’язковою, але для тих кому вона реально потрібна. Для урочистих заходів, для нарад. Це більше для Міністерства оборони, для штабів.  

Олександр Погребіський: Або для навчань. Коли з’їжджаються з різних підрозділів і не знають один одного. 

Яна Холодна: Якщо говорити про бригаду у ППД (Пункт постійної дислокації - Прим. Авт.), то вона теж буде носити таку форму? 

Юрій Іванченко: Так. Але якщо говорити про табличку з прізвищем, то вона буде потрібна тільки командиру частини. Для участі в офіційних заходах. 

Яна Холодна: Зверху що ми маємо? 

Юрій Іванченко: Зверху ми маємо, нагороди. 

Яна Холодна: Вони теж, до речі, в наказі прописані. 

Юрій Іванченко: Так, шостим розділом ми визначили правила носіння нагород та їх планки під час повсякденної діяльності. Там кардинальних змін не відбулось. Оскільки є світовий досвід. Емблеми на кітелі. Раніше було близько шести емблем. Зараз цих емблем більше – близько 20 – ти. 

Яна Холодна: Що символізують ці емблеми? 

Юрій Іванченко: Ми розширили по родам військ. Якщо раніше була просто піхота, то тепер є розрізнення. Так само і повітряні сили. Можлива детальна ідентифікація військового по цим емблемам.  

Юрій Іванченко: В наказі ми визначили їх як емблеми за кваліфікацією. Все більш розгорнуто. 

Яна Холодна: Далі — брюки. 

Юрій Іванченко: З брюк ми прибрали тонесеньку смужку вздовж штанини, так звані лампаси. Зараз у нас чисті брюки. Класичний крій. До брюк зробили новий пояс. Пояс брючний. Він більш м’який. Він більш функціональний. 

Яна Холодна: Для жінок вже передбачена нова форма? 

Юрій Іванченко: Так, передбачена. Жінок ми не в змозі не включити в цей наказ. Все відповідає гендерній політиці. 

Яна Холодна: Ми ще не обговорили два важливих питання: це зміна вигляду військового погону та власне берети. Яка у нас ситуація з беретами? 

Юрій Іванченко:  Вводиться більша кількість беретів. Такого раніше не було. Збільшується кількість кольорів беретів. І не тільки. Тому що берети носили тільки курсанти і 101-ша бригада. Зараз берети прописані як основа повсякденної форми одягу. Тобто це вже не кашкет, а берет. 

Яна Холодна: Тобто з такою формою як ви зараз, або в ППД, якщо ви носите кітель, брюки класичні, то ви повинні вдягати берет? В залежності від того, в яких військах він служить. 

Юрій Іванченко:  Або пілотку, якщо це є авіація армійська, повітряних чи військово – морських сил.  

Яна Холодна: Переходимо до погонів. На погонах, замість традиційних зірок, тепер так звана, ромбічна зірка (ромб). Які зміни будуть їхньому зовнішньому вигляді. 

Юрій Іванченко:  Ми відійшли від пришивних погонів. Там де пальці в кров. Недоспані ночі. Чотири – п’ять зламаних голок. Зараз є два види погона. Це на муфту. Погон-муфта для повсякденної, парадної, парадно – вихідної. І на текстильній застібці. Це те, що стосується польової форми одягу. В першу чергу  — це зручно. Як для польової так і для повсякденної. Зробили знаки розрізнення тільки вишиті і тільки залізні. Ніякого пластика. Це друга новина. І третя новина – розміщення цих знаків розрізнення. Це основна проблема військ. Вона була. Скільки міліметрів знаходиться зірочка від зірочки, скільки зірочка від краю погона і т. д. Це завжди перемірялось по три – чотири рази. 

 Яна Холодна: А тепер яка ситуація буде? Вони вже будуть йти стандартні чи як? 

Юрій Іванченко:  Зараз щодо розміщення нових знаків розрізнення трішки спрощені вимоги. Авжеж є ці міліметри. Їх потрібно дотримуватись, щоб на військових все було однорідно. Але ми упростили процес заміни. Змінили просто обладнання цих погонів. Вони йдуть однією лінією. Вертикальною. Додаються ще елементи для  старшого і вищого офіцерського складу. 

Яна Холодна: Ще така основна та головна новина, це те, що врешті-решт у нас ввели сорочку «поло». 

Сергій Місюра: Прописано в наказі, що буде дозволена сорочка поло. Всі військові зможуть носити  поло. Комфортне поло, з комфортного матеріалу. Можна буде спокійніше переносити жару на цих плацах. 

Яна Холодна: Якого кольору буде сорочка поло? 

Юрій Іванченко: Кольору Олива. Стандартна для всіх. 

Яна Холодна: На цій сорочці теж будуть розміщатися знаки розрізнення? 

Юрій Іванченко: Мінімально будуть розташовуватись знаки розрізнення. Прізвище і погон. 

Яна Холодна: Тепер про польову форму. Чи будуть там якісь кардинальні зміни? 

Юрій Іванченко: В першу чергу це наболіле питання щодо заправлення штанів у берці. Говоримо про те, щоб не заправляти. На всіх штанинах польової форми одягу є технічні шнури або наліпки які фіксуються на черевиках. Тому питання заправки штанів відпадає саме собою. 

Сергій Місюра: Але можна заправити. Наприклад, якщо це якийсь бойовий вихід. Щоб нічого не попадало під штанину. Так само під час виконання спеціальних завдань. Так передбачено конструктивно. Ноги в берцях менше потіють коли штани не заправлені, тому рекомендують не заправляти під час звичайного носіння. Трекінгові шкарпетки потрібно носити статутні. 

Яна Холодна: Стосовно інших елементів. Чи змінеться щось кардинально у польовій формі? Це питання до Юрія. 

Юрій Іванченко:  Я можу сказати, що в нас дозволили бороду. 

Тобто, я так розумію, що все залишиться на тому рівні як було. Єдине, що ці знаки розрізнення будуть переміщені на польову форму. 

Юрій Іванченко:   Деякі знаки розрізнення будуть переміщені. Щодо бойових дій, навчально-бойових дій, то там прописано, щоб уникати деяких ідентифікаторів. Також їх маскувати ящо вони є. 

Яна Холодна: Що залишиться на польовій формі? 

Юрій Іванченко: На польовій формі одягу, ми залишаємо прізвище, шеврон – ЗСУ. Група крові не потрібна, тому що військовослужбовцям надаються жетони. Нарукавні знаки на рукавах. Тризуби будуть переміщені на польову форму. Вони будуть захисного кольору. І шеврон саме підрозділу на іншому рукаві. 

 

Унормовані шеврони - один з етапів ребрендингу ЗСУ

Яна Холодна: Багато бригад та підрозділів люблять ідентифікувати себе своїми шевронами. Як буде з цими речами? Вони забороняються чи не забороняються? 

Юрій Іванченко: Вони не забороняються, але, я вже казав, що це наступний етап ребрендінгу форми. Після того, як ми офіційно оприлюднемо цей наказ, в нас розв’яжуться руки. Ми зможемо перейти до цього етапу розроблення всіх нарукавних знаків, включаючи до окремого батальйону.  

Тобто буде централізовано розроблено символіка окремого підрозділу? 

Юрій Іванченко: Буде централізовано розроблятися в нашому головному управлінні. Для цього зробимо інструкцію в якій опишемо, скільки кольорів повинен містити той чи інший пач. Які символи, що не потрібно там вказувати номер частини, назву частини чи якісь абревіатури або крилаті фрази чи ще щось. 

Яна Холодна: Тобто це все буде унормовано. 

Юрій Іванченко: Так. Буде створений альбом у якому буде вестись перелік цих знаків. Тобто розробили, підтвердили, запровадили, і вклеїли до себе в альбом цей нарукавний знак. Ми завжди будемо мати цей альбом. Будемо знати які, включаючи до окремого батальйону, є нарукавні знаки. А інші – заборонимо. 

Сергій Місюра: Наприклад по піхотним бригадам.  72-га бригада імені Чорних Запорожців. 72-гу бригаду вже прозвали «чорною» і на цьому моменті зробили ім’я чорних запорожців. Спочатку буде патч. А вже потім буде інструкція, як виглядає патч. Згодом буде альбом для бригади чи окремого батальйону. Зараз іде розробка імен для бригад. Потім розробка патчів. Раніше був шеврон, а це вже будуть патчі. З однієї сторони у вас буде відповідність до роду військ – тризуб (емблема показує вашу спеціальність),   а справа – ваш саме підрозділ у якому ви проходите службу.  Ми говоремо зараз про повсякденну форму у ППД. 

Юрій Іванченко: Сподіваюся, що бої закінчаться і ми будемо у пункті постійної дислокації. А там патчі дозволено носити у себе в частинах, тому питань не буде виникати. З нарукавними знаками, я вже морально готуюсь до цього, але це займе ще більше часу ніж цей наказ. Це років два-три. 

 

Як відбуватиметься перехід на нову форму?

Яна Холодна: Наступний 2018-й рік для нас буде активний в плані пошиву цієї форми. Переходу на цю форму. Як все це буде відбуватися? Вже є якийсь план дій?  

Юрій Іванченко: На складах форма вже приймається. На складах форма не у великій кількості, але є. 

Тобто, ми вже укомплектували польовою формою війська для АТО. В цьому році ми вперше з резервом заходимо. І по зимовій формі, і по літній формі, і по берцям. У 18-му році ми вже плануємо перехід, щоб видавати повсякденну форму.

 

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 067 430 84 59
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток